lina-trochez-377674-unsplash

Niezależnie od tego, czy Twoja organizacja korzysta z pomocy tradycyjnego wolontariatu, czy też ze wsparcia e-wolontariuszy, zawsze w dobrym tonie jest podziękowanie za współpracę.  Wydaje się to oczywiste, ale czy na pewno zawsze o tym pamiętamy?

Do napisania tego artykułu nakłoniły mnie dwie rzeczy. Po pierwsze, ostatnio zdarzyło mi się zauważyć postawę roszczeniową u niektórych przedstawicieli organizacji pozarządowych. Postawa ta wyglądała w skrócie tak: wolontariusze powinni się zjawić i nam pomóc. Koniec kropka. Nie było w tym żadnej refleksji, co jako organizacja oferują osobie chętnej do pomocy. Przez takie zachowanie postanowiłam sprawdzić, jak podchodzi do tego tematu Internet i tutaj moje zdziwienie osiągnęło poziom maksymalny. Dacie wiarę, że po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „jak odwdzięczyć się wolontariuszom” nie znalazłam prawie nic? Pojawiły się tylko krótkie wzmianki o podziękowaniach, ale żadnych innych pomysłów na to, w jaki sposób okazać swoja wdzięczność. I to właśnie był kolejny powód do powstania tego artykułu.

Zebrałam dla Was 6 sposobów na to, jak możecie w darmowy sposób odwdzięczyć się wolontariuszom. Pamiętajcie, że te osoby poświęcają swój czas i umiejętności, abyśmy mogli wspólnie uczynić świat lepszym. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że wyrażenie Waszej wdzięczności to nie tylko dobra wola, lecz obowiązek. Te sposoby poniżej nie zajmują dużo czasu, za to mogą przekonać wolontariusza do częstszego i większego zaangażowania.

1 .Podziękowania

Tutaj mam najmniejsze obawy, co do stosowania tej formy. Jest ona, można by powiedzieć, obowiązkowa.

Każda organizacja korzystająca z pomocy wolontariuszy ma obowiązek wystawić zaświadczenie o wolontariacie, na którym powinny się znaleźć: 

  • Informacje o charakterze i zakresie odbytego wolontariatu (kto, gdzie, kiedy, jak?).
  • Opinia koordynatora z datą i podpisem.
  • Podsumowanie procesu uczenia – np. opis umiejętności i kompetencji i sposobu ich rozwijania w trakcie wolontariatu.

Oczywiście w tym wypadku nikt nie narzuca formy, więc wystarczy kilka zdań napisanych na białej kartce. Nie da się jednak ukryć, że podziękowania, które przybiorą ładną formę graficzną, będą bardziej cieszyły.

Jak je „upiększyć”?

  • Stwórzcie specjalny szablon do podziękowań. Ułatwi to późniejsze ich drukowanie i wypełnianie. Zadbajcie, aby ta forma graficzna była spójna z Waszą kolorystyką i charakterem. Jeśli nie wiecie, jak się do tego zabrać, zawsze możecie poprosić e-wolontariuszy o stworzenie szablonu na TuDu.
  • W miarę możliwości unikajcie jednej i tej samej formułki za każdym razem. Wolontariusze mogą odnieść wrażenie, że są traktowani przedmiotowo. Za każdym razem stwórzcie coś, co będzie odnosiło się bezpośrednio do wykonanego wolontariatu.
  • Ciężko byłoby wypisać podziękowania indywidualnie i odręcznie, ale posiadając szablon spróbujcie wygospodarować trochę miejsca na odręczny napis. Może to być wstęp lub podpis na końcu albo miejsca na dopisanie zdania, które kierowane jest indywidualnie do danego wolontariusza.

Jeśli już stworzycie takie podziękowania, nie ograniczajcie się tylko do wersji papierowej. Prześlijcie je również na maila. Jest to bardzo istotne z perspektywy e-wolontariatu, ponieważ nie ma tutaj dostępu do danych adresowych, aby takie podziękowania wysłać.

 

2. Referencje

Jednym z powodów, dla którego ludzie podejmują się pracy wolontariackiej, jest podniesienie swoich umiejętności i doświadczenia, co bezpośrednio przekłada się późniejsze szukanie pracy. Dla potencjalnego pracodawcy Waszego wolontariusza udział w dodatkowych zadaniach jest bardzo istotny. Bo nie ma nic cenniejszego niż aktywny pracownik, który chętnie pomaga innym.

  • Wystawcie referencje – mogą one być połączone z podziękowaniami, które wolontariusz otrzyma od Was. Tutaj mała podpowiedź, jak to zrobić dobrze. Nie czekajcie, aż wolontariusz sam o nie poprosi.

 

  • Umiejętności i referencje na portalu LinkedIn – coraz więcej osób posiada konto na tym portalu, a daje on ogromne możliwości. Tutaj możecie wystawić referencje wolontariuszowi, a także potwierdzić jego umiejętności z danego zakresu.
    Referencje na LinkedIn
    Umiejętności na LinkedIn

    Będziecie do tego potrzebowali swojego prywatnego konta i konta firmowego (bez problemu założycie je jako organizacja).

    • Dla osób, które nie wiedzą, czym jest LinkedIn, szybkie wprowadzenie tutaj.
    • Informacje, jak założyć konto firmowe znajdziecie tutaj.
    • Tutaj dowiecie się, jak wystawić referencje.
    • A tutaj jak potwierdzić umiejętności.

Na tym poziomie, korzystanie z portalu jest całkowicie darmowe, więc tym bardziej jest to ciekawa forma. Wystarczy, że poświęcicie trochę czasu na założenie kont. Warto uwierzyć w moc LinkedIn, ponieważ to właśnie na tym portalu pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników.

 

3. Badane kompetencji

Każde nowe doświadczenie w życiu rozwija nasze kompetencje. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku wolontariatu. Tylko jak to udowodnić? Z pomocą idzie Certyfikat Lever czyli zestaw narzędzi pomagających docenić posiadane doświadczenie oraz umożliwiający badanie cennych na rynku pracy kompetencji miękkich. Do dyspozycji macie dwie opcje: bardziej i mniej czasochłonną.

  • Lever Basic –  internetowe narzędzie do badania kompetencji miękkich. Jak to wykorzystać? Zwróćcie uwagę swoim wolontariuszom na zdobywane kompetencje w trakcie współpracy. Zaproponujcie i zachęćcie do rozwiązania testu.
  • Certyfikat Lever – forma bardziej czasochłonna, lecz zdecydowanie dokładniejsza. Wasza organizacja może rozpocząć współpracę z nami i przeszkolić osoby, które będą miały wiedzę na temat badania kompetencji. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj.

Gra w kompetencje

 

4. Udział/organizacja szkoleń dla wolontariuszy

Zachęćcie swoich wolontariuszy do udziału w szkoleniach lub sami je zorganizujcie. Z jednej strony jako organizacja pozarządowa możecie brać udział w wielu ciekawych szkoleniach całkowicie za darmo. Na portalu NGO.pl  znajdziecie informacje na temat organizowanych spotkań w różnych miastach. Podpowiedzcie Waszym wolontariuszom, w czym warto brać udział i zachęcajcie ich do udziału.

Tylko co zrobić, gdy wolontariuszy jest sporo? Zastanówcie się, czy nie warto zorganizować szkolenia samodzielnie i zaprosić jakiegoś specjalistę, z którym współpracujecie. Można to zrobić bez wysokich nakładów, a radość ze wspólnie spędzonego czasu będzie ogromna.

Takie spotkania można zorganizować także dla e-wolontariuszy, nawet jeżeli mieszkają w różnych miastach. Wystarczy skorzystać z coraz popularniejszej formy, jaką jest webinarium.

 

5. Wspólne spotkanie

To jest forma, którą można wykorzystać głównie w wolontariacie tradycyjnym, czyli spotkanie po zakończonym projekcie. Nie chodzi tutaj o wystawne kolacje w ramach podziękowania, a zwykłe, wspólne wyjście do pobliskiej kawiarni lub pubu. Ważne jest, aby w takim spotkaniu uczestniczył koordynator, bo to on jest elementem łączącym wszystkich wolontariuszy. Nie ma nic cenniejszego, jak wspólnie spędzony czas po ciężkiej pracy. Każde nieformalne spotkanie powoduje lepsze zacieśnienie więzi, co przełoży się na większą chęć do wspólnej pracy.

6. Wyślijcie kartki

Nie jest to co prawda w 100% darmowa metoda, bo należy zapłacić za znaczki. Nie da się jednak ukryć, że nie jest też potwornie droga. Z okazji świąt, dnia wolontariusza lub urodzin wyślijcie kartki. Taka forma jest mało popularna (wiadomo, że łatwiej/szybciej/taniej jest złożyć życzenia za pośrednictwem maila czy tez Facebooka), dzięki czemu zyskała na wartości. Jeśli do tego wszystkiego będzie odręczny dopisek, to nabiera to dodatkowo wartości sentymentalnej.

Jaki efekt to daje w praktyce? Kiedy Fundacja WOŚP wysyła kartki świąteczne do wolontariuszy Pokojowego Patrolu, zawsze pojawia się na Facebooku ogromna ilość wpisów  z podziękowaniami. Większość wolontariuszy zawsze jest wzruszona.

Przykłady kartek wysyłanych przez organizacje pozarządowe.
Kartki od organizacji pozarządowych

 

Każdy miły gest i okazanie wdzięczności za wykonaną pracę ucieszy Waszych wolontariuszy. Warto o tym pamiętać, aby na każdym kroku ich doceniać. Obserwując rożne działania organizacji pozarządowych wiem, że długofalowo wpłynie to na dobre relacje i kto wie, może nawet zwiększy się liczba osób chcących nam pomóc.

Czy znacie jeszcze jakieś inne formy okazania wdzięczności wolontariuszom?