Artykuł o minikursie

Zdalny wolontariat może być świetnym uzupełnieniem programu wolontariatu tradycyjnego w organizacji. Aby współpraca z e-wolontariuszami przebiegała sprawnie i dawała satysfakcję obu stronom, warto się do tego przygotować. Jak? Wszystkiego nauczycie się w bezpłatnym minikursie „E-wolontariat krok po kroku”.

Przykładów zdalnego wolontariatu – i jego korzyści dla różnorodnych organizacji – jest wiele. E-wolontariusze Polskiego Forum Migracyjnego w ramach projektu „Chodź na słówko” prowadzą konwersacje z migrantami i migrantkami uczącymi się polskiego. Wiele schronisk i organizacji działających na rzecz bezdomnych zwierząt korzysta z pomocy e-wolontariuszy, którzy promują psy i koty do adopcji. Również i my, prowadząc największy w Polsce portal stypendialny MojeStypendium.pl, regularnie korzystamy ze wsparcia e-wolontariuszek i e-wolontariuszy, którzy tłumaczą oferty stypendiów zagranicznych oraz piszą artykuły merytoryczne.

A zatem, e-wolontariat wiąże się z wieloma korzyściami dla organizacji. Dzięki niemu pula potencjalnych wolontariuszy jest dużo większa, co może umożliwić np. znalezienie osoby posiadającej konkretne kompetencje i umiejętności. Współpraca z e-wolontariuszami jest bardziej elastyczna, co sprawdza się w zadaniach wymagających niezależnej pracy. Warto jednocześnie pamiętać, że to, w jakim zakresie i w jakiej formie Wasza organizacja będzie współpracować z e-wolontariuszami, zależy od Was, Waszych potrzeb i możliwości, a także kompetencji Waszych e-wolontariuszy.

Co oferuje minikurs?

W minikursie pokazujemy podstawy współpracy e-wolontariackiej. Dowiecie się m.in. jak ocenić, w których obszarach potrzebujecie wsparcia, jak zarządzać zdalną współpracą, gdzie szukać e-wolontariuszy i jak zadbać o to, żeby ta współpraca była ciekawą przygodą dla każdej z zaangażowanych stron.

Kurs daje dużą swobodę w przyswajaniu materiału i wykonywaniu zadań. Uczestnicy i uczestniczki otrzymują wiadomości-lekcje codziennie na swoją skrzynkę mailową przez 5 dni po zapisaniu. Jednak warto pamiętać, że naukę można rozłożyć sobie w innym tempie – tak, jak Wam najwygodniej.

Co ważne, na zakończenie kursu uczestnicy otrzymują od nas miniporadnik w formacie PDF, który można pobrać, zapisać i wykorzystywać przy współpracy z e-wolontariuszami.

Podczas minikursu dowiecie się też nieco więcej o TuDu.org.pl – platformie łączącej organizacje i wolontariuszy.

Więcej informacji o kursie oraz formularz zapisów znajduje się na stronie minikurs.e-wolontariat.pl.

Opinie uczestniczek i uczestników minikursu

Zobacz, co o kursie mówią osoby które go ukończyły:

Praktyczny, zwięzły, konkretny, wygodny. Super jest też poradnik, który stanowi podsumowanie materiału.

Duża dawka wiedzy w znośnych porcjach, niby temat wolontariatu w III sektorze jest znany, a jednak okazuje się, że w obszarze internetu ta współpraca przebiega zupełnie inaczej… Dziękuję za możliwość uczestnictwa, świetny pomysł i miłe zaskoczenie, że taka forma wsparcia jest! 🙂

Takie mikropigułki wiedzy były bardzo ciekawe.

Zrealizowany w wygodnej formie, można go odbyć wtedy gdy mamy wolny czas a nie dostosowywać się do godziny wykładów, co często koliduje z pracą lub zdalnym nauczaniem. Bardzo dużo pomocnych treści.

Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, które wykorzystam w swojej organizacji.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom za podzielenie się swoją opinią i zachęcamy wszystkich przyszłych uczestników i uczestniczki do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej po zakończeniu kursu – Twoje refleksje pomogą nam ulepszyć nasze przyszłe działania!

Korzyści dla e-wolontariuszy

Przede wszystkim, e-wolontariat daje szansę na społeczne zaangażowanie osobom, które z różnych powodów nie mogą pojawiać się regularnie w siedzibie organizacji – np. osobom z niepełnosprawnościami, mieszkającym w miejscowościach, w których nie działa żadna interesująca ich organizacja, osobom studiującym i pracującym w ciągu dnia lub osobom opiekującym się dziećmi.

Zachęcamy do lektury krótkich artykułów o e-wolontariuszkach: Darii i Mai, które podzieliły się z nami swoimi przemyśleniami na temat zdalnego wolontariatu, ich doświadczeń i korzyści z działania online.

Zacznij współpracę z wolontariuszami z całego świata – zapisz się na bezpłatny minikurs przez stronę minikurs.e-wolontariat.pl!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!