Julia
29.03.2024

Podcasty i wolontariat? Nasze propozycje do posłuchania

Podcasty i wolontariat? Jak najbardziej! Podcasty stają się coraz popularniejszym medium, które nie tylko dostarcza rozrywki, ale także edukuje i inspiruje. Osoby zainteresowane wolontariatem na pewno znajdą wśród nich coś dla siebie: historie ludzi pozytywnie wpływających na swoje otoczenie czy podcasty, które eksplorują różne aspekty pracy społecznej oraz oferują praktyczne wskazówki dla chcących zaangażować się w działania wolontariackie. 

Oto kilka podcastowych propozycji, których, naszym zdaniem, warto posłuchać!

 

Z perspektywy merytorycznej

→ Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS, Innowacje w obszarze wolontariatu pracowniczego

Jakie korzyści dla firm niesie za sobą udział pracowników w wolontariacie? Czym są Karta Zasad Wolontariat Pracowniczego oraz Certyfikat Wysokiej Jakości? Oraz dlaczego w interesie nas wszystkich jest zwalczanie mitów na temat wolontariatu? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

 

→ Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, Wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień

Jakie możliwości rozwoju mają studenci psychologii? W jaki sposób podczas studiów zbierać doświadczenie i poszerzać swoją wiedzę? Jak wygląda wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień? Klaudia Grzyb i Maja Jakóbczyk, studentki psychologii o specjalności klinicznej i edukatorki seksualne fundacji Spunk, opisują własną perspektywę wolontariatu w fundacji zajmującej się pomocą osobom uzależnionym. Podczas dwuletniej pracy społecznej nabrały doświadczenia w kwestiach związanych z redukcją szkód, partyworkingiem, streetworkingiem oraz pracą w świetlicy drop in.

 

W czym mogę pomóc

„W czym mogę pomóc” to projekt realizowany przez Zuzannę Przybyłę. Wraz ze swoimi Gośćmi – ekspertami z różnych dziedzin pomagania – zastanawia się ona w jaki sposób zwykły, zajęty człowiek może mądrze pomagać, poświęcając na to maksymalnie 1 godzinę tygodniowo. Serdecznie polecamy!

 

Tutaj rozmawiamy o emocjach

To cykl audycji realizowany w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”, w którym eksperci pomagają wolontariuszkom i wolontariuszom lepiej zadbać o swój dobrostan i radzić sobie z emocjami we wszystkich sytuacjach życiowych. Polecamy!

 

Z perspektywy wolontariuszy

Twarze i głosy wolontariatu

Każdy odcinek serii “Twarze i głosy wolontariatu” to inspirująca historia osób działających na rzecz innych. Poznajcie ich motywacje i posłuchajcie, jak wolontariat wpłynął na ich życie. Podcasty i fotoreportaże, będące ich uzupełnieniem, zostały zrealizowane w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy” we współpracy z Domem Kultury Kadr, Młodzieżową Radą Dzielnicy Mokotów, Stowarzyszeniem Geocaching Warszawa oraz XXII Liceum Ogólnokształcącym im. Jose Marti.

 

Z perspektywy osobistej

Robię to za darmo, czyli świat wolontariatu w USA 

Odcinek podcastu “Ameryka i ja”, w którym Lidia Krawczuk, dziennikarka RMF Classics, opowiada o USA i życiu w Stanach z własnej perspektywy. W tym przypadku zastanawia się nad tym jakie, korzyści niesie za sobą wolontariat, jak wpływa na amerykańskie społeczeństwo i dlaczego jest tak powszechny w USA.

 

O wolontariacie w Tatrzańskim Parku Narodowym

Trzynaście lat, cztery tysiące osób z Polski i zagranicy – to Wolontariat Tatrzańskiego Parku Narodowego w liczbach. Czym jest wolontariat dla Tatr? Jakie były jego początki? Jakie są zadania wolontariuszy? Jak można przystąpić do tego programu? O tym opowiadają Dariusz Giś – obecny koordynator Wolontariatu TPN oraz Jan Krzeptowski-Sabała – jego poprzednik. A swoimi wrażeniami z bycia wolontariuszem dzielą się Daria Skrzypek i Krzysztof Gajewski.

 

Wolontariat za granicą – o miesięcznym wolontariacie w Tajlandii

Jeden z odcinków BITcastu, którego gościem gościem jest Karolina – podróżniczka, która spakowała się w plecak i poleciała na miesięczny wolontariat do Tajlandii, a następnie przez kolejne 3 miesiące sama przemierzała Azję. Jeśli ciekawi was temat wolontariatu właśnie w Azji, warto posłuchać!

 

Wolontariat Workaway w praktyce

Odcinek podcastu “Na walizkach”, w którym usłyszymy o tym, jak zacząć swoją przygodę z Workaway i dlaczego warto zostać wolontariuszem.

 

Karolina Sobańska o swoim wolontariacie na Seszelach

Odcinek, w którym Karolina Sobańska opowiada o swoim wolontariacie na Seszelach. Organizacja GVI wysłała ją na program Island Conservation Expedition na Seszele, gdzie pomagała lokalnej przyrodzie, w tym żółwiom czy rekinom. Opowiada w nim o całym procesie wyboru wolontariatu, kwestiach organizacyjnych i finansowych, ale też o bezpieczeństwie, ludziach i niezbędnych rzeczach.

 

Budowanie pewności siebie i sprawczości poprzez wolontariat

Odcinek “Owsiana Podcast”, w którym Justyna Świetlicka, autorka, rozmawia z Patrycją – wolontariuszką w stowarzyszeniu Otwarte klatki. Dowiemy się m.in. jak wygląda praca wolontariuszki i jak wpływa na życie Patrycji, jej poczucie sprawczości oraz pewność siebie. 

 

Podcasty o tematyce wolontariatu to doskonałe źródło inspiracji, wiedzy i praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcą zaangażować się w działania społeczne. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z wolontariatem, czy jesteście doświadczonymi działaczami, mogą dostarczyć Wam motywacji i pomóc w realizacji celów społecznych. Czas włączyć słuchawki i zacząć inspirować się do działania!

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!

 

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!