Staż czy wolontariat?

Staż i wolontariat mają wiele wspólnych punktów: mogą pomóc w postawieniu pierwszych kroków w wymarzonym zawodzie, zdobyciu nowych umiejętności czy szlifowaniu swoich kompetencji. Te dwie formy współpracy z organizacją czy firmą mogą się także znacząco od siebie różnić – począwszy od rodzaju umowy, poprzez wymiar czasowy zaangażowania, po zakres obowiązków. Jeśli zastanawiacie się, jakiej formy rozwoju zawodowego czy zaangażowania szukać dla siebie: staż czy wolontariat, czytajcie dalej!

Na początku chcemy także uściślić, że w niniejszym artykule gdy piszemy o stażu czy praktykach, mamy na myśli taką formę zatrudnienia, za którą stażysta czy praktykant otrzymuje wynagrodzenie. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu branżach nadal powszechne są bezpłatne staże. Jednocześnie, jedną z głównych cech wolontariatu jest to, że jest to praca wykonywana nieodpłatnie. A zatem w takim rozumieniu wszystkie bezpłatne staże czy praktyki, mimo swojej nazwy, wpisują się w kryteria wolontariatu.

Staż czy wolontariat – co wybrać dla siebie?

Zarówno staż, jak i wolontariat mogą być ciekawą przygodą, szansą na poznanie nowych ludzi i zdobycie nowych umiejętności. Warto również pamiętać, że te formy zaangażowania wcale się nie wykluczają – nic, poza długością doby, nie stoi na przeszkodzie aby brać udział zarówno w stażu, jak i wolontariacie. 😉 Być może rozważacie jednak, która z tych opcji może być dla Was bardziej odpowiednia w danym momencie. W takim przypadku warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami.

Interesujące Was firmy i organizacje

Co oferuje organizacja czy firma, w której działania chcielibyście się zaangażować? Dobrym pomysłem może być stworzenie listy instytucji, których profil Was interesuje i inspiruje, i w których działania chętnie byście się włączyli. Dzięki temu możecie sprawdzić, czy mają oni jakąś ofertę dla studentów lub niedawnych absolwentów.

Nawet jeśli w danym momencie nie prowadzą otwartego naboru, warto rozważyć kontakt i zaoferowanie swojego wsparcia. Wyjście z inicjatywą i pokazanie zainteresowania daną instytucją niemal zawsze odbierane jest bardzo pozytywnie. A może dana instytucja planuje szukać stażystów czy wolontariuszy w niedługim czasie i odezwie się do Was jak tylko otworzą nabór?

Wymiar czasowy zaangażowania i zakres obowiązków

Ile czasu chcielibyście poświęcić na staż/wolontariat i na jak długo chcielibyście się zaangażować? Jak ważna jest dla Was elastyczność w ustalaniu harmonogramu i zakresu obowiązków? Choć zdarzają się wyjątki, często wolontariat wiąże się z większą elastycznością. Zazwyczaj to wolontariusz/ka, w porozumieniu z organizacją, ustala wymiar czasu pracy, okres współpracy i zakres obowiązków. W przypadku wolontariatu, wiele organizacji jest również otwartych na inicjatywę wolontariusza. Może być to zatem świetna okazja do nabycia nowych umiejętności czy sprawdzenia, jak czujecie się w jakimś obszarze. Z kolei staż, będący rodzajem zatrudnienia, często ma z góry sprecyzowany zakres obowiązków. Stażysta często pracuje w konkretnym dziale czy przy konkretnym projekcie. Oczywiście, staż również powinien wiązać się z rozwojem zawodowym i zdobywaniem nowych kompetencji – jednak warto liczyć się z tym, że może on dotyczyć węższej dziedziny.

Wynagrodzenie i inne korzyści

Na ile istotne dla Was jest wynagrodzenie, a na ile inne możliwe korzyści? Tak jak wspominaliśmy powyżej, oferty stażu czy praktyk powinny oferować wynagrodzenie. Oczywiście może ono być niższe niż etatowego pracownika, jako że stażysta dopiero się uczy. Jednocześnie, firmy mogą oferować dodatkowe benefity, takie jak opieka mentora czy udział w szkoleniach. W przypadku wolontariatu, choć nie zakłada on wynagrodzenia, wolontariusz/ka najczęściej również może liczyć na wsparcie i możliwość rozwoju. Wiele organizacji oferuje swoim wolontariuszom m.in. możliwość udziału w szkoleniach czy konferencjach, materiały edukacyjne. W przypadku wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (o którym nieco więcej piszemy poniżej), wolontariusze mają zapewniony wikt i opierunek, kieszonkowe oraz lekcje języka.

Gdzie szukać ofert wolontariatu?

Wolontariat to ogromna ilość możliwości – od wolontariatu lokalnego, poprzez wolontariat międzynarodowy, po e-wolontariat. Warto zastanowić się, do którego z nich jest Wam najbliżej – czy chcecie wesprzeć lokalną organizację, czy może zdobywać doświadczenie za granicą? A może wolicie pomagać z domu? Poniżej zebraliśmy dla Was wskazówki, gdzie szukać różnorodnych ofert wolontariatu.

Wolontariat lokalny

Ogłoszeń o prowadzonym lokalnie naborze na wolontariuszy warto szukać na stronach www i/lub w mediach społecznościowych interesujących Was organizacji, na portalu NGO.pl (gdzie wolontariusze mogą również dodawać swoje ogłoszenia), czy grupach na Facebooku poświęconych wolontariatowi. Niektóre samorządy również zamieszczają ogłoszenia od organizacji, czy wręcz prowadzą dedykowane portale – takie jak np. Ochotnicy Warszawscy.

Wolontariat międzynarodowy

Europejski Korpus Solidarności umożliwia wyjazd na krótko- i długoterminowe projekty w Europie i na świecie. Projekty trwają od dwóch tygodni do roku, i odbywają się w aż 54 krajach. Wolontariusz ma zapewnione m.in. wikt i opierunek, kieszonkowe, lekcje lokalnego języka. Co ważne, jedynymi ograniczeniami do udziału w projektach EKS jest wiek (18-30 lat) oraz obywatelstwo Polskie lub legalny pobyt w kraju. Nie jest wymagane ani specjalistyczne wykształcenie, ani znajomość konkretnego języka obcego.

Unikalną formą wolontariatu międzynarodowego są workcampy – to międzynarodowe obozy dla młodzieży, w których wziąć udział mogą osoby z całego świata. W workcampach mogą brać udział również osoby niepełnoletnie – organizowane są zarówno specjalne wyjazdy dla młodzieży (w wieku 14-17 lat), z opieką pedagogiczną, jak i dla starszej młodzieży, młodych dorosłych, czy projekty dla rodzin (family camp). Osoby z Polski na workcamp mogą wyjechać za pośrednictwem Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu. Na stronie organizacji znajdziemy wyszukiwarkę projektów oraz szczegółowe informacje na temat tej formy wolontariatu.

E-wolontariat

Przede wszystkim, zapraszamy do naszej bazy projektów e-wolontariackich. Znajdziecie tam organizacje z Polski i ze świata, prowadzące różnorodne projekty – od takich, w ramach których współpraca z wolontariuszami przebiega długofalowo, po takie, które możecie wesprzeć przy okazji, w drodze na uczelnię czy do pracy. A może znacie jakieś ciekawe projekty e-wolontariackie, których nie ma w naszej bazie? Dajcie nam znać – z chęcią je dodamy! 🙂

Zachęcamy także do rejestracji na prowadzonym przez nas portalu TuDu.org.pl. Jest to pierwsza w Polsce platforma do e-wolontariatu, łącząca organizacje i wolontariuszy. Na TuDu można zaangażować się na dwa sposoby:

  1. wolontariusze pomagają organizacji w pojedynczych mikrozadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) – w takim przypadku cały proces współpracy odbywa się na platformie;
  2. wolontariusze i organizacje nawiązują długofalową współpracę – w takim przypadku rolą TuDu jest pośredniczenie między organizacją a wolontariuszami poprzez tablicę ogłoszeń, a cała współpraca odbywa się już poza platformą.

Gdzie szukać ofert stażu?

Jeśli szukacie dla siebie ofert stażu czy letnich praktyk, polecamy kilka kierunków poszukiwań:

  • baza staży na portalu Moje Stypendium. Znajdziecie tam oferty staży zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co istotne, większość dodawanych tam ofert dotyczy płatnych staży i praktyk.
  • Biuro Karier na Waszej uczelni. Często prowadzą one także własne portale, na którym firmy mogą dodawać ogłoszenia kierowane do studentów i absolwentów. Co więcej, w ramach swojej działalności Biura Karier często oferują spersonalizowane doradztwo zawodowe czy wsparcie w tworzeniu CV – może to być dużą pomocą w procesie szukania stażu.
  • Popularne portale z ofertami pracy – na przykład Pracuj.pl, Rocket Jobs czy Absolvent. Jeśli interesuje Was praca w korporacji czy start-upie, warto założyć konto na LinkedIn. Jeśli interesuje Was praca w organizacji pozarządowej, polecamy sprawdzić zakładkę „Ogłoszenia” na portalu NGO.pl, a jeśli myślicie o pracy w instytucji kultury – portal Pracuj w Kulturze.
  • Warto rozważyć udział w dużych, ogólnopolskich programach stażowych. Przykładem może być coroczny Program Kariera. Programy te angażują wiele firm – a zatem oznacza to nie tylko kilkadziesiąt ofert zebranych w jednym miejscu, ale także często możliwość udziału w dodatkowych szkoleniach czy dołączenia do społeczności absolwentów programu.

Warto również wspomnieć, że dofinansowanie na staż zagraniczny możemy uzyskać również w ramach programu Erasmus+. Dostępne jest one dla uczniów, studentów i niedawnych absolwentów. Staż można odbyć w dowolnej organizacji lub firmie, której profil działalności związany jest z naszym kierunkiem nauczania.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!