E-wolontariat
E-wolontariat to wolontariat przez internet, czyli wolontariat przyszłości!

E-wolontariat to wolontariat online, czyli wolontariat wykonywany przez internet. Od wolontariatu tradycyjnego różni się tylko tym, że e-wolontariusze wykonują swoje zadania zdalnie, a nie np. w siedzibie organizacji. Jeśli działania e-wolontariackie łączą się z działaniami “na żywo”, mówimy o wolontariacie hybrydowym.

Możliwości zadań, jakie mogą wykonywać e-wolontariusze jest bardzo wiele. Wszystko zależy od umiejętności wolontariuszy i potrzeb organizacji. Mogą to być m.in.:

  • pisanie artykułów,
  • tłumaczenia,
  • tworzenie grafik i filmów,
  • research i tworzenie baz danych,
  • tworzenie stron internetowych,
  • prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych,
  • prowadzenie lekcji, korepetycji czy poradnictwa online,
  • i wiele innych.

Co istotne, e-wolontariat pozwala na działanie pomimo barier miejsca i czasu. E-wolontariusze mogą wspierać pracę organizacji z całego świata, działając w dogodnym dla siebie momencie. Dzięki temu e-wolontariat jest dostępny dla osób, które z różnych powodów nie mogą zaangażować się w wolontariat tradycyjny, na przykład:

  • w ich miejscowości nie działa żadna interesująca ich organizacja,
  • są osobami o ograniczonej mobilności, z niepełnosprawnościami,
  • opiekują się dziećmi, osobami starszymi i/lub pracują wobec czego nie mogą pojawiać się w organizacji w godzinach jej pracy,
  • pewniej czują się w kontaktach i działaniach online,
  • nie mają wiele czasu wolnego,
  • chcą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe.

E-wolontariusze mogą angażować się na różne sposoby:

  • angażując się w tzw. mikrozadania,  czyli zadania o małej złożoności, polegające na wykonaniu jednej, konkretnej czynności, których wykonanie zajmuje krótki czas (do 3 godzin);
  • nawiązać długofalową współpracę z organizacją, w ramach której będą wykonywali dla niej różnorodne zadania.

Minikurs o e-wolontariacie

Jeśli rozważasz wprowadzenie e-wolontariatu w Waszej organizacji, zapraszamy do zapisów na bezpłatny minikurs mailingowy “E-wolontariat krok po kroku”.

W minikursie pokażemy Wam, na co warto zwrócić uwagę podczas organizowania współpracy w ramach e-wolontariatu, gdzie szukać e-wolontariuszy i jak zadbać o to, żeby ta współpraca była ciekawą przygodą – zarówno dla Waszej organizacji, jak i dla współpracujących z nią e-wolontariuszy 🙂

Kurs rozpoczyna się automatycznie jeden dzień po zapisie – przez 5 kolejnych dni otrzymasz od nas maila ze wskazówkami i zadaniami, które pomogą Ci zorganizować współpracę z e-wolontariuszami.

Dodatkowo, na zakończenie kursu otrzymasz od nas miniporadnik w formacie PDF, który będziesz mógł/mogła pobrać, zapisać i wykorzystywać przy współpracy z e-wolontariuszami.

Jaka jest historia e-wolontariatu w Polsce?

W Polsce pierwszym programem popularyzującym wirtualny wolontariat jest Program E-wolontariatu prowadzony przez Fundację Dobra Sieć – ten, na którego stronie właśnie jesteście. Program rozpoczął się od opublikowania “Manifestu e-wolontariatu” 13 listopada 2009 roku, a zatem istnieje już od ponad 13 lat. Warto podkreślić, że ta data jest symboliczna – była to 13. rocznica utworzenia pierwszej strony internetowej.

W 2015 wystartowała platforma TuDu.org.pl – największa w Polsce platforma do e-wolontariatu, dzięki której organizacje i wolontariusze mogą współpracować zdalnie. W 2021 roku przeprowadziliśmy badanie wśród aż 130 osób i instytucji zarejestrowanych na TuDu, czego efektem jest ogólnodostępna publikacja – Diagnoza e-wolontariatu i platformy TuDu.org.pl.

Jaka jest historia e-wolontariatu na świecie?

Za pierwszy zorganizowany projekt e-wolontariacki na świecie uznaje się Project Gutenberg, który powstał w 1971 roku. To oddolna, całkowicie wolontariacka inicjatywa digitalizacji i udostępnienia w Internecie książek znajdujących się w domenie publicznej. Co ważne, projekt cały czas działa i się rozwija.

Jednak mimo tak długiej historii e-wolontariatu, sam termin “wirtualny wolontariat” (ang. virtual volunteering) został po raz pierwszy użyty niemal 15 lat później – w 1995 roku. Wówczas nowopowstała organizacja pozarządowa Impact Online z Kalifornii zaczęła zachęcać ludzi do takiej formy zaangażowania społecznego. Dwa lata później, w 1997 roku, Impact Online ruszył z projektem nazwanym Virtual Volunteering Project. Była to pierwsza inicjatywa usystematyzowania wiedzy o e-wolontariacie – w ramach projektu stworzono m.in. podręczniki pracy zdalnej czy mapowano organizacje współpracujące z wolontariuszami online.

Więcej o historii e-wolontariatu przeczytacie w artykule na naszym blogu.

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!
Zobacz też:
wolontariat tradycyjny
wolontariat hybrydowy
formalności
FAQ

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!