E-wolontariat: definicja

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu, często zwany także wirtualnym wolontariatem, cyber wolontariatem, wolontariatem on-line, czy digital volunteering. Zawsze odnosi się do pracy, w której system on-line (dostęp do Sieci poprzez komputer lub urządzenie przenośne) gra kluczową rolę w rekrutowaniu wolontariuszy, przydzielaniu zadań i wykonywaniu tych zadań.

Istnieje mnóstwo aktywności, które mogą być wykonywane przez Internet:
udzielanie bezpłatnych porad, tłumaczenie dokumentów, wyszukiwanie informacji, edytowanie i tworzenie informacji prasowych i artykułów, zawiązywanie grup wsparcia i samopomocy, przygotowywanie newslettera,  moderowanie dyskusji na forach internetowych, koordynowanie kampanii on-line, tworzenie stron internetowych, prowadzenie kursów on-line, projektowanie grafik, filmów, podcastów, monitorowanie Internetu, tagowanie zdjęć i plików,  i wiele, wiele innych.

Sprawdź e-wolontariat w praktyce na TuDu.org.pl!

E-wolontariat a wolontariat tradycyjny

E-wolontariat, jak sama nazwa wskazuje, ma wiele wspólnego z tradycyjnym wolontariatem. Chociaż definicje wolontariatu w różnych miejscach Europy mogą się między sobą nieco różnić, generalnie przyjmuje się, że wolontariat to działalność wykonywana dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia, formalna lub nieformalna, służąca budowaniu dobra wspólnego, zazwyczaj wykonywana na rzecz organizacji pozarządowych lub inicjatyw podejmowanych przez społeczności. Analogicznie, e-wolontariatem nazwać możemy dobrowolne i świadomie podejmowane działania na rzecz innych, za które nie pobiera się wynagrodzenia, z jednym tylko dodatkowym warunkiem – działania (w całości lub częściowo) e-wolontariusz wykonuje zdalnie, poprzez Internet. By zostać wirtualnym wolontariuszem, trzeba mieć tę samą motywację, co w świecie rzeczywistym: chęć zaangażowania się w sprawy społeczne. Wolontariat w Sieci, podobnie jak ten „w realu”, opiera się na altruizmie, chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi czy dążeniu do poprawy świata, na gotowości zaangażowania czasu i umiejętności. E-wolontariat to jednak zupełnie nowa jakość, właśnie dlatego, że jest „e”. Wykorzystanie Internetu w pracy wolontariusza stwarza nowe perspektywy: pozwala pokonywać bariery czasu i przestrzeni, otwiera na nowe obszary i formy współpracy, nadaje pracy wolontariusza wymiar globalny.

Warto zaznaczyć, że celem e-wolontariatu nie jest wyparcie wolontariatu tradycyjnego. Wręcz przeciwnie – e-wolontariat rozszerza jego możliwości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, e-wolontariat znacznie zwiększa zasięg i pole działań w projektach; sam w sobie jest też atrakcyjny również dla tych, którzy nie mają za sobą doświadczenia w działaniach wolontariackich (za to spędzają wiele czasu w Internecie, znają jego mechanizmy i możliwości). Dla wielu ludzi e-wolontariat może stać się ulubionym sposobem na działania społeczne, dla niektórych zaś pozostanie dodatkiem do zaangażowania tradycyjnego.

Internet może stanowić doskonałe narzędzie dla organizacji non-profit, firm i wszystkich innych aktywnych osób, które chcą zmieniać świat na lepsze. Dzięki wykorzystaniu potencjału nowych technologii do realizacji ich działań, mogą zyskać zarówno dostęp do świetnych narzędzi, jak i do zaangażowanych ludzi, którzy wesprą ich pomysły.

 

Przetestuj e-wolontariat już dziś!

Sprawdź e-wolontariat w praktyce na TuDu.org.pl!

Leave a Comment

Your email address will not be published.