E-wolontariat
26.03.2015

Wiedza w zasięgu kliknięcia, czyli e-wolontariat w szkołach

Żyjemy w czasach, w których młodzi wyprzedzają kompetencjami cyfrowymi dorosłych. To czasy, w których odwracają się role i młodsze pokolenie uczy pokolenia starsze. Żyjemy wśród smarftonów, tabletów i komputerów. To właśnie młodzież jest grupą, dla której e-wolontariat może stać się czymś… naturalnym? Tak samo, jak naturalne stało się już środowisko nowych technologii.

Zaangażowanie młodych ludzi do wykorzystywania ICTs w dobrym celu jest sporym wyzwaniem. Jak wynika z doświadczeń znanych nam organizacji – nie jest jednak niemożliwe, a z czasem przynosi niesamowite efekty. Tak, jak projekt Fundacji Centrum Edukacji Mobilnej. Uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Nowym Sączu wspólnie podjęli wyzwanie wykorzystania sieci do rozwijania wiedzy i umiejętności. Po co płacić za korepetycje, skoro można pomagać sobie nawzajem? Dlaczego nie dzielić się wiedzą przez Internet, skoro i tak wszyscy spędzamy w nim tak dużo czasu?

Projekt “Włącz myślenie, wyłącz płacenie” ukazuje, jak wykorzystać zasoby sieci i media społecznościowe, w celu uzupełnienia i poszerzenia wiedzy oraz rozwoju pasji. Większość uczniów korzysta z finansowanych przez rodziców korepetycji, nie zdając sobie sprawy, że sami mogą współdziałać i rozwiązywać problemy – mówią pomysłodawcy. Jak wygląda to w praktyce – zobaczcie sami!

 

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!