Wolontariat tradycyjny
Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna praca na rzecz innych. Co istotne, praca wolontariusza wykracza poza związki rodzinno-koleżeńskie.
Różne osoby będą miały swoje skojarzenia odnośnie tego, kim jest wolontariusz i czym jest wolontariat. Aktywności, które wpisują się w podaną wyżej definicję wolontariatu mogą znacznie różnić się od siebie.
 

Czym jest wolontariat tradycyjny?

Wolontariat tradycyjny to wolontariat wykonywany “na żywo”. W takim wypadku wolontariusz działa w siedzibie organizacji lub bezpośrednio z beneficjentami takiej pomocy. Może on obejmować: opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami, dbanie o bezdomne zwierzęta w schroniskach, pracę w punkcie pomocy uchodźcom, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, bezpłatne porady prawne czy psychologiczne, organizację zbiórek żywności na rzecz potrzebujących osób, i wiele więcej.
 

Różne rodzaje wolontariatu 

Choć wolontariat zazwyczaj kojarzy się z opisanymi wyżej działaniami “na żywo”, warto podkreślić, że wyróżniamy także e-wolontariat, czyli wolontariat przez Internet oraz wolontariat hybrydowy, czyli wolontariat łączący działania online i na żywo.

Najczęstsze pytania o wolontariat

Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych pytań padających w temacie wolontariatu – zapoznanie się z nimi i z odpowiedziami na pewno pomoże Wam lepiej zrozumieć, czym wolontariat jest.

Na jaki okres czasu można zaangażować się w wolontariat?

Ze względu na czas trwania wolontariat możemy podzielić na:

  • akcyjny, w którym wolontariusz angażuje się w działanie w określonym, najczęściej krótkim czasie, np. podczas festiwalu;

  • długofalowy, czyli systematyczną pracę na rzecz danej organizacji, instytucji czy grupy.

Jakie mogą być motywacje wolontariuszy?

Motywacje wolontariuszy mogą być bardzo różnorodne:

  • chęć zrobienia czegoś dobrego na rzecz innych,

  • poznanie nowych ludzi, nawiązanie znajomości,

  • nabycie nowych umiejętności,

  • rozwój zainteresowań i pasji,

  • chęć ciekawego spędzenia czasu,

  • i wiele innych.

Jakie są korzyści z wolontariatu?

Choć za swoją pracę wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia, wolontariat niesie za sobą wiele korzyści niematerialnych. Wolontariusze mogą:

  • czuć satysfakcję i poczucie sensu z wykonywanej pracy,

  • nawiązywać nowe relacje z ludźmi,

  • nabywać nowe umiejętności – zarówno kompetencje twarde (np. nauka nowego języka, obsługi programów) jak i miękkie (np. umiejętność pracy w grupie, organizacji pracy, otwarcie na różnorodność),

  • zdobywać nową wiedzę,

  • i inne.

Jak można sprawdzić, jakie umiejętności rozwinął w nas wolontariat?

Lever Basic to bezpłatny test kompetencji, umożliwiający badanie 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy, które mogą być nabywane i rozwijane w trakcie pracy wolontariackiej.

Jak popularny w Polsce jest wolontariat?

Według informacji podanej przez Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2022 roku 8,5 mln osób w Polsce angażowało się w wolontariat:

Na terenie Polski 28,4% osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat w I kwartale 2022 r. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. (…) Najwyższy udział wolontariuszy odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem (36,7%).

Prawo a wolontariat

W Polsce prawne kwestie wolontariatu reguluje Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Więcej informacji o prawnych aspektach wolontariatu znajduje się w zakładce formalności w wolontariacie.

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!
Zobacz też:
wolontariat hybrydowy
e-wolontariat
formalności
FAQ

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!