W SIECI NIGDY NIE JESTEŚ SAM – POMOC I SAMOPOMOC W INTERNECIE

Sytuacje trudne spadają na nas najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Odruchowo szukamy pomocy wśród rodziny i przyjaciół, lecz co zrobić, gdy nikt nigdy nie był w podobnej sytuacji lub po prostu nie wie, jak nam pomóc?

Z doświadczenia i obserwacji wiemy, że jedną z pierwszych dróg staje się Internet. Wpisanie problemu (związanego np. ze zdrowiem) w wyszukiwarkę Google jest zwykle pierwszym krokiem do odnalezienia pomocy i informacji. Oprócz witryn edukacyjnych, coraz częściej natknąć się możemy na tematyczne strony czy fora, umożliwiające kontakt z osobami o podobnych trudnościach. Dzięki sieci możesz poczuć potrzebne wsparcie, zasięgnąć informacji, a także swoim doświadczeniem pomóc innym!

Amazonki.net

Strona Amazonek powstała w sierpniu 2005 roku, a działające w jej ramach forum skupia społeczność liczącą około 1.400 użytkowników. Witryna w przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z rakiem piersi, a forum tworzy grupę samopomocową, której członkowie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z wykrywaniem, leczeniem, rehabilitacją chorych, edukacją i powrotem do życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. Forumowicze wspierają się też nawzajem, kiedy choroba powraca, często wypełniając lukę niedoinformowania między pacjentem a lekarzem.

SzukamyWas.pl

Portal szukamywas.pl powstał w wyniku oddolnej inicjatywy zawiązanej po zaginięciu 19-letniej gdańszczanki w lipcu 2010 roku. Serwis zrzesza internautów, którzy pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych poprzez tworzenie plakatów i krótkich animacji o zaginionych, rozsyłanie informacji do mediów, przeszukiwanie portali społecznościowych. E-wolontariusze są w stałym kontakcie z rodzinami osób zaginionych. Są to m.in. prawnicy, lekarze, psychologowie, fizjoterapeuci oraz wszyscy ci, którym nieobojętny jest los osób zaginionych.

Helpline.org.pl i www.116111.pl

Helpline.org.pl powstał w 2007 roku. Jest najstarszym projektem pomocowym w Polsce, który zajmuje się specyficznym obszarem – zagrożeniami związanymi z użytkowaniem nowych technologii. Www.116111.pl to z kolei strona uzupełniająca działalność telefonu 116 111, który umożliwia młodym osobom wysyłanie anonimowych wiadomości do zespołu 116 111. Adresatami Telefonu Zaufania 116 111 oraz Projektu Helpline.org.pl są dzieci i młodzież, stykające się z różnorodnymi zagrożeniami – w świecie realnym i w cyberprzestrzeni.

Leave a Comment

Your email address will not be published.