Aleksandra Goralczyk
19.06.2015

Komunikacja z wolontariuszami – jak zapewnić szybki i bezpłatny zdalny kontakt?

Pracując z ludźmi z całego świata po pewnym czasie natrafiamy na poważny problem jakim jest sprawna i szybka komunikacja z wolontariuszami.

Wiadomo, że środki finansowe na dziesiątki połączeń telefonicznych, SMS-ów są w organizacjach pożytku publicznego, fundacjach okrojone do mniej niż minimum, a stały kontakt, nie tylko poprzez wiadomości e-mailowe jest we wszystkich pracach, akcjach, e-learningu najważniejszy!

Komunikacja z wolontariuszami, sprawa niby oczywista, ale w praktyce przysparza wielu kłopotów. Pomyślmy tu przede wszystkim o osobach przebywających za granicą, w tym przypadku przez opłatę roaming’ową koszty zwykłych rozmów telefonicznych ponoszą obie strony, a jest to mniej więcej, w zależności od operatora sieci około 1 zł/min od osoby która dzwoni i ok 0,25-0,30 zł/min od osoby odbierającej.
Co zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć zbędnych kosztów? Wybierzmy darmowy komunikator internetowy. Kwestia dla wielu oczywista, jednak wcale nie taka prosta, bo na rynku znajdują się dziesiątki takich programów.

 

Co więc warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach odpowiadającego naszym wymaganiom programu? Szukając warto sprawdzić:

  • czy komunikator jest dostępny dla różnych systemów (Android, Windows Phone, iOS), czyli mówiąc prościej, czy można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych: tabletach, smartfonach, itp.
  • czy nasze wiadomości są szyfrowane, jaka jest polityka prywatnosci danej aplikacji
  • jaka forma komunikowania się jest dostępna: czy tylko wiadomości tekstowe, czy też rozmowy audio, video
  • przejrzystość, ilość dodatkowych funkcji. Tu warto zastanowić się co jest nam naprawdę potrzebne, czy potrzebujemy czegoś prostego, czy musimy czasem szybko przesłać zdjęcie, dokument
  • dostępność za granicą – część komunikatorów dostępnych jest tylko w Polsce
  • czy komunikator jest międzyplatformowy, to znaczy, czy można dzięki niemu rozmawiać zarówno z osobamy z czatu Google, Facebooka, GaduGadu, Whatapp, Skype
  • w jakich wersjach językowych jest dostępny

 

Kilka najbardziej znanych komunikatorów na świecie:

 

  • Skype – bezpłatny, znany na całym świecie komunikator, którego zadaniem są rozmowy głosowe i wideo, udostępnia także funkcję czatu tekstowego. Dostępny w wielu różnych językach, nie tylko na komputerze, ale również na urządzenia mobilne. Szyfrowanie 256 bitowym algorytmem AES (Advanced Encryption Standard) zapewnia bezpieczeństwo naszym wiadomościom.

          Osobiście jest to mój najczęstszy wybór. Jest dostosowany do większości modeli telefonów i nie muszę się martwić, że nie będzie niekompatybilny – sprawna komunikacja z wolontariuszami i zleceniodawcami gwarantowana (w granicach zasięgu Wi-Fi)

 

 

  • Telegram – bezpłatny, szybki, dzięki szyfrowaniu end-to-end jest minimalna szansa, aby ktoś odczytał nasze wiadomości. W Telegramie skorzystamy z takich funkcji jak: czaty grupowe (do 100 osób) wyślemy różne pliki multimedialne (w tym wideo o maksymalnej wielkości 1 GB).

 

 

  • Surespot – jest bezpłatny, bezpieczny, dość anonimowy, gdyż nie wymaga numeru telefonu, adresu mailowego czy innej informacji o nas. Po ściągnięciu określamy tylko swoją nazwę użytkownika i hasło. Aplikacja pozwala na: wysyłanie notatek głosowych. Wiadomości są szyfrowane, a dzięki temu bezpieczne.

https://www.surespot.me/

 

  • ChatSecure – bepłatna, prosta aplikacja, która pozwala na rozmowy z osobami z Facebooka czy czatu Google. Obsługuje standart Off-the-record, co sprawia, że nasze rozmowy nie są archiwizowane. Aplikacja dostępna jest w wielu językach (w tym polskim).

https://chatsecure.org/

 

  • Viber – to wieloplatformowy komunikator, konkurent Skype, wykorzystujący nr telefonu użytkownika. Oferuje: prostą komunikacją tekstową, wykonywania połączeń głosowych do użytkowników, którzy z Vibera nie korzystają, czaty grupowe (do 100 osób naraz), możliwość dzielenia się zdjęciami, notatkami głosowymi, lokalizacją, naklejkami czy emotikonami. Jakość bezpłatnych rozmów jest naprawdę wysoka.

 

 

  • Kik Messenger – to mało znany w Polsce, międzyplatformowy komunikator. Pozwala wymieniać wiadomości tekstowe, wysyłać w rozmowach zdjęcia. Dostępny dla Androida i kilku innych systemów.

 

 

  • Facebook Messenger – aplikacja pozwala na wykonywanie bezpłatnych połączeń głosowych, czatowania, dodawania zdjęć, notatek głosowych, rozmowy grupowe. Korzystający musi zalogować się swoimi danymi do konta na Facebook’u. Aplikacja dostępna jest dla systemów: Android, iOS oraz Windows Phone w różnych wersjach językowych.
  • Hangouts – to następca komunikatora Google Talk. Aplikacja podobnie do Skype umożliwia zarówno prowadzenie rozmów tekstowych oraz zupełnie darmowych wideo-rozmów. Jest dostępne na kilka systemów w tym Androida.
Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!