Wolontariat hybrydowy
Wolontariat hybrydowy to wolontariat, w ramach którego łączone są działania on-line i off-line. Jest to zatem połączenie wolontariatu tradycyjnego z e-wolontariatem.

Wolontariat hybrydowy to wolontariat, w ramach którego łączone są działania on-line i off-line. Jest to zatem połączenie wolontariatu tradycyjnego z e-wolontariatem.

Dużą zaletą wolontariatu hybrydowego jest jego elastyczność – daje on możliwość zaangażowania różnorodnych osób w działania organizacji. Dzięki temu, swoje mocne strony i umiejętności mogą wykorzystać zarówno osoby preferujące pracę z ludźmi, na żywo, jak i te, które wolą działać w zaciszu własnego domu.

 

Jakie działania mogą być wykonywane w ramach wolontariatu hybrydowego?

Działania wykonywane w ramach wolontariatu hybrydowego mogą być bardzo różnorodne. Wiele zależy od potrzeb organizacji oraz chęci i umiejętności wolontariuszy. Co istotne, proporcja działań on-line i “na żywo” jest elastyczna i nie musi wynosić 1:1, aby dany wolontariat był uznany za hybrydowy. Przykładowo, jeśli wolontariusze działają w terenie, ale koordynacja ich pracy odbywa się za pośrednictwem narzędzi online – jest to wolontariat hybrydowy.

Inne przykłady działań w ramach wolontariatu hybrydowego to:

  • wolontariat dla schroniska dla zwierząt – robienie zdjęć psom szukającym domu i wychodzenie z nimi na spaceru (działania na miejscu), a następnie obróbka zdjęć, pisanie ogłoszeń adopcyjnych i promowanie ich w sieci (działania zdalne, online);
  • pomoc w organizacji sąsiedzkiego pikniku – przygotowanie dekoracji (działania na miejscu) oraz napisanie relacji z wydarzenia i udostępnienie jej w mediach społecznościowych (działania zdalne);
  • pomoc w nauce – czasami na żywo, a czasami online, w zależności od potrzeb ucznia.

 

Jak wprowadzić wolontariat hybrydowy w organizacji?

Przed wprowadzeniem wolontariatu hybrydowego w organizacji warto przeprowadzić diagnozę potrzeb oraz na jej podstawie przygotować plan działania. Istotne jest, aby zdecydować, które działania będą dziać się w sferze on-line, a które off-line.

W przypadku rozproszonych, wielowątkowych projektów szczególnie zadbać należy o komunikację z wolontariuszami (zarówno tymi działającymi przez internet, jak i na żywo). Istotny również będzie dobór odpowiednich narzędzi cyfrowych i ich kompleksowe wdrożenie.

Zachęcamy do lektury artykułu Oli z naszej Fundacji, opublikowanego na blogu Sektora 3.0 – znajdziecie tam więcej praktycznych wskazówek i wiedzy odnośnie wolontariatu hybrydowego.

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!
Zobacz też:
wolontariat tradycyjny
e-wolontariat
formalności
FAQ

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!