Anna Weksej
17.04.2023

Pomysły na e-wolontariat: e-wolontariat… nie przed komputerem!

Przyszła wiosna! Dni robią się coraz dłuższe, słońce przynosi ze sobą nową energię, w końcu można odłożyć do szafy zimowy płaszcz… W takim okresie mamy ochotę spędzać większość naszego czasu na zewnątrz, a nie przed komputerem 😉 Ale wcale nie znaczy to, że trzeba rezygnować z e-wolontariatu! W tym artykule przedstawiamy Wam projekty e-wolontariackie, w które można zaangażować się podczas spaceru w naturze, na mieście czy popijając kawkę na balkonie.

Jak zapewne się domyślacie, większość z tych projektów odbywa się za pomocą aplikacji – potrzebny zatem będzie Wam telefon z dostępem do Internetu. Poza tym jednak aby wziąć w nich udział nie potrzeba żadnego specjalnego przygotowania. Wystarczy chęć pomagania, trochę wolnego czasu i otwarta głowa.

eBird – ptasi e-wolontariat

eBird to internetowa, społecznościowa baza danych dotyczących obserwacji ptaków, zapewniająca naukowcom, badaczom i przyrodnikom-amatorom dane w czasie rzeczywistym na temat rozmieszczenia i liczebności ptaków w przeróżnych lokalizacjach na całym świecie. Projekt działa od 2002 roku. Kiedy wybierasz się na obserwację ptaków lub widzisz ptaka przez lornetkę, możesz wprowadzić te informacje do dostępnej bazy danych. Zamieść informacje o tym, gdzie, kiedy i jak odbyłeś swoją wędrówkę, a następnie wypełnij listę kontrolną wszystkich ptaków, które widziałeś/aś i słyszałeś/aś podczas nieobecności. W ten sposób pomagasz w aktualizowaniu danych na temat różnorodności biologicznej, tak ważnej dla środowiska. Wprowadzane przez internautów dane pomagają organizacjom m.in. śledzić loty ptaków oraz lepiej poznać ich rozmieszczenie. Wolontariusze e-Bird poświęcają na działania dowolną ilość czasu – nie ma zobowiązania na minimalną ilość godzin. O ptasim e-wolontariacie pisaliśmy więcej także w dedykowanym artykule na ten temat  – zachęcamy do lektury, jeśli jest to bliski Wam temat!

NaprawmyTo.pl – współpraca samorządów i mieszkańców

NaprawmyTo.pl to świetny pomysł na e-wolontariat przy okazji spaceru, w drodze do pracy czy szkoły. Widzisz problem w swoim mieście? To może być dziura w chodniku, brak rozkładu na przystanku lub coś innego. Jakie kategorie usterek można zgłaszać w danym miejscu, ustala każda gmina z osobna. Dzięki prostemu interfejsowi możesz w kilku krokach przesłać zgłoszenie, które trafi bezpośrednio do odpowiedniej komórki w urzędzie gminy. Po zgłoszeniu alertu dostajesz na bieżąco informacje o postępach w sprawie – która komórka w urzędzie się nią zajmuje i jak zmienia się status zgłoszenia.

Polskie drzewa – internetowa mapa drzew

Polskie drzewa to kolejny projekt dla osób zainteresowanych ekologią i działaniem na rzecz swojej okolicy. W ramach inwentaryzacji drzewostanu w Polsce ochotnicy liczą, mierzą i sprawdzają kondycję drzew. Projekt opiera się przede wszystkim na pracy Wolontariuszy oraz specjalistów, którzy sprawują społeczną opiekę merytoryczną. Inwentaryzacja drzew ma również walor edukacyjny, zaangażowani Wolontariusze mogą poznawać nowe gatunki drzew, oceniać kondycję drzewostanu, choroby drzew i śledzić stopnie wzrostu. Ta praca integruje i rozwija aktywność obywatelską, łącząc pokoleniowo społeczność lokalną.

A może znacie jeszcze jakieś projekty e-wolontariackie, w które można się zaangażować za pomocą telefonu? Dajcie nam znać – z chęcią dodamy je do naszej listy!


Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Przeczytaj też
ikony-publikacje_inne2
Manifest e-wolontariatu
Jesteśmy świadkami momentu, w którym ludzkość, uwolniona od barier przestrzeni, tworzy nowe wzorce zachowań i nowe sposoby rozwiązywania problemów społecznych.
e-wolo_faq 1
10 zasad e-wolontariatu, czyli: Jak organizować wolontariat w sieci?
Zasada 1: E-wolontariat jest dla każdego! Wolontariat w sieci jest nie tylko dla informatyków. Bardzo wiele zadań i projektów e-wolontariackich
e-wolo_faq 1
Korzyści z e-wolontariatu
Dlaczego warto zainteresować się e-wolontariatem? Bo niesie ze sobą mnóstwo korzyści!

Bądź z nami na bieżąco!

Zapisz się do naszego Newslettera, żeby nie przegapić niczego, co publikujemy!