Stan epidemii to dla wszystkich trudny czas, wymagający zmiany planów i konieczności przystosowania się do nowej sytuacji. Jeśli tylko możemy, zostajemy w domu, żeby chronić siebie i innych, bo tak przyczyniamy się do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Czas spędzony w domu można jednak wykorzystać bardzo pożytecznie – na przykład pomagając innym! Mamy dziś dla was 14 pomysłów na pomaganie przez Internet.
14 pomysłów na pomaganie przez Internet
✅ Pomysł 1: Podaj dalej materiały edukacyjne
W walce z rozprzestrzenianiem się wirusa bardzo ważne jest stosowanie się do wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i Ministerstwa Zdrowia. Tym samym, bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób miało do nich dostęp. Jak możesz pomóc? 🤔
- Wejdź na stronę https://www.gov.pl/…/zdr…/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
- Skopiuj link do materiałów wideo lub pobierz materiały graficzne.
- Oznacz je hasztagiem #PomagamZDomu i udostępnij na swoich profilach w mediach społecznościowych.
✅ Jakie znasz inne strony z mądrymi materiałami edukacyjnymi nt. walki z epidemią, które warto podać dalej? Daj znać w komentarzu! 😊
❌ Pamiętaj, żeby udostępniać materiały tylko ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł!
✅ Pomysł 2: Łącz działanie online i offline: zapisz się do jednej z grup Widzialna Ręka
Widzialna Ręka / Visible Hand to grupy zrzeszające osoby, które chcą pomagać w różnych działaniach: od wspierania sąsiadów w zrobieniu zakupów, po szycie maseczek dla personelu medycznego. Część zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu, inne łączą e-wolontariat i wolontariat tradycyjny.
Na Facebooku znajdziesz grupy ogólne, zrzeszające osoby z całej Polski, a także grupy lokalne z danego miasta lub dzielnicy.
- Dołącz do wybranej grupy przez Facebooka.
- Wydrukuj ogłoszenie o tym, że jesteś gotowy/-a pomóc i powieś w widocznym miejscu w twojej okolicy (np. na klatce schodowej w bloku) – to najlepszy sposób na dotarcie z informacją o tym, że oferujesz pomoc, do osób starczych czy innych osób niekorzystających z Internetu.
- Zaproś znajomych – zachęć ich do podobnego działania w swojej okolicy!
✅ Pomysł 3: Dołącz do akcji Wzywamy Posiłki 🍎🍞🥘🥗🍲
Celem inicjatywy WzywamyPosiłki jest skoordynowanie ogólnopolskiej akcji przekazywania posiłków, całemu personelowi medycznemu i ludziom pracujących w szpitalach, którzy w tym trudnym czasie dają z siebie wszystko na wielogodzinnych dyżurach, pracując ponad siły.
Jak możesz pomóc:
- Jeśli znasz kogoś, kto reprezentuje firmę gastronomiczną, cateringową, logistyczną, kto jest producentem żywności lub napojów, lub prowadzi restaurację – powiedz mu o akcji z zachęć do wypełnienia formularza na stronie: https://www.wzywamyposilki.pl/#wzywamycie
- Promuj akcję: powiedz o niej znajomym, udostępnij info o akcji w mediach społecznościowych, polub stronę akcji, komentuj posty – w ten sposób zwiększysz zasięg akcji i jeszcze więcej osób będzie mogło się o niej dowiedzieć
✅ Pomysł 4: Tech Kontra Wirus – podziel się pomysłem 💡 lub programuj 💻
Akcja Tech Kontra Wirus łączy potrzeby i pomysły z osobami, które programują. Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących.
Jak możesz pomóc?
- Wejdź na stronę https://techkontrawirus.pl/
- Zapoznaj się z pomysłami, które zgłosili inni.
- Zagłosuj i skomentuj rozwiązanie, które uważasz za potrzebne.
- Zaprezentuj swoje wyzwanie związane z pandemią.
- Włącz się w projekt jako programist(k)a, spec(ka) od promocji, etc.! 😊
Akcja powstała z inicjatywy społeczności Koduj dla Polski i Fundacja ePaństwo.
✅ Pomysł 5: Wspieraj nauczycieli – poleć im narzędzia i materiały, które mogą wykorzystać
Nauczyciele i uczniowie stanęli teraz przed dużym wyzwaniem: w jaki sposób szybko przenieść lekcje ze szkoły do Internetu? W Sieci dostępnych jest wiele narzędzi (również bezpłatnych), które mogą zostać wykorzystane do edukowania online. Nauczycielom i uczniom może być jednak trudno zacząć z nich korzystać – wszak poznanie każdego narzędzia i przetestowanie jego możliwości zajmuje dużo czasu… Ale! Możesz pomóc! 😊
- Jeśli masz w gronie znajomych nauczycieli, zapytaj ich, jakie mają potrzeby: w jaki sposób chcieliby poprowadzić lekcję (np. czy chcą robić streaming online? A może potrzebują narzędzia zorganizowania interaktywnego webinaru? Albo szukają do udostępniania materiałów?), jakie mają możliwości sprzętowe, jak oceniają swoją biegłość w korzystaniu z nowych technologii, jakie możliwości mają ich uczniowie?
- Przejrzyj narzędzia dla nauczycieli i uczniów – możesz skorzystać m.in. z listy narzędzi, które wybrali eksperci z Centralny Dom Technologii CDT
- Spróbuj wybrać takie, które najlepiej pasuje do opisanych potrzeb.
- Poleć je nauczycielom lub (lepiej!) przeprowadź dla nich krótki instruktaż (np. podczas rozmowy wideo), podczas którego pokażesz im, jak krok po kroku wykorzystać narzędzie.
✅ Pomysł 6: Skorzystaj z IHELPYOU.app
Aplikacja IHELPYOU.APP łączy osoby, które chcą pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach, takich jak np. wychodzenie z psem, czy zrobienie zakupów. Strona aplikacji: https://app.ihelpyou.app/welcome
- Jeżeli potrzebujesz jakiegoś wsparcia, ponieważ nie możesz opuścić domu – na mapie w aplikacji możesz znaleźć najbliższego wolontariusza.
- Jeżeli chciałbyś/chciałabyś pomóc innym, możesz założyć konto wolontariusza na stronie aplikacji.
- Twórcy aplikacji uruchomili specjalną infolinię, na którą mogą dzwonić osoby, które poszukują pomocy: 22 267 17 17. Możesz wydrukować ten numer wraz z krótkim opisem aplikacji i wywiesić w widocznym miejscu w swojej najbliższej okolicy (np. na klatce schodowej w bloku) – dzięki temu więcej osób dowie się o tej inicjatywie.
✅ Pomysł 7: Wspieraj kulturę online
Wielu artystów i wiele placówek kulturalnych postanowiło przenieść część wydarzeń kulturalnych do Sieci. Na przykład:
➡️Kwarantanna na na! Koncerty live z domów polskich artystów
➡️ Akcja Zwiedzamy z domu! Najciekawsze wydarzenia kulturalne online – wydarzenie na Facebooku, w ramach którego prezentowane są ciekawe wydarzenia kulturalne online. Możesz zostać „kanapowym turystą” 🙂
➡️ Akcja Kadra Kultury #ZostanWDomuZKulturą – link do audycji kulturalnych, aplikacji, filmów, debat, etc.: https://nck.pl/instytu…/aktualnosci/zostan-w-domu-z-kultura…
➡️ Akcja Ninateka Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli: akcja Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli.
➡️ kampaniespoleczne.pl zbierają i publikują linki do miejsc (np. stron wydawców czasopism, rozgłośni radiowych), które bezpłatnie udostępniają rozmaite zasoby kulturalne: https://kampaniespoleczne.pl/zostanwdomu-jako-promocja-ku…/…
Jak możesz pomóc?
- Udostępniaj informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w swoich sieciach społecznościowych.
- Pokaż zaangażowanie: lajkuj i komentuj udostępniane materiały i wydarzenia – pokaż, że jesteś po drugiej stronie 😊
✅ Pomysł 8: Podaj dalej info o akcji #NieKłamMedyka
Ukrywanie choroby może sparaliżować pracę personelu medycznego. Dlaczego? Jeśli podczas wywiadu wstępnego przeprowadzanego z pacjentem pojawi się podejrzenie, że może on mieć koronawirusa, służby medyczne stosują specjalne procedury, których zadaniem jest odpowiednie wsparcie pacjenta oraz ochrona osób, które przebywają w jego otoczeniu. Jeśli pacjent w wywiadzie poda nieprawdziwe informacje, a potem okaże się, że jest zarażony, wtedy cały personel medyczny, który miał z nim styczność, musi być wysłany na przymusową kwarantannę. Czyli: nie może nieść pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Jak możesz pomóc?
- Udostępnij grafikę #NieKłamMedyka w swoich mediach społecznościowych.
- Informuj, dlaczego mówienie prawdy personelowi medycznemu jest ważne.
✅ Pomysł 9: Wesprzyj akcję Koronazglowy.pl
Strona https://koronazglowy.pl/ łączy osoby, które chcą pomóc, z placówkami medycznymi. „Według naszego rozeznania, w tym momencie najbardziej potrzebne są środki ochrony osobistej, jak maseczki chirurgiczne i z filtrem, fartuchy jednorazowe, rękawiczki czy przyłbice. – piszą organizatorzy – Jeśli jesteś w posiadaniu tych środków, lub byłbyś w stanie uszyć w domu maseczki, wydrukować potrzebny sprzęt na drukarce 3D bądź masz inny pomysł, jak pomóc szpitalom – zgłoś się w formularzu!”
Jak możesz pomóc?
- Wypełnij formularz na stronie: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdac6RS_ydU83cKqx…/viewform
- Polub stronę akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/koronazglowy i podaj info dalej!
✅ Pomysł 10: Włącz się w akcję szycia maseczek
Maseczki i odzież ochronna są obecnie bardzo potrzebne personelowi medycznemu. Brakuje ich w sklepach i hurtowniach, dlatego kto jest w stanie, próbuje je szyć w warunkach domowych. Jak możesz pomóc?
- Jeśli potrafisz szyć: zacznij szyć! Możesz przyłączyć się do jednej z grup (np. Polskie Krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia, Warszawa szyje maski dla medykow, Maseczki dla krakowskich medyków), możesz skorzystać z materiałów edukacyjnych (np. Łódzkie szyje maseczki dla służby zdrowia), możesz rozpocząć swoją inicjatywę.
- Jeśli znasz kogoś, kto może udostępnić materiały do uszycia maseczek, skontaktuj go z grupą szyjącą maseczki.
- Nagłaśniaj akcję: powiedz o niej znajomym, lajkuj i komentuj – pokaż zaangażowanie i pomóż budować zasięg!
✅ Pomysł 11: Wspieraj akcje pomagające osobom w kryzysie bezdomności
Stan epidemii to bardzo ciężki czas dla osób w kryzysie bezdomności: ze względu na zakaz zgromadzeń trudniej jest organizować pomoc, a w schroniskach brakuje jedzenia i środków higienicznych. Jak możesz pomóc?
- Sprawdź, jakie organizacje w twoim mieście/dzielnicy/gminie wspierają osoby w kryzysie bezdomności (np. Caritas Polska, Medycy na Ulicy; w Warszawie lista dostępna m.in. na stronie: http://www.pomocy.waw.pl/…/bezdomni-schroniska-noclegownie…/). Skontaktuj się z nimi lub sprawdź na ich stronach, jakiej pomocy potrzebują.
- Wesprzyj akcję finansowo lub rzeczowo. Możesz też zorganizować zbiórkę potrzebnych darów wśród znajomych, rodziny czy sąsiadów (pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!).
- Nagłaśniaj akcje pomocowe: mów o nich znajomych, drukuj i rozwieszaj informacje w swojej okolicy, publikuj informacje w swoich mediach społecznościowych, lajkuj i komentuj posty publikowane przez organizacje – w ten sposób pomagasz im zwiększać zasięg i docierać do nowych osób.
✅ Pomysł 12: Dołącz do grupy Pies w Koronie – grupa wsparcia 🐶
Jak piszą organizatorzy grupy: Pomagamy właścicielom swoich pupili w wyprowadzeniu ich w czasie pandemii. Zrzeszamy ludzi z całej Polski. Pomoc jest całkowicie bezpłatna!
Jeśli potrzebujecie pomocy lub chcecie ją zaoferować, zapraszamy w nasze szeregi 💖
https://m.facebook.com/groups/654422091958462?tsid=0.47294315859674785&source=result
✅ Pomysł 13: Zostań e-wolontariuszem/ e-wolontariuszką!
E-wolontariusze to osoby, które wspierają organizacje społeczne zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Wykonują tłumaczenia, piszą artykuły, tworzą grafiki, wyszukują informacje, pomagają w promocji – katalog ich możliwości jest ogromny!
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-wolontariacie, możesz na przykład:
➡️ Zajrzeć https://tudu.org.pl/ – platformę, na której znajdziesz zadania od organizacji z całej Polski.
👉 Tu znajdziesz bazę aktualnych zadań: https://tudu.org.pl/project/tasks/all. Możesz m.in. wykonać tłumaczenie, zaprojektować logotyp albo dokonać korekty tekstu.
👉 a tu opis TuDu: https://tudu.org.pl/knowledgebase/show/45
➡️ Przejrzeć katalog zadań na portalu OCHOTNICY WARSZAWSCY. Czekają tam na ciebie zadania m.in. od:
👉Komitet Ochrony Praw Dziecka: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1422
👉Stowarzyszenie Anioły Wiedzy: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1144
👉Stowarzyszenie Otwarte Drzwi: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1437
👉JOKOT: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1340
➡️ Skontaktować się z ulubioną organizacją społeczną i zaproponować swoją pomoc. Tu znajdziesz grafikę z przykładowymi zadaniami, jakie można wykonywać przez Internet: https://tudu.org.pl/knowledgebase/show/45
✅ Pomysł 14: Podaj dalej info o akcji Telefon Pogadania
TelefonPogadania.pl jest inicjatywą, która w swoim założeniu ma łączyć ludzi starszych, bardzo często samotnych i cyfrowo wykluczonych, z wolontariuszami, którzy będą mogli z nimi porozmawiać przez telefon. Każdy, kto poczuje potrzebę porozmawiania, może zadzwonić pod numer 22 255 22 50 lub 800 012 005 – codziennie między 15:00 a 20:00 czekają tam wolontariusze.
Jak możesz pomóc?
- Zostań wolontariuszem. Jeśli czujesz, że możesz podarować innym odrobinę swojego czasu i uwagi, jeśli uśmiech nie schodzi z Twojej twarzy i zawsze masz dla innych dobre słowo – dołącz do nas! – zachęcają na stronie organizatorzy. Możesz zaangażować się jako wolontariusz/ka odbierający/odbierająca telefon, jako osoba przygotowująca wolontariuszy lub jako osoba pomagająca w promocji. Więcej informacji na stronie: https://telefonpogadania.pl/
- Promuj akcję: podaj info o niej dalej!
Jak widzisz, istnieje mnóstwo akcji, w które możesz się zaangażować przez Internet, bez wychodzenia z domu 👩💻👨💻
✅ Jeśli Ci się spodoba, zacznij działać i podaj go dalej, oznaczając hasztagiem #PomagamZDomu.
✅ A może znasz jakieś ciekawe akcje, w które mogą się włączyć e-wolontariusze? 🤔 Jeśli tak, daj znać w komentarzu – inspirujmy się nawzajem! 🙂
Zróbmy hałas, robiąc razem coś dobrego! 🙋♀️🙋♂️
Oferuję pożyczki do 2 000-2 000 000 zł na żądanie i na żądanie łącznie i więcej. Oprocentowanie: 3% okres spłaty: 1-25 lat. Dziękuję za zrozumienie i współpracę, jeśli jesteś zainteresowany
email:michalecfilip67@gmail.com