grafika_do_artykulu_3

E-wolontariusze, czyli wolontariusze pomagający organizacjom zdalnie, czasem wykonują zadania, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się małe i nieistotne, często nie widzą też beneficjentów działań i przez to mogą myśleć, że ich praca nie ma większego sensu. Dlatego w e-wolontariacie bardzo ważny jest odpowiedni system motywacyjny, dzięki któremu e-wolontariusze poczują, że ich praca jest ważna i że jest częścią czegoś większego – że dzięki ich wsparciu możecie realizować projekty, które mają realny wpływ na rzeczywistość. Jak motywować e-wolontariuszy?

Co motywuje e-wolontariuszy?

Wolontariusze mają różne motywacje. Jedni chcą po prostu zrobić „coś dobrego”, inni chcą się odwdzięczyć, bo ktoś pomógł im w przeszłości, jeszcze inni chcą po prostu zdobyć doświadczenie zawodowe lub spotkać się z niektórymi ludźmi, albo zrobić coś w ważnej dla nich sprawie. Zapytaj e- wolontariuszy, dlaczego zdecydowali się wesprzeć Twoją organizację – w ten sposób łatwiej będzie Ci zaprojektować dla nich system motywacyjny 🙂

Motywowanie e-wolontariuszy to prawie to samo, co motywowanie tradycyjnych wolontariuszy. Jedyną różnicą jest to, że e-wolontariusze mają trochę mniej czasu niż tradycyjni wolontariusze, więc możesz spróbować wybrać takie sposoby motywowania, które nie wymagają spędzania zbyt wiele czasu np. w biurze organizacji.

Jak motywować e-wolontariuszy?

Jeśli współpracujesz z e-wolontariuszami na TuDu.org.pl – platformie do e-wolontariatu:

 • Szybko reaguj na pytania zadawane na stronie zadania – udzielaj niezbędnych informacji i zachęcaj do działania.
 • Dziękuj wszystkim e-wolontariuszom, którzy angażują się w wykonanie zadania.

Jeśli współpracujesz z e-wolontariuszami poza TuDu.org.pl:

 • Zapewnij dobrą komunikację – wybierz kanały komunikacji dopasowane do potrzeb i możliwości e-wolontariuszy, szybko odpowiadaj na pytania i służ pomocą.
 • Organizuj cykliczne spotkania z e-wolontariuszami.
 • Zlecaj e-wolontariuszom zadania dostosowane do umiejętności, predyspozycji i zainteresowań wolontariuszy.
 • Dbaj o brak nudy.
 • Często mów “dziękuję”.
 • Dostrzegaj efekty działań – pokazuj e-wolontariuszom, jaki wpływ społeczny ma ich praca, świętuj z nimi sukcesy.
 • Przekazuj informację zwrotną z otoczenia – pochwały, uznanie, dobre słowo od członków organizacji i beneficjentów działań.
 • Dawaj możliwość współtworzenia projektów od samego początku – umożliwiaj e-wolontariuszom większe angażowanie się w życie i działalność organizacji.
 • Dbaj o dobrą atmosferę współpracy.

Zobacz również: 6 pomysłów na podziękowania dla e-wolontariuszy

Zorganizuj e-wolontariat – weź udział w minikursie!

Jeśli twoja organizacja chciałaby rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami, ale zastanawiacie się, jak się za to zabrać (np. jak wymyślić i opisać mikrozadania, albo jak zrekrutować e-wolontariuszy), zapraszamy do udziału w minikursie mailingowym!

Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Dobra Sieć uruchamia bezpłatny minikurs mailingowy, podczas którego przez tydzień w formie krótkich, praktycznych porad wysyłanych mailowo nauczymy was, jak zaplanować i wdrożyć współpracę z e-wolontariuszami. Zapraszamy!

Więcej informacji o kursie i link do zapisów: https://minikurs.e-wolontariat.pl/

***

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Patronem medialnym projektu jest ngo.pl.