wspieraj-seniora-768×324

Dzięki programowi Wspieraj seniora osoby starsze (powyżej 70-ego roku życia) mogą uzyskać pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które zostały utrudnione przez panującą pandemię. Wystarczy, że zadzwonią na dedykowaną infolinię. Wsparcie w postaci na przykład dostarczenia produktów pierwszej potrzeby zostanie im dostarczone do domu.

Program zostaje właśnie rozszerzony o możliwość niesienia pomocy w kwestiach podnoszenia kompetencji cyfrowych u seniorów. E-wolontariusze mogą zatem wspierać osoby starsze także w korzystaniu z narzędzi do komunikowania się na odległość czy załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. W czasie pandemii wiele usług publicznych (i nie tylko) zostało błyskawicznie przeniesionych do sieci, więc nauczenie seniora, jak korespondować online z urzędem gminy, jak wysłać wniosek do ZUS albo jak poruszać się po Internetowym Koncie Pacjenta może być bardzo realną pomocą. W ramach akcji seniorzy mogą też zwracać się do e-wolontariuszy po prostu z prośbą o naukę podstaw korzystania z komputera czy Internetu.

Jeśli macie czas i chęć, aby wesprzeć seniorów w tej akcji, wypełnijcie ankietę zgłoszeniową.

Zgodnie z informacją na stronie projektu, pomoc przebiega w trzech krokach:

Krok 1
Senior dzwoni na infolinię ( pod numer 22 505 11 11)  i informuje, że pragnie pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2
Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wyprowadzenie psa czy wsparcie cyfrowe).

Krok 3
Gmina prowadzi listę seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Akcja „Wspieraj seniora” jest częścią rządowej inicjatywy pod nazwą Solidarnościowy Korpus Wspierania Seniorów.

Zachęcamy do udziału! 🙂