E-wolontariat pozwala na działania nie tylko w kraju zamieszkania. Ułatwia też tworzenie globalnej wspólnoty, która współpracuje w zrozumieniu i szacunku. Co więcej, taka forma pomocy przynosi też istotne korzyści pod kątem rozwoju osobistego – uczy tolerancji i poszerza horyzonty. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć Wam właśnie o kilku przykładach międzynarodowego e-wolontariatu.
UNV (United Nations Volunteers) – międzynarodowy e-wolontariat w imię zrównoważonego rozwoju
UNV, program wolontariacki ONZ, to m.in. jeden z flagowych przykładów e-wolontariatu. Jednocześnie jest to inicjatywa, która mobilizuje osoby z różnych krajów do działania na rzecz wspólnego dobra. Daje im możliwość działania w imię kwestii, które mają znaczenie dla wszystkich ludzi, niezależnie od miejsca pochodzenia. UNV koncentruje się np. na wspieraniu edukacji i ochrony zdrowia, niesieniu pomocy humanitarnej uchodźcom czy walce ze zmianami klimatu.
Niektóre z działań UNV, w które angażowali się e-wolontariusze z całego świata, to:
- pomoc w obozach uchodźców w Jordanii i Libanie – kiedy Jordania i Liban stały się bezpiecznymi krajami dla osób uciekających przed wojną w Syrii, e-wolontariusze czynnie współpracowali z organizacjami lokalnymi. Przygotowywali materiały informacyjne oraz organizowali sesje wsparcia psychologicznego i szkoleń dla uchodźców.
- wspieranie edukacji w Sudanie Południowym – Sudan Południowy to jeden z najuboższych krajów na świecie. W ramach międzynarodowego e-wolontariatu osoby z całego świata przygotowywały materiały edukacyjne dla miejscowych szkół oraz pomagały budować platformy edukacyjne w internecie, pozwalające uczyć się dzieciom nawet tam, gdzie brakuje nauczycieli.
- walka ze zmianami klimatu w Ameryce Łacińskiej – e-wolontariusze pomagali tworzyć raporty o wpływie zmian klimatycznych na lokalne społeczności, analizowali dane emisji gazów cieplarnianych i projektowali kampanie edukacyjne dotyczące energii odnawialnej.
Translators without Borders – tłumaczenia dla ponadnarodowej wspólnoty
Jak już kiedyś pisaliśmy, tłumaczenia to jedna z najpopularniejszych metod e-wolontariatu. Chcesz zaangażować się w międzynarodowy e-wolontariat tłumaczeniowy? Właśnie Translators Without Borders jest jedną z największych takich społeczności. Wspiera ona organizacje humanitarne i rozwojowe.
W ramach działań w tej organizacji można pomagać umiejętnościami językowymi różnym inicjatywom, upewniając się, że ich informacje są dostępne i przydatne dla osób potrzebujących wsparcia, które posługują się różnymi językami. Wybór tematów, o których można dostarczać informacji, jest bardzo szeroki i obejmuje m.in.:
- zmiany klimatu
- migracje
- zdrowie
Project Literacy – międzynarodowy e-wolontariat w walce z analfabetyzmem
Project Literacy umożliwia wolontariuszom z całego świata pomoc zarówno dzieciom, jak i dorosłym w nauce czytania i pisania. Poza tym społeczność skupia się też na promowaniu umiejętności cyfrowych i pomocnych szkoleń zawodowych. Osoby, które chcą się w ten sposób zaangażować, mogą udzielać wsparcia poprzez zdalne lekcje, tworzenie materiałów edukacyjnych czy dostarczenie tłumaczeń podręczników. Inną możliwą formą wsparcia jest rozwijanie aplikacji mobilnych (np. w Kenii Projerct Literacy uruchomił aplikacje edukacyjne, pozwalające na naukę czytania za pomocą gier, interaktywnych ćwiczeń czy video) czy dokonywanie analiz dotyczących analfabetyzmu. Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie!
E-wolontariat łączy kultury
Za pomocą e-wolontariatu można pomagać osobom z różnych krajów i kultur, nie wychodząc z domu, a jednak przekraczając granice geografii, kultur i języka. E-wolontariusze mają szansę poprawić jakość życia kogoś innego. Zarazem sami zyskują bezcenną wiedzę, umiejętność współpracy i zrozumienie dla osób innych niż oni. Z całego serca wierzymy, że ta forma pomocy to nie tylko wymierne działania. To też budowa ponadnarodowej solidarności, zrozumienia i empatii!
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz pomóc poprzez e-wolontariat, zobacz nasz poradnik tutaj.