Co robimy?
Program „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji
W ramach dwóch edycji popularyzowaliśmy i rozwijaliśmy e-wolontariat w środowisku szkolnym, docierając do tysięcy osób:
  • uczestników cyklu webinariów dla nauczycieli oraz opiekunów szkolnych kół wolontariatu,
  • czytelników Poradnika „E-wolontariat w szkole”
  • odbiorców infografik dla uczniów nt. wolontariatu online.

Ponadto, przeprowadziliśmy diagnozę 130 użytkowników platformy TuDu.org.pl (wolontariuszy i instytucji), publikując ogólnodostępny raport z badania wraz z rekomendacjami na przyszłość dotyczącymi rozwoju e-wolontariatu na platformie. Mieliśmy przyjemność prowadzić program mentoringowy na rzecz trzech organizacji społecznych, które rozpoczynają i rozwijają e-wolontariat. Co więcej, uruchomiliśmy prosty i przyjazny, bezpłatny minikurs mailingowy E-wolontariat krok po kroku.

TuDu.org.pl – platforma, która łączy organizacje i wolontariuszy

W 2015 roku uruchomiliśmy TuDu.org.pl – pierwszą i jedyną w Polsce platformę łączącą organizacje i e-wolontariuszy. Wolontariuszom daje ona możliwość zaangażowania się w działania organizacji z całej Polski, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, zaś organizacjom umożliwia uzyskanie wsparcia w różnorodnych zadaniach. Korzystanie z TuDu jest całkowicie darmowe, zarówno dla organizacji, jak i wolontariuszy.

TuDu daje możliwość nawiązania współpracy na dwa sposoby:
  • wolontariusze pomagają organizacji w pojedynczych mikrozadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) – w takim przypadku cały proces współpracy odbywa się na platformie;
  • wolontariusze i organizacje nawiązują długofalową współpracę – wtedy rolą TuDu jest pośredniczenie między organizacją a wolontariuszami poprzez tablicę ogłoszeń, a cała współpraca odbywa się już poza platformą.
 
Więcej informacji o platformie TuDu znajdziesz tutaj.

Szkolenia i webinary

Regularnie prowadzimy szkolenia i webinary kierowane do różnorodnych grup – wolontariuszy, przedstawicieli organizacji i instytucji, koordynatorów wolontariatu, nauczycieli, firm.
 
Pokazujemy, jakie korzyści może przynieść działanie społeczne online i jak zacząć; pomagamy rozwijać e-wolontariat w organizacjach; wspieramy firmy w usprawnianiu programów wolontariatu pracowniczego. Występowaliśmy podczas Festiwalu Ochotników Warszawskich, Europejskiego Tygodnia Młodzieży czy Bydgoskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, prowadziliśmy live’y w mediach społecznościowych, a także indywidualnie skrojone szkolenia dla organizacji. 
 
Chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia? Sprawdź naszą ofertę dla firm i organizacji lub skontaktuj się z nami.

Mentoring

Mentoring polega na zindywidualizowanym wsparciu podczas rozwijania kompetencji, realizacji ścieżki zawodowej. Proces ten polega na serii spotkań, relacji z osobami bardziej doświadczonymi z osobami o mniejszym doświadczeniu w danej dziedzinie. W ramach sesji mentoringowych z koordynatorami wolontariatu identyfikujemy mocne i słabe strony w kontekście zawodowym, wspieramy w czekających wyzwaniach oraz rozmawiamy o wątpliwościach, wzmacniamy kompetencje społeczne i osobiste kluczowe przy koordynacji grupy wolontariuszy.
 
W ramach grupowego mentoringu zapraszamy do wzajemnej wymiany wiedzy i dobrych praktyk. Mentoring daje też większą szansę na pogłębione dyskusje dotyczące obszarów, które są kluczowe dla samych uczestników.
 
Mentoring nastawiony jest zarówno na przygotowanie merytoryczne uczestników (zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu wolontariatu – kwestie definicyjne, prawne, formalne), dzielenie się inspiracjami oraz dobrymi praktykami w zakresie prowadzenie koordynacji wolontariatu, jak również nabycie przez uczestników praktycznych umiejętności umożliwiających wdrożenie projektów wolontariackich. Ukierunkowany jest także na nieustanny dialog i wspólne zdobywanie kompetencji. 
Dotychczas z sukcesem współpracowaliśmy z przedstawicielami fundacji, stowarzyszeń oraz instytucji publicznych. 
 
Chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia? Sprawdź naszą ofertę dla organizacji lub skontaktuj się z nami.

Publikacje i badania

Regularnie tworzymy ogólnodostępne, bezpłatne, rzetelne publikacje. Jako pierwsza i jedyna organizacja w Polsce przeprowadziliśmy diagnozę organizacji i wolontariuszy zaangażowanych w wolontariat online.
 
Nasze publikacje obejmują zarówno raporty z badań wolontariatu i e-wolontariatu w Polsce, jak i praktyczne poradniki dla organizacji pozarządowych i nauczycieli zainteresowanych wolontariatem online.
 
Więcej informacji oraz linki do pobrania znajdziesz w zakładce Publikacje.

Wsparcie w tworzeniu, rozwoju i ewaluacji programów wolontariatu pracowniczego 

Wolontariat pracowniczy stanowi część kultury pracy, opartej na wartościach oraz
narzędzie do budowy organizacji odpowiedzialnej społecznie, opartej na standardach
ESG.  Aby zwiększyć skalę pozytywnego wpływu na otoczenie, a także skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie w dobrym celu, warto włączyć wolontariat kompetencji, e-wolontariat oraz wolontariat hybrydowy do strategii wolontariatu pracowniczego. W odpowiedzi na te wyzwania i korzyści nasz zespół wspiera firmy i fundacje korporacyjne w:
  • prowadzeniu eksperckich webinarów o e-wolontariacie pracowniczym, wolontariacie hybrydowym oraz o realizacji projektów społecznych,
  • prowadzeniu kampanii informacyjno-edukacyjnych dotyczących wolontariatu,
  • konsultacjach kwestii merytorycznych i formalnych (np. strategii, dokumentacji programów wolontariatu pracowniczego),
  • implementacji e-wolontariatu pracowniczego z wykorzystaniem TuDu.org.pl,
  • ewaluacji programów wolontariatu pracowniczego. 
 
W ostatnich latach współpracowaliśmy m.in. z Fundacją PZU, Fundacją BNP Paribas, Fundacją Orange czy Fundacją Leroy Merlin. 
 
Chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia? Sprawdź naszą ofertę dla firm.

Newsletter

Raz w miesiącu wysyłamy newsletter TuDu, przeznaczony dla wszystkich organizacji zainteresowanych wolontariatem i e-wolontariatem – nie tylko tych, które działają na TuDu. Kierujemy go do szerokiego grona organizacji i instytucji oraz grup nieformalnych – a zatem każdego, kto działa społecznie i chciałby współpracować z e-wolontariuszami, niezależnie od profilu działania.
 
Każdy newsletter to swojego rodzaju pigułka wiedzy na tematy i przegląd najciekawszych wydarzeń. A zatem, znajdziecie w nim m.in.:
  • pomysły na zadania, w jakich mogą pomóc e-wolontariusze,
  • informacje o szkoleniach i warsztatach wokół tematu wolontariatu,
  • linki do najnowszych, rzetelnych artykułów dla organizacji publikowanych na portalu e-wolontariat.pl – nie musicie zaglądać, czy pojawiło się coś nowego,
  • historie e-wolontariuszy,
  • przykłady dobrych praktyk i inspiracje.
 
Zapisz się na newsletter i razem z nami odkrywaj świat e-wolontariatu!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!