Katarzyna Sawko
13.06.2022

Pierwsza Pomoc Psychologiczna – jak zadbać o dobrostan wolontariuszy

Sporo się ostatnio mówi o samopoczuciu wolontariuszy, o ich wypaleniu, podwyższonym poziomie stresu i frustracji. Wielu osobom brakuje  już sił na wspieranie uchodźców z Ukrainy, pojawia się zmęczenie osób goszczących u siebie rodziny z dziećmi, rosnące grono zaangażowanych społecznie czuje się pozbawionych wsparcia. Podobnej sytuacji trudno było uniknąć w obliczu skali kryzysu i zaangażowania Polek i Polaków na tak wielu poziomach.

Jesteśmy w momencie, w którym wolontariusze szukają wsparcia i starają się sobie pomóc, o ile nie są na tyle zmęczeni, aby całkowicie zawiesić czy porzucić swoją aktywność społeczną. Z jakich opcji mogą skorzystać, aby się wzmocnić i zredukować napięcie? Którędy płynie do nich dobro w Sieci?

1. Grupa wsparcia dla wolontariuszy psychologiczne

Bezpłatne wsparcie online oferowane w każde czwartkowe przedpołudnie przez Poddasze Myśli – Pracownię psychoterapii  rozwoju. Spotkania organizowane są dla wolontariuszy działających na wszystkich liniach wsparcia, dla osób goszczących uchodźców oraz dla każdego, kto niesie pomóc w czasie wojny.

Inicjatorzy akcji chcą tworzyć przestrzeń do wymiany myśli, uczuć i doświadczeń związanych z pomaganiem uchodźcom, będą też proponować skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem oparte na terapii schematów, terapii poznawczo-behawioralnej i terapii akceptacji i zaangażowania.

 

2. Bezpłatne spotkania online dla aktywistów w duchu mindfulness

Spotkania odbywają się w co drugą środę, pod hasłem „Uważność i współczucie w kryzysie. Jak zadbać o siebie i innych”

Organizuje je Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualności i linki do kolejnych wydarzeń znajdziecie tutaj.

 

3. RegenerAkcja

Jeśli działacie społecznie od dawna i wypalenie daje Wam się we znaki nie po raz pierwszy , warto rozważyć udział w dłuższym cyklu zajęć, na przykład pooddychać głęboko w gronie aktywistek wspieranych przez RegenerAkcję. Inicjatorka akcji organizuje też bezpłatne formy wsparcia online, najbliższa okazja na udział będzie 23 czerwca – Warsztat antywypaleniowy (SELF CARE) z Natalią Saratą

 

4. Pierwsza Pomoc Psychologiczna według International Medical Corps

PFA, czyli Psychological First Aid to metoda wsparcia osób w poważnym kryzysie i będących pod wpływem silnego stresu, której stosowanie zaleca się w pierwszym kontakcie, na ogół krótko po katastrofie, wypadku czy opuszczeniu domu w sytuacji kryzysu uchodźczego. Pierwszą Pomoc Psychologiczną propaguje organizacja humanitarna International Medical Corps, mająca doświadczenie we wspieraniu ofiar ponad 65 kryzysów humanitarnych na całym świecie.

PPP to zestaw postaw, zasad i konkretnych porad dla nie-psychologów, jak zachowywać się w kontakcie z osobą w kryzysie, jak przygotować się do interakcji, co robić i mówić, a czego nie, aby nie pogłębiać traumy i pomóc w dochodzeniu do siebie. Celem nadrzędnym jest umożliwienie osobie, której udzielamy wsparcia, na odzyskanie przynajmniej minimalnego poczucia siły i wpływu na swoją rzeczywistość.

W jaki sposób poznanie tej metody może wesprzeć samych wolontariuszy? Po pierwsze istotną częścią szkolenia jest tzw. self-care osób, które udzialają pierwszej pomocy, czyli sprawdzone techniki dbania o siebie, które z pewnością warto praktykować na co dzień, a zwłaszcza w okresach wzmożonej aktywności społecznej. Po drugie, zrozumienie metody PPP pozwala osobom pomagającym na jasne ustalanie zakresu wsparcia i na niebranie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności, co zdecydowania zmniejsza presję psychiczną i pozwala zachować własne granice.

W Polsce w Pierwszej Pomocy Psychologicznej szkoli zespół Polskiego Forum Migracyjnego, który można poprosić o przeszkolenie grona wolontariuszy ze swojego otoczenia. Szkolenia mogą się odbywać również zdalnie. Kontakt: https://forummigracyjne.org/news/kontakt, email: k.sawko@forummigracyjne.org.

Zobacz, czym jest PPP w pigułce (wypowiedź po angielsku).

 

Więcej opcji bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla wolontariuszy znajdziecie również pod poniższymi linkami:

Grupa Wsparcia ONLINE dla Wolontariuszy

https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/ 

https://www.terapiatoniewstyd.pl/wsparcie/

https://ochotnicy.waw.pl/aktualnosci/733-bezplatne-wsparcie-psychologiczne-dla-wolontariuszy  

 

 

 

 

 

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!