Ilustracja do artykułu: wolontariat hybrydowy

Wraz z dorastaniem kolejnego pokolenia wolontariuszek i wolontariuszy, zmieniają się trendy w wolontariacie. Coraz więcej osób decyduje się na tzw. mikrowolontariat, czy angażuje się epizodycznie i elastycznie na rzecz wielu organizacji. Jednocześnie, obserwuje się wzrost znaczenia nowych technologii w wolontariacie – w tym wolontariatu hybrydowego.

Wolontariat hybrydowy, analogicznie jak np. praca w systemie hybrydowym, łączy w sobie dwie sfery – online i offline. Jedną z korzyści takiego podejścia jest możliwość zaangażowania większej grupy osób w działania społeczne – zarówno tych, którzy swobodniej czują się w wymagających samodzielności i skupienia zadaniach, jak i tych, którzy najchętniej działają na żywo w grupie.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o nowych trendach w wolontariacie, a także poznać przykłady wolontariackiego działania hybrydowego, zachęcamy do lektury artykułu autorstwa Oli Beliny z naszej Fundacji, który ukazał się ostatnio na blogu Sektora 3.0!

Jak działać społecznie hybrydowo? Praktyczne porady

W artykule Ola podaje też praktyczne wskazówki, jak wprowadzić wolontariat hybrydowy w Waszej organizacji. Zajrzyjcie koniecznie, jeśli interesuje Was taka forma działania!

Warto też zastanowić się, jak sposób taka forma mogłaby pasować do Waszych działań. Przykładowo, wiele organizacji działających na rzecz zwierząt współpracuje z wolontariuszami hybrydowo: część działań wolontariackich odbywa się na żywo – np. opieka mad zwierzętami, spacery, bycie domem tymczasowym, a druga część online – np. promowanie zwierzaków do adopcji, tworzenie grafik czy popularyzacja wiedzy. W artykule Ola podaje też przykłady innych organizacji i projektów, które opierają się na współpracy z wolontariuszami i łączą sferę online oraz offline. Mamy nadzieję, że będą one dla Was inspiracją!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy zespołowi Sektora 3.0, z którym mamy ogromną przyjemność współpracować przy cyklu eksperckich artykułów! 🙂 Gorąco zachęcamy także do lektury innych artykułów na blogu Sektora 3.0 – znajdziecie tam mnóstwo przydatnych wskazówek i wiedzy z zakresu edukacji, pracy, technologii oraz komunikacji w NGO.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!