Untitled design (13)

Pamiętam słowa Marty Florkiewicz Borkowskiej, zaangażowanej, jak mało kto w wolontariat – “moimi nauczycielami są moi uczniowie”.

I pamiętam refleksję, że dawno nie spotkałam tak inspirującej, kreatywnej i odważnej kobiety. Gdyby za każdy zrealizowany pomysł (w tym wolontariat w szkole) dostawała eklerkę, mogłaby śmiało uruchomić globalną sieć cukierni… 

Ale nie o słodycze chodzi, nie o zasięg, a bardziej o postawę, że można, że damy radę, że mamy wpływ. Że warto angażować się w wolontariat i wspierać działania non-profit… a potem już tylko wystarczy wciągnąć innych. W tym przypadku wciągnąć uczennice i nauczycielki z całej Polski i przekonać, żeby złapały za igłę i nitkę i odkryły siłę do działania.

I tak wśród dotychczasowych projektów Marty, których celem jest wspieranie osób potrzebujących jest już m.in.:

  • realizowana od 2016 roku ogólnopolska uczniowska inicjatywa „Pożeracze Smutków”, w ramach, której uczennice szyją polarowe poduszkostwory, realizując jednocześnie akcje charytatywne np. ponad 100 kolorowych mięciutkich polarowych poduszkostworów, które najpierw trafiły do dzieci 29 na śląskich oddziałach onkologicznych, a potem na licytację charytatywną, aby wesprzeć podopiecznych Fundacji Iskierka.
  • oddolna akcja nauczycielska Nauczyciele szyją DOBRO, w której pedagodzy tworzą Emotkowe Pożeracze Smutków. Gigantyczne maskotki trafią na aukcję, a pieniążki ze sprzedaży na wsparcie Fundacji TVN i budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Centrum Zdrowia Dziecka
  • aukcje szycia na WOŚP
  • aukcje szycia dla dzieci uciekających z terenów wojny w Ukrainie

To edukacyjne, empatyczne działanie pozwala uczennicom i nauczycielkom/nauczycielom nabyć nowe doświadczenia, poznać nowe osoby i pożytecznie wykorzystać czas wolny, co jest szczególną wartością z punktu widzenia wolontariatu. Zasięg ww. działań ma wpływ na kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec działań pro-społecznych, pewnej wrażliwości społecznej, oraz motywowanie nauczycielek/i do rozwijania wolontariatu w swoich szkołach. 

Wobec jej postawy nie przeszła obojętnie ani Sylwia Chutnik ani Justyna Suchecka, obie opisały Martę w swoich książkach, odpowiednio “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” oraz „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”, a jej inicjatywy wspierają m.in. Głos Nauczycielski, Cyfrowy dialog, Fundacja TVN. Wśród Marty wyróżnień m.in. tytuł Nauczyciela Roku 2017 oraz nagroda im. I. Sendlerowej Za naprawianie świata za 2021 rok.

Podsumowując ufając, że prospołeczność jest wpisana w naszą ludzką naturę, warto pamiętać, że na jej  zaktywizowanie, mamy wpływ my – ludzie. W domu, w pracy, wśród bliższych, dalszych znajomych. Marta Florkiewicz Borkowska dobrze o tym wie i nie przestaje działać, edukować, naprawiać świata.

A Tobie kto przychodzi do głowy, kto równie ciekawie angażuje społecznie innych?   

Podpowiadamy, że już 16.10.2022, od 20.00 rusza 14 dniowa aukcja gigantów. Więcej o Marcie i jej projektach znajdziesz na profilach:

Polub, obserwuj, zaangażuj się: https://www.facebook.com/paniFloBo oraz https://www.facebook.com/emotkowyProjekt

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!