Historia i rozwój e-wolontariatu obrazek

E-wolontariat, wolontariat online, wolontariat cyfrowy, wolontariat wirtualny… o czym mowa? Jak wygląda rozwój e-wolontariatu? W tym artykule poznacie krótką historię wolontariatu online. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie były jego początki oraz poznać portale dotyczące działania społecznego w Internecie – zapraszamy do lektury!

Początki i rozwój e-wolontariatu

Jak zapewne się domyślacie, rozwój e-wolontariatu jest bardzo ściśle związany z rozwojem Internetu. Sieć pozwoliła na kontakty między ludźmi z całego świata oraz umożliwiła podejmowanie działań na rzecz innych zza biurka. Ponadto, popularność e-wolontariatu nierzadko dynamicznie rośnie podczas momentów kryzysowych.

Po pierwsze, wiele organizacji społecznych, w tym humanitarnych, poszukuje wsparcia wolontariuszy online podczas trudnych, krytycznych wydarzeń. Co ważne, umożliwia to poszukiwanie pomocy wśród szerokiej publiczności. Oczywiście profesjonalna pomoc na miejscu zdarzeń jest kluczowa, jednak są także sfery działania, które mogą odbywać się online (np. nagłaśnianie ważnych spraw społecznych, redakcja dokumentów, zdalna edukacja, popularyzacja petycji etc.).

Po drugie, każdy z nas w jakiś sposób odczuł skutki obecnej pandemii. Z uwagi na to, że przez wiele miesięcy wolontariat tradycyjny był ograniczony, liczne szkoły, fundacje, stowarzyszenia, firmy, wdrożyły wolontariat online.

Czy dostrzegliście w ostatnim roku rozwój e-wolontariatu?

Popularność terminu

Co ciekawe, w języku angielskim termin “virtual volunteer” (ang. wirtualny wolontariusz) pierwszy raz został prawdopodobnie oficjalnie użyty w tekście Steve’a Glikbarga z 1995 roku. Glikbarg jest społecznym innowatorem, przedsiębiorcą i współzałożycielem portalu VolunteerMatch, który łączy e-wolontariuszy i organizacje.

W Polsce zaś kamieniem milowym w popularyzacji wolontariatu online był „Manifest E-wolontariatu”, opublikowany 13 listopada 2009 roku. Co ważne, była to symboliczna data, przypadająca na 19. rocznicę utworzenia pierwszej witryny internetowej. Jednocześnie był to początek Programu E-wolontariatu, który ma już ponad 11 lat!

Gdzie szukać informacji o wolontariacie online?

Portale dedykowane e-wolontariatowi w Polsce

W tej części tekstu przybliżymy Wam zaś ważne źródła informacji o wolontariacie online. Niezależnie od tego, czy chcecie pomóc innym przez Internet, czy reprezentujecie organizację, zapraszamy do zapoznania się ze światem e-wolontariatu! W końcu rozwój e-wolontariatu w duże mierze zależy od jego popularyzacji, prawda?

Na początek trochę o polskich źródłach wiedzy na temat wolontariatu online. Cóż, bez fałszywej skromności musimy przyznać, że niezmiennie od 11 lat nasz blog e-wolontariat.pl pozostaje jedyną polskojęzyczną stroną poświęconą w całości tej tematyce. 😉 Co ważne, w ostatnim czasie nasz zespół się powiększył, więc obiecujemy Wam jeszcze więcej ciekawych treści w najbliższej przyszłości!

Dodatkowo, mamy dla Was wspaniałą wiadomość: stworzyliśmy specjalnie dla Was dedykowany newsletter: newsletter.tudu.org.pl

W każdym z nich znajdziecie paczkę wiedzy i inspiracji wokół wolontariatu online.

Zapraszamy zatem do zapisu – newsletter przeznaczony jest dla wszystkich organizacji zainteresowanych e-wolontariatem!

Co więcej, jako zespół Fundacji Dobra Sieć, od 2015 roku prowadzimy platformę TuDu.org.pl, która łączy e-wolontariuszy i organizacje z całej Polski (i nie tylko!). Od początku jej istnienia zarejestrowało się tutaj ponad 400 wolontariuszy oraz 880 instytucji. Zachęcamy zatem do wizyty i spróbowania swoich sił w wirtualnej odsłonie wolontariatu.

Ponadto, w Polsce istnieje wiele wspaniałych, prężnie działających centrów wolontariatu. Niektóre z nich prowadzą także tablice ogłoszeń dla organizacji pozarządowych i wolontariuszy, a od czasu pandemii – także e-wolontariuszy. Warto zatem zapoznać się z ofertą Waszego regionalnego centrum wolontariatu!

Zagraniczne portale dedykowane e-wolontariatowi

Po drugie, jako że Internet znosi granice geograficzne, wypada wspomnieć o nowinkach ze świata. 😉

A zatem to coś dla wszystkich Was, którzy zainteresowani są działaniem online w języku obcym, dla instytucji z różnych krajów. Choć w Polsce TuDu.org.pl jest jedyną platformą umożliwiającą bezpośrednią współpracę wolontariuszy i organizacji, na świecie istnieje ich więcej.

Poznajcie więc niektóre z nich:

  1. UN Volunteers to portal prowadzony w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (ang. United Nations Development Programme). Platforma umożliwia działanie organizacji społecznych oraz wolontariuszy online.
  2. Wspomniana już VolunteerMatch, czyli amerykańska witryna zrzeszająca tysiące wirtualnych wolontariuszy i instytucji.
  3. AllforGood jest kolejną amerykańską stroną poświęconą wsparciu wolontariuszy i organizacji społecznych online.
  4. Idealist oferuje zaś ogromną, międzynarodową bazę ogłoszeń m.in. dla wolontariuszy (zarówno online, jak i stacjonarnie).

Co istotne, wiele działań na opisanych portalach polega na tzw. mikrowolontariacie (ang. micro-volunteering), czyli realizacji krótkich, konkretnych zadań. Są to zazwyczaj burze mózgów, udzielanie porad, redakcja lub tłumaczenie niezbyt obszernych tekstów, wsparcie promocyjne etc. Dzięki stronom takim, jak TuDu.org.pl, tysiące osób z całego świata może wesprzeć liczne organizacje społeczne.

A Wy, czy korzystaliście kiedyś z któregoś z wymienionych portali? 😉

Źródła

Zaś na koniec chcemy podziękować autorom i autorkom tekstów, z których korzystaliśmy podczas redakcji artykułu. 🙂 Cóż, Internet to przecież kopalnia wiedzy, prawda?

A zatem do inspiracji podsyłamy:

  1. Joanne Fritz, How Virtual Volunteering Works for Individuals and Nonprofits, www.thebalancesmb.com [dostęp: 19.05.2021]
  2. Jayne Cravens i Susan J. Ellis, The Last Virtual Volunteering Guidebook: Fully Integrating Online Service into Volunteer Involvement, 2014.
  3. Nie zapominajmy także o Podręczniku E-wolontariatu 😉