E-wolontariat w schronisku lub organizacji prozwierzęcej
Ewa
18.10.2024

E-wolontariat w schronisku lub fundacji prozwierzęcej. Czy to możliwe?

Tak! E-wolontariat w schronisku i fundacji zajmującej się zwierzętami jest absolutnie możliwy. Chociaż wydaje się, że w przypadku takich organizacji kluczowa będzie obecność na miejscu, przy opiece nad zwierzętami, istnieje szereg aktywności, które można wykonywać zdalnie. Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób e-wolontariusze mogą wspomóc Wasze działania, jesteście w dobrym miejscu!

Propozycje działań e-wolontariackich w schroniskach lub fundacjach prozwierzęcych

  • Ogłaszanie zwierząt do adopcji – jednym z kluczowych zadań wielu organizacji prozwierzęcych jest znajdowanie nowych domów podopiecznym. Jest to proces skomplikowany i długi. Wszak nie zależy Wam, aby dokonać jakiejkolwiek adopcji, lecz by stworzyć zwierzęciu i opiekunowi szansę na długie i szczęśliwe życie! Aby znaleźć właściwego człowieka, trzeba do niego trafić. I tutaj właśnie ogromną rolę mogą odegrać e-wolontariusze. Jeśli dostarczycie im zdjęcia zwierzęcia oraz dokładny opis jego charakteru i zachowań, mogą stworzyć przykuwające uwagę, chwytające za serce ogłoszenia na odpowiednich portalach. To dyskretna praca „za kulisami”, ale absolutnie kluczowa, żeby adopcje sprawnie działały, a zwierzęta znajdowały wymarzone domy.
  • Tworzenie grafik, plakatów lub ulotek – e-wolontariat w schroniskach może też spodobać się osobom, które kochają zwierzęta, a do tego mają w sobie żyłkę komputerowego grafika! Atrakcyjne, ciekawe, rzucające się w oczy materiały mają niebagatelne znaczenie. Dzięki nim możecie zwrócić uwagę na konkretne zwierzę szukające domu albo zachęcić do przeznaczenia 1,5% na swoją organizację. Osoby z dobrym okiem, wyczuciem estetyki i znajomością graficznych programów komputerowych są na wagę złota dla fundacji prozwierzęcych lub schronisk.
  • Prowadzenie social mediów i administrowanie stroną www – zaufanym wolontariuszom, którzy mają tzw. lekkie pióro, warto powierzyć pisanie treści na social media lub stronę www organizacji. Ludzie uwielbiają czytać ciekawe historie i dzięki nim poczują się bardziej związani z Waszym schroniskiem lub fundacją. A może dzięki słowom napisanym przez e-wolontariuszy poczują, że jakieś zwierzę czeka właśnie na nich?

Nie zapominaj, że także Twoi obecni wolontariusze, działający offline, mogą się zaangażować w e-wolontariat! O tzw. wolontariacie hybrydowym przeczytasz na blogu Sektora 3.0.

Problemy e-wolontariatu w schronisku lub fundacji prozwierzęcej

W każdej działalności wolontariackiej możemy się zetknąć ze zniechęceniem. E-wolontariat w schronisku bywa jednak związany z dość specyficznym poczuciem wypalenia. E-wolontariusz przychodzi do Waszej organizacji pełen zapału, bo chce polepszyć los zwierząt i pomóc znajdować im domy. Zamieszcza ogłoszenia na portalach, pisze posty o konkretnym psie, przygotowuje poświęcone mu grafiki… Mija pierwszy miesiąc, drugi, trzeci. I ciągle nie ma chętnych do adopcji. Dość szybko może pojawić się zniechęcenie i myśl: „Czy to, co robię, ma w ogóle sens?”.

Radzimy, żebyście jako koordynatorzy pamiętali w takiej sytuacji o kilku kwestiach:

  • Pamiętajcie, że to nie jest zła wola albo słomiany zapał! W takim wypaleniu nie ma nic dziwnego. Wszak tej osobie faktycznie zależało na tym, by poprawić los danego zwierzęcia. Poza tym każdy człowiek lubi widzieć efekty swoich działań.
  • Tłumaczcie, że e-wolontariat w schronisku to maraton, a nie sprint. Czasem o dom dla danego zwierzęcia trzeba zabiegać bardzo długo. Podkreślajcie, jak ważna jest praca e-wolontariusza – to dzięki niej zwierzę dostaje szansę, by ktoś je wreszcie zauważył.
  • Dziękujcie. Pamiętajcie, aby dawać e-wolontariuszowi do zrozumienia, jak bardzo doceniacie jego lub jej pracę. Możecie też pokusić się o podziękowanie e-wolontariuszom publicznie, np. na social mediach organizacji. Zamieście informacje o e-wolontariuszach na stronie www. Sprawcie, aby czuli się zauważani i doceniani!
  • Postarajcie się, aby e-wolontariusz czuł się faktycznie zaangażowany w życie zwierząt, na rzecz których działa. Sprawcie, by nie były one tylko jednym i tym samym zdjęciem na ekranie komputera! Informujcie e-wolontariuszy o zmianach w codzienności zwierząt. Wyślijcie im co jakiś czas filmik lub zdjęcia przeznaczone tylko dla nich. Niech będą „na bieżąco” – tak, jakby mogli regularnie przychodzić do schroniska i spotykać podopiecznych.

Zachęcamy też do przeczytania naszego poradnika, jak dbać o e-wolontariuszy. To uniwersalny przewodnik, który może wspomóc każdą organizację pozarządową, niezależnie od jej profilu! Warto też dowiedzieć się, czego nie robić, aby nie stracić e-wolontariuszy.

Podsumowanie

E-wolontariat w schronisku lub organizacji prozwierzęcej może bardzo dużo wnieść w jej rozwój. Dzięki niemu możecie zyskać zaangażowane osoby, które pomogą Waszej organizacji się rozwijać. Jeśli nie do końca jeszcze wiecie, jak możecie wykorzystać taki potencjał, albo już macie e-wolontariat, ale chcielibyście, żeby działał sprawniej, jesteśmy tu aby Wam pomóc!

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!