Wolontariusze TuDu pomogli już rozwiązać ponad 100 zadań. Największą popularnością cieszą się zadania takie jak burze mózgów, tworzenie i edycja tekstów, wyszukiwanie informacji, projektowanie grafiki i wykonywanie tłumaczeń. Wolontariusze mają bardzo różne umiejętności i zainteresowania, więc im bardziej kreatywne zadania tworzycie, tym lepiej dla wszystkich! 🙂
Z kampanii #Wolontariat z TuDu wiecie już, jak precyzyjnie opisać zadanie. Teraz mamy dla was coś jeszcze! Przygotowaliśmy artykuły z przepisami, z których dowiecie się, jak stworzyć konkretne zadanie na TuDu, żeby było zrozumiałe i żeby wolontariusze chcieli się w nie zaangażować?
PRZYGOTUJ ULOTKĘ Z WOLONTARIUSZAMI TUDU
TYTUŁ ZADANIA
Poinformuj, że chodzi o stworzenie grafiki i/lub tekstu ulotki. Np. „Zaprojektowanie ulotki na Dzień Wolontariusza”.
OPIS ZADANIA
- Cel.
Opowiedz, dlaczego warto was wesprzeć w tym zadaniu: kim jesteście, dlaczego zdecydowaliście się na zamieszczenie takiego zadania na TuDu i w jaki sposób ulotka zostanie wykorzystana. Wolontariusz musi wiedzieć, jaki sens ma jego praca.
- Zakres obowiązków i materiały.
Przykładowe obowiązki:
- Stworzenie tekstu na ulotkę. Poinformuj wolontariusza: Kto będzie odbiorcą ulotki? Jakie informacje powinny się znaleźć na ulotce? (np. hasło promocyjne, opis projektu, dane kontaktowe, adres strony www). Jak długi powinien być to tekst? (np. maksymalnie 500 znaków). Na podstawie jakiego źródła informacji wolontariusz powinien stworzyć treść ulotki?
- Zaprojektowanie grafiki. Poinformuj wolontariusza: Czy posiadacie logotyp/ motywy graficzne, które chcecie wykorzystać? Jakie kolory i układ preferujecie? Czy posiadacie wzór/ szablon ulotki, z którego już korzystaliście? Jakie ulotki wam się podobają? W jakim formacie ulotka powinna zostać zaprojektowana?
- Przygotowanie wersji elektronicznej ulotki. Poinformuj wolontariusza: Jakiego formatu ulotki potrzebujecie? (.PNG, .JPG, inny).
- Przygotowanie ulotki do druku. Poinformuj wolontariusza: Jakiego formatu ulotki potrzebujecie? (.PNG, .JPG, .PDF, inny). W jakim rozmiarze ulotka będzie drukowana? Czy należy zaznaczyć tzw. „spady”?
NASZA RADA: W opisie zadania postaraj się zapewnić wszystkie materiały, które są niezbędne do wykonania zadania lub mogą znacznie ułatwić wolontariuszowi pracę.
- Forma rozwiązania.
Opisz, w jakiej formie wolontariusz powinien przesłać rozwiązanie. Wolontariusz może je zamieścić w załączniku, lub (jeśli plik z rozwiązaniem będzie zbyt duży) – wkleić na TuDu link do zewnętrznego serwera, na który wgrał rozwiązanie.
TERMIN REALIZACJI
Zaznacz, do kiedy zadanie powinno zostać wykonane.
KATEGORIE
Zaznacz obszar tematyczny, którego dotyczy projekt/ zadanie.
UMIEJĘTNOŚCI
Na przykład: projektowanie (np. grafiki), tworzenie i edycja tekstów.
STATUS
„W przygotowaniu” – zapisz zadanie jako szkic (niewidoczny dla wolontariuszy).
„W realizacji” – zadanie pojawi się w Bazie Zadań i będzie widoczne dla wolontariuszy.
UWAGA!
Pamiętaj, że wszystkie materiały zamieszczane na TuDu publikowane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Oznacza to, że każdy materiał stworzony przez wolontariuszy może być dowolnie wykorzystywany w obrębie licencji, o ile będzie podpisany nazwiskiem autora.
Gotowe! Owocnej współpracy 🙂
***
Artykuł powstał w ramach kampanii #wolontariat z TuDu – kampanii edukacyjnej dla NGO, które chcą osiągnąć poziom mistrzowski we współpracy z e-wolontariuszami zarejestrowanymi na TuDu. Współorganizatorem kampanii jest Fundacja Orange.
W kolejnym artykule z serii #WolontariatzTuDu podpowiemy wam, jak poprosić e-wolontariuszy o pomoc w stworzeniu ulotki.
Więcej informacji: http://tudu.org.pl/
Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/tuduorgpl/?fref=ts
Zapisz
Zapisz