37400891_1987450231287432_2112717086034755584_n

Internet stawia na wideo. Takie stwierdzenie jeszcze jakiś czas temu może byłoby ryzykowne, ale na pewno nie w tym momencie. Spekuluje się nawet, że Internet już niedługo zastąpi tradycyjny model telewizji, głównie za sprawą portali VOD, czyli wideo na żądanie (z ang. Video on demand). To my chcemy decydować o tym, co i kiedy oglądamy. Kierując wzrok na portal You Tube, który jest największym zbiorem filmów, codziennie oglądanych jest miliard godzin nagrań (źródło) – tak,  to ta liczba, która ma 9 zer i w przeliczeniu stanowi ponad 114 tysięcy lat 😲 A to nie wszystko, co oglądamy w Internecie. Wideo możemy załadować również na Facebooka i Instagrama, nie wspominając nawet o mniej popularnych miejscach. Montowanie wideo niestety spędza sen z powiek.

To wszystko pokazuje, jak bardzo wideo nabiera na znaczeniu. Warto stawiać na treści tego typu w social mediach. Jak pewnie zauważyliście, sposób wyświetlania tego typu treści na FB zmienia się, a sam Facebook przyznaje, że będzie rozwijał się w stronę transmisji i treści wideo (więcej o tym zjawisku tutaj). Należy pamiętać jednak, że samo nagranie i załadowanie filmu to nie wszystko, bo nikt nie będzie chciał oglądać nagrania z trzęsącej się ręki, niewyraźnego i bez dźwięku. Tylko jak to zrobić nie mając umiejętności? Mamy dwa sposoby:
➡️ poprosić e-wolontariuszy o pomoc,
➡️ użyć aplikacji, która zrobi to za nas.
Zawsze można połączyć te dwie opcje, czyli poprosić e-wolontariusza o pomoc w montażu przy wykorzystaniu konkretnej aplikacji, jeśli akurat nie do końca lubicie tego typu nowinki techniczne.

Będzie to pierwszy wpis z serii o użytecznych, łatwych i przydatnych aplikacjach. Przedstawiam Wam aplikację:

Quik

Pomimo, że w Internecie możecie znaleźć wiele niepochlebnych opinii na temat tej aplikacji, to w mojej ocenie jest naprawdę warta uwagi, ponieważ w kilka minut możemy mieć zmontowany film, który będzie zrobiony w ciekawej formie, a w końcu o to nam chodzi. Jeśli poświęcimy kilka minut więcej, dostaniemy naprawdę zadowalające dzieło.

Tak, ta aplikacja jest tak prosta, że zmontowanie może zająć 2-3 minuty. No i najważniejsze – jest darmowa, więc nie obciąży Waszej kieszeni.

Zaczynamy

Jak to zwykle bywa, najpierw musimy aplikację zainstalować:

➡️ Desktop
➡️ Android
➡️ iOS

W dalszej części będę opisywała działanie aplikacji w wersji na androida. Mogą wystąpić małe różnice pomiędzy innymi systemami.

Na całe szczęście aplikacja nie ogranicza nas tylko do montowania filmów. Możemy również pomieszać nagrania wideo ze zdjęciami, co również da ciekawy efekt. Pamiętajcie jednak, że najlepsza aplikacja nie zastąpi ciekawego pomysłu na realizację, więc przed nagrywaniem zastanów się, co chcesz pokazać i przygotuj sobie sprzęt.

Film, który obejrzycie na samym końcu, został nagrany telefonem komórkowym. Dodatkowo użyłam gimbala, czyli stabilizatora, dzięki któremu eliminujemy drżenie ręki. Dodatkowo nagrałam też time lapse, do którego użyłam aplikacji Time Spirit.

Pierwszy film

Aplikacja jest bardzo intuicyjna. Żeby rozpocząć tworzenie projektu naciskamy na +. Jeśli odpalacie aplikację po raz pierwszy, powinna od razu zaprowadzić Was do galerii. Tutaj poszukujecie filmów i zdjęć, które chcecie wykorzystać do swojego projektu. Zaznaczacie dowolną ilość i wciskacie przycisk zatwierdzania. Pojawia się pole do wpisania tytułu naszego nagrania i… nasze nagranie w tym momencie jest gotowe. Wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ale jest. Co prawda aplikacja to robi wg własnego uznania i wychodzi ogromna przypadkowość w doborze scen, muzyki czy efektów, ale pamiętajmy, że zajęło to dosłownie mrugnięcie okiem.

Co dalej?

Jak już wspominałam, spotkałam się w internecie z wieloma opiniami, że w tym programie nie da się nic edytować i decyduje losowość. Owszem, mamy tutaj pewne ograniczenia, ale program ma być szybki i dla osób, które nie mają czasu na profesjonalny montaż. Teraz opiszemy kilka dodatkowych funkcji/opcji, które można wykorzystać.

Najpierw omówię te właściwości, które odnoszą się do całości filmu, potem pokażę, co można zrobić z każdą konkretną sceną.

 

 • Wybór efektów – kiedy utworzycie projekt, domyślnie jest ustawiony właśnie ten widok. Wybieracie efekty, jakie mają pojawić się pomiędzy każdą sceną (kolorowe prostokąty powyżej). Jeśli będziecie robić to po raz pierwszy, może Wam to trochę zająć, ponieważ każdy efekt jest bardzo ciekawy, a mamy ich do wyboru aż 23.
 • Wybór podkładu muzycznego – aplikacja daje nam możliwość darmowego skorzystania z podkładu muzycznego. Do wyboru mamy 10 dzięków w różnych nastrojach. Jest też opcja wgrania własnego podkładu dźwiękowego, ale uwaga, pamiętajcie o prawach autorskich! Jeśli film będzie dostępny publicznie, musicie mieć zgodę na wykorzystanie użytego nagrania.
 • Dodatkowe ustawienia – tutaj jest trochę więcej opcji, więc dodatkowo opiszę każdą z nich. Zmiany wprowadzone w tej sekcji będą dotyczyły całego tworzonego filmu i nie da się ich zastosować do pojedynczej sceny.

 • Czas trwania – w tej sekcji możecie ostawić czas trwania całego filmu. Aplikacja sama podpowie, w których momentach będzie dobre zakończenie muzyczne lub jaka długość będzie odpowiednia na Instagram.
 • Format – po naciśnięciu w ten przycisk, możecie zmienić format. Do wyboru są 3: kwadratowy (idealny na IG), pionowy (idealny na InstaStories) i kinowy (dobry na YT i FB)
 • Początek muzyki – tutaj ustawiacie, w którym momencie ma zacząć się muzyka. Domyślnie jest ustawiona od samego początku.
 • Filtr – podobnie jak na Instagramie, tutaj możecie nałożyć konkretny filtr na całe Wasze nagranie.
 • Czcionki – każdy z użytych motywów ma przypisany jakiś typ czcionki. Tutaj możecie go zmienić, niestety do wyboru zazwyczaj są dwa kroje.
 • Paleta – ta opcja wiele nie zmienia. Znajdziecie dwie palety, które zmieniają się na samym początku.
 • Qutro – domyślnie, na koniec filmu pojawi się logo aplikacji. Okazuje się jednak, że jej producent nie wymusza na nas reklamy swojego produktu. Tutaj możecie to wyłączyć.

Edycja sceny

To nie koniec zabawy z obrabianiem. Dla wytrwałych, przejdziemy do edycji każdej pojedynczej sceny i na szczęście tutaj też jest kilka opcji, które otwierają nowe możliwości. Jak edytować każdą ze scen? ⬆️ Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam to na grafice. Trochę inne funkcjonalności są przy wideo, trochę inne przy zdjęciach. Zaczniemy od video.

 

 • Tekst – do każdej wykorzystanej sceny możecie dodać tekst. Jest to dość istotne, gdy np. w waszym nagraniu pojawia się osoba, którą należy przedstawić. Dobrze jest również na filmach dodać jakiś komentarz, ponieważ wielokrotnie oglądamy filmy bez dźwięku.
 • Hilight – ta funkcja pozwala na zaznaczenie tych momentów, które chcemy wykorzystać. Wystarczy dodać na osi czasu punkt, a program uwzględni nasz wybór podczas montowania. Tę funkcję możecie spotkać również podczas wybierania filmów.
 • Przytnij – tutaj decyzja należy do nas. Jest scena, która na pewno musi się znaleźć na waszym nagraniu i nie może być przerwana? To właśnie w tym miejscu przytniecie nagnie w odpowiednim miejscu.
 • Dźwięk – do wyboru 3 opcje: wyciszmy całkowicie muzykę, słychać tylko dźwięk nagrania, miksujemy muzykę z naszym nagraniem lub podgłaśniamy muzykę i nie słychać dźwięków z nagrania.
 • Układ – decydujemy czy ma być pokazany oryginalny kadr, czy jednak aplikacja ma sobie wybrać sama co pokaże. (istotne jeśli nasze nagranie jest w poziomie, a my chcemy otrzymać nagarnie pionowe)
 • Prędkość –  po raz kolejny do wyboru 3 opcje: zwolnione tępo (to jest naprawdę fajny efekt, ale należy pamiętać, że będzie dobrze wyglądał, jeśli nasze oryginalne nagranie będzie miało przynajmniej 50 klatek na sekundę) , normalna prędkość i przyspieszone nagranie.
 • Obróć – z naszego poziomego nagrania zrobimy pion i to w sumie tyle.
 • Kadruj – w moim pierwszym montażu tu i tam przycięło twarz Jeśli chcemy tego uniknąć, korzystamy z tej właśnie opcji i wskazujemy, w którym miejscu aplikacja ma kadrować.
 • Podziel – tutaj wskazujemy, w którym momencie chcemy wykorzystać dodatkowe przejście przejście.

Takie mamy funkcjonalności w video, a teraz jeszcze dwa słowa na temat tego, co możemy zrobić ze zdjęciem. Jest tego o wiele mniej, a część z nich omówiłam już wcześniej.

 • Ogniskuj – wskazujemy aplikacji, w które dokładnie miejsce ma zostać zrobione przybieżenie na zdjęcie.
 • Czas trwania – tutaj możecie zadecydować, że zdjęcie będzie wyświetlane określoną ilość czasu. Przydatne, kiedy na zdjęciu mamy większa ilość tekstu.

Jeśli sprawdziliście już wszystkie efekty i zmieniliście wszystkie ustawienia, pora na zapisanie naszego projektu. W prawy dolnym rogu jest niebieski przycisk. Umożliwia on zapisanie filmu, udostępnienie linku do niego lub przesłanie go bezpośrednio na Insta Stories.

Jak dotarliście  tutaj, to teraz zobaczcie, jaki efekt daje aplikacja, kiedy używając jej po raz pierwszy poświęciłam na to maksymalnie 30 min.  Zdaję sobie sprawę, że nie jest idealnie, ale można powiedzieć, że to były pierwsze koty za płoty. Pracuję już nad kolejnymi filmami i będą one zdecydowanie lepsze.

Jeśli o mnie chodzi, to jest to aplikacja, której poszukiwałam od dawna. Chyba całkowicie spełnia moje oczekiwania ponieważ jest:

 • darmowa
 • intuicyjna i prosta w obsłudze
 • szybka
 • nie nakłada znaków wodnych na nasze nagranie
 • posiada podkład dźwiękowy, który można wykorzystać bez opłat, co zawsze jest dość dużym problemem.

Mogłabym tak jeszcze kilka rzeczy wyliczyć, ale te są najważniejsze. Jeżeli wypróbujecie tę aplikację, koniecznie dajcie znać w komentarzu, jakie są Wasze odczucia.

A co jeśli i tak nie mam czasu?

Pracujesz w organizacji pozarządowej i jak to często bywa i tak nie masz czasu na zmontowanie czegoś fajnego? Skorzystaj z pomocy e-wolontariuszy. Do tej pory nie było u nas w bazie tego typu zadania, ale może będzie to ciekawe rozwiązanie. Proponujemy, aby zadanie wyglądało następująco:

 • Jeśli posiadasz nagrania, np. z jakiegoś wydarzenia i chce pokazać to w ciekawej formie ->
 • Zamieść zadanie na TuDu, wyjaśnij czego dokładnie oczekujesz.
 • Nagrania załaduj najlepiej na zewnętrzny serwer, np. na Wetransfer.
 • Wklej link do tego artykułu sugerują wolontariuszowi narzędzie, którym może się posługiwać.
 • Czekaj na rozwiązanie.

Proste, prawda? Czekamy więc na zadania i do zobaczenia na TuDu 🙂

Leave a Comment

Your email address will not be published.