E-wolontariat
30.03.2016

Zakończyła się VII edycja konkursu „Odkryj e-wolontariat”

Projekty stworzone przez laureatów VII konkursu grantowego „Odkryj e-wolontariat” osiągnęły imponujące efekty! Planeta Zapomnianych Książek, Sieć Sołeckich Stron, wikiOSP – Encyklopedia strażacka oraz No job no fun: doradztwo zawodowe z twórczym wykorzystaniem e-CV to projekty e-wolontariackie, z których warto brać przykład.

Od pomysłu do realizacji

Konkurs „odkryj e-wolontariat” organizowany jest przez Fundację Dobra Sieć i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. O tym, że Internet może być bardzo dobrym narzędziem wspierającym działania społeczne, uczestnicy konkursu „Odkryj e-wolontariat” przekonują nas od lat. – mówi Marzena Kacprowicz, koordynatorka konkursu. – Kiedy widzą konkretny problem lub potrzebę społeczną, zastanawiają się, w jaki sposób moc Internetu, czyli ogromna społeczność, szybkość komunikacji i brak barier, mogą pomóc im je rozwiązać. Dzięki ich pomysłowości rodzą się projekty e-wolontariackie, które mają szanse zmieniać świat na lepsze.

VII edycja konkursu składała się z dwóch etapów. Pierwszym był otwarty nabór wniosków – każda polska organizacja pozarządowa i grupa nieformalna mogła zgłosić do konkursu swój pomysł na projekt e-wolontariacki. Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu wybrała 12 finalistów, którzy następnie wzięli udział w programie edukacyjnym z zakresu prowadzenia projektów e-wolontariackich i współpracy online. W drugim etapie finaliści stworzyli szczegółowe opisy swoich pomysłów, na podstawie których kapituła wybrała 4 laureatów. Laureaci otrzymali granty w wysokości 5000 zł i wdrażali swoje pomysły na projekty przez 5 miesięcy. Dziś możemy poznać efekty ich pracy.

Grywalizacja na Planecie Zapomnianych Książek

Planeta Zapomnianych Książek to internetowa gra fabularna, której celem było promowanie czytelnictwa. Udział w niej mógł wziąć każdy internauta, który po zarejestrowaniu na stronie http://planeta-zk.pl/ otrzymywał dostęp do dziesiątek unikatowych misji i zagadek. Wykonanie każdego zadania nagradzane było BookCoinami (walutą Planety Zapomnianych Książek) i jedną z blisko czterdziestu odznak. Gracze mogli również tworzyć własne zadania i samodzielnie organizować akcje promujące czytelnictwo (między innymi na Instagramie). W projekcie udział wzięło 487 uczestników. 49 osób aktywnie zaangażowało się w internetowe akcje, popularyzujące czytanie i zyskało świadomość możliwości realizacji działań obywatelskich w bibliotekach i z bibliotekami oraz doświadczenie w takich akcjach. Gracze przygotowali 233 własnych akcji i w sumie polecili 378 internetowych akcji promujących czytelnictwo.

Strażacy, dla strażaków i o strażakach

Ochotnicza Straż Pożarna w Nietuszynie stworzyła pierwszą w Polsce społecznościową bazę wiedzy na temat funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych: serwis wikiOSP.pl. Za aktualizację treści na stronie odpowiada zespół 15 e-wolontariuszy, którzy opracowują hasła, prowadzą stronę na Facebooku i odpowiadają za współpracę zewnętrzną i promocję. Dzięki wikiOSP.pl strażacy z całej Polski mogą dzielić się wiedzą, spotykać i rozwijać swoją działalność tak, aby kolejne organizowane przez nich akcje i kolejne wydarzenia były coraz ciekawsze i rozwijały OSP. 

Sieć Sołeckich Stron

W ramach Sieci Sołeckich Stron e-wolontariusze, dzięki merytorycznemu wsparciu Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Dolina Kacanki pomogli w stworzeniu stron internetowych dla 10 sołectw gminy Staszów. Dzięki temu około 10 000 mieszkańców wsi dostało nowe, rzetelne źródła informacji, a część z nich mogła sprawdzić się w roli dziennikarzy obywatelskich.

Kreatywne wykorzystanie e-CV

W ramach projektu „No job no fun: doradztwo zawodowe z twórczym wykorzystaniem e-CV” Stowarzyszenia „Absolwenci na walizkach” każdy, bez względu na wykształcenie, wiek, czy miejsce zamieszkania mógł skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego. Organizatorzy projektu opracowali Model Doradztwa E-CV, czyli doradztwa zawodowego z wykorzystaniem technik coachingowych i narzędzia E-CV na platformie Nojobnofun.pl. Jest to pierwsza tego typu metoda w Polsce. Dzięki wsparciu wykwalifikowanych e-wolontariuszy uczestnicy projektu poznali sposoby rozwijania swojej ścieżki zawodowej oraz dowiedzieli się, w jaki sposób kreatywnie wykorzystywać CV internetowe i jak znaleźć pracę marzeń.

Kolejna edycja konkursu niebawem!

Jeśli masz pomysł na projekt e-wolontariacki, zgłoś go do kolejnej edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat”, która startuje w maju 2016 r.! Na zwycięzców czekają granty w wysokości 10 tys. zł oraz program edukacyjny.

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!