Mamy już 7 lat! Przez ten czas Internet bardzo się zmienił, zmienił się też sam e-wolontariat. Cieszymy się, że od tylu lat możemy wam o nim opowiadać i wspólnie z wami wyszukiwać w Sieci najciekawsze przykłady wykorzystania nowych technologii dla dobra wspólnego. Ale… jak to się wszystko zaczęło? 🙂

Manifest e-wolontariatu

Zaczęło się od Manifestu e-wolontariatu, który opublikowaliśmy 13 listopada 2009 r., w 19 rocznicę utworzenia pierwszej strony internetowej – był to oficjalny start Programu E-wolontariatu.

Odkryj e-wolontariat

Ponieważ w tamtym czasie termin „e-wolontariat” nie był w Polsce rozpoznawalny, zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej byłoby nam dotrzeć do organizatorów projektów e-wolontariackich, żeby lepiej ich poznać i pomóc im promować ich działalność. Tak zrodził się pomysł na konkurs „Odkryj e-wolontariat”, w którego organizacji pomogły nam Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Orange. W trakcie pierwszych pięciu edycji konkurs nagradzał najlepsze praktyki, czyli istniejące i osiągające sukcesy projekty e-wolontariackie. Od szóstej edycji konkurs stał się konkursem grantowym, w którym nagradzane są najlepsze pomysły na projekty e-wolontariackie – ich autorzy dostają granty na wdrożenie tych pomysłów w życie.

Podręcznik e-wolontariatu

W 2014 r. podsumowaliśmy naszą wiedzę o e-wolontariacie, wydając pierwszy w Polsce „Podręcznik e-wolontariatu” – praktyczny przewodnik dla osób, instytucji i organizacji, które chcą dowiedzieć się, w jaki sposób krok po kroku rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami. Jest dostępny w języku polskim, angielskim i ukraińskim, w formacie PDF, EPUB i MOBI. Podręcznik spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno w Polsce, jak i poza nią.

TuDu – platforma do e-wolontariatu

W 2015 r. uruchomiliśmy TuDu.org.pl – pierwszą w Polsce platformę do e-wolontariatu, dzięki której e-wolontariusze mogą za pośrednictwem Internetu wspierać ciekawe projekty społeczne. Jeśli chcesz korzystać z TuDu jak profesjonalist(k)a, weź udział w naszym bezpłatnym kursie e-learningowym oraz przeczytaj praktyczne wskazówki.

Szkolenia

Naszą wiedzą z zakresu e-wolontariusz dzielimy się m.in. prowadząc szkolenia (w Polsce i za granicą, np. podczas Sympozjum Europejskiego Centrum Wolontariatu – CEV), występując na konferencjach (np. Sektor 3.0) i biorąc udział w różnorodnych projektach międzynarodowych.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz