Projekt Obywatelski „Radomskie Drzewa” ma na celu zinwentaryzowanie drzew znajdujących się w mieście. W ramach inwentaryzacji radomskiego drzewostanu ochotnicy liczą, mierzą i sprawdzają kondycję drzew. Informacje wraz ze zdjęciem drzewa umieszczane są w bazie danych i udostępniane na stronie internetowej. Czas pokazał, że istnieje duże zainteresowanie aplikacją dzięki czemu zmieniono nazwę projektu na „Polskie drzewa”.
Organizatorzy chcą zaprezentować zinwentaryzowane drzewa w polskich miastach na ogólnopolskiej mapie umieszczonej w domenie drzewa-polska.pl. Aplikacja jest udostępniana i uruchamiana całkowicie bezpłatnie w domenie i na dostarczonym przez Partnera serwerze.
Projekt opiera się przede wszystkim na pracy Wolontariuszy oraz specjalistów, którzy sprawują społeczną opiekę merytoryczną. Od początku kładziono nacisk na łatwe i szybkie wprowadzanie drzew do bazy aby ułatwić pracę Wolontariuszy, programiści zadbali o dedykowane serwery, budowę specjalnej bazy danych, wykonanie części administracyjnej dla naszych Wolontariuszy i stronę internetową widoczną dla wszystkich zainteresowanych.
Inwentaryzacja drzew ma również niebagatelny walor edukacyjny, zaangażowani Wolontariusze mogą poznawać nowe gatunki drzew, oceniać kondycję drzewostanu, choroby drzew i śledzić stopnie wzrostu. Ta praca niesłychanie integruje i rozwija aktywność obywatelską, łącząc pokoleniowo społeczność lokalną.
Praktycznie wszelkie czynności prowadzone są na świeżym powietrzu, podczas specjalnej „wyprawy inwentaryzacyjnej” lub podczas spacerów co stanowi zdrową alternatywę spędzania wolnego czasu – szczególnie w dobie pandemii.
Poza sezonem wegetacyjnym, Organizatorzy pracują nad Leksykonem Drzew w którym chcą zaprezentować gatunki drzew występujących w Polsce oraz przedstawić proste metody ich rozpoznawania.
Zostań Wolontariuszem w projekcie: drzewa-polska.pl/zostan-wolontariuszem