Od internauty do e-wolontariusza czyli jak działać społecznie w Internecie

Twoja koleżanka udostępniła na Facebooku post ze schroniska dla zwierząt zachęcający do adopcji kota. Twoja babcia przez przelew online wsparła akcję crowdfundingową i promuje ją w rodzinie, bo bardzo jej zależy, aby w waszej dzielnicy powstał Klub Sąsiada. Twój brat psycholog na forum internetowym bezpłatnie wspiera osoby chore. Usłyszałeś w radiu, że takie działania to e-wolontariat. Też chcesz spróbować! Ale jak ze zwykłego internauty stać się e-wolontariuszem?

E-wolontariusz to nietypowy internauta. Używa Internetu świadomie, jako narzędzia, które pokonuje bariery miejsca i czasu, i dzięki któremu może współpracować na odległość z osobami, które tak jak on chcą rozwiązać jakiś problem lub stworzyć coś, co będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Ma silną potrzebę pomagania i dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami. Ty też możesz zostać e-wolontariuszem – to prostsze, niż myślisz! Jak możesz działać społecznie w Sieci?

Wspieraj akcje społeczne

Przeglądając Facebooka, Twittera lub inne miejsca w Sieci, możesz natknąć się na akcje społeczne, organizowane przez NGO-sy lub grupy nieformalne (np. Dawca.pl, HejtStop, Karmimy Psiaki, Pajacyk). Jako e-wolontariusz możesz wspierać je na kilka sposobów:

 • Przyłącz się do akcji.
 • Udostępnij informację o akcji na swoim profilu i napisz, dlaczego twoim zdaniem jest ważna
  i warto ją wesprzeć.
 • Zaproś do przyłączenia się do akcji co najmniej jedną osobę, dla której tematyka akcji również jest ważna.
 • Skontaktuj się z organizatorami i zaproponuj swoją pomoc, np. w promocji, czy pracach administracyjnych.

Dziel się wiedzą

Jeśli czujesz, że jesteś specjalistą/ ekspertem w jakiejś dziedzinie, posiadasz cenną wiedzę lub doświadczenie, możesz:

 • Prowadzić blog/ wideoblog.
 • Nagrywać podcasty i udostępniać je bezpłatnie w Sieci.
 • Pisać artykuły.
 • Organizować webinaria/ kursy online.
 • Udzielać porad na forach internetowych.
 • Rozpocząć współpracę z organizacją pozarządową/ instytucją i wspierać merytorycznie jej beneficjentów.

Pomagaj organizacjom pozarządowym

Możesz odwiedzić strony ulubionych organizacji pozarządowych lub przejrzeć oferty na http://ngo.pl. Jeśli znajdziesz organizację, której działalność jest bliska twojemu sercu, zaproponuj jej pomoc.

Wykonuj małe zadania, które mają wielki sens – działaj na TuDu.org.pl

Jest taki adres w Internecie, w którym znajdziesz wszystko w jednym miejscu: i organizacje, i projekty, i zadania. To TuDu.org.pl – społeczność e-wolontariuszy i organizacji z całej Polski, z którymi możesz współpracować online, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. W Bazie Zadań znajdziesz krótkie zadania, których wykonanie zajmie ci mniej niż 3 godziny. Możesz sortować je według swoich zainteresowań (np. ekologia, edukacja, nowe technologie) i umiejętności (np. tworzenie grafiki, wykonywanie tłumaczeń). Wszystkie są częścią większych projektów społecznych, dlatego wykonując je, będziesz miał/a wpływ na cały projekt. Zajrzyj na TuDu już dziś – na pewno znajdziesz coś ciekawego i dobrze dopasowanego!

 

Zdjęcie: Pexels, Caio, CC0