grafiki do artykułów – e-wolo

Jeśli zastanawiacie się, co dalej e-wolontariat – jakie korzyści kryją się za tą formą działania – czytajcie dalej! Zebraliśmy dla Was kilka ciekawych wyników badań z całego świata, które wzięły pod lupę zaangażowanie społeczne przez Internet.

Co daje e-wolontariat? Korzyści e-wolontariatu dla wolontariuszy i organizacji

Co zatem daje e-wolontariat? Na początek warto wspomnieć, że wolontariat daje przede wszystkim ogromnie dużo satysfakcji, przyjemności, dumy z sukcesów, nadziei czy ulgi z czynienia dobra. 🙂 Niezależnie, czy działamy społecznie „na żywo”, czy przez Internet, wsparcie innym lub na rzecz ważnych dla nas idei, daje kopa. 🙂 Kto nie wierzy – niech spróbuje! Gwarantujemy dawkę radości z tego, że zrobiło się coś dobrego.

Jednocześnie wolontariat wykonywany przez Internet, czyli e-wolontariat, ma swoja specyfikę. Nasz zespół prześledził analizy, opracowania czy badania wokół wolontariatu online, by podzielić się z Wami tą wiedzą.

A zatem:

  1. E-wolontariat w wielu sytuacjach jest remedium na istniejące nierówności w wolontariacie (Ackermann, Manatschal 2018). Innymi słowy, e-wolontariat umożliwia włączenie się wielu grup i osób, które nie zawsze mają możliwość działań w wolontariacie tradycyjnym. W praktyce wiąże się to z drugą korzyścią, czyli:
  2. Dostępnością oraz elastycznością, które umożliwia e-wolontariat (Amichai-Hamburger 2008). Oznacza to w praktyce, że działanie społeczne online pozwala na zaangażowanie osób, które mają ograniczony czas, nie są mobilne, mieszkają w oddaleniu od miejsc, w którym chciałyby udzielać pomocy. Co więcej, w wielu przypadkach osobom introwertycznym łatwiej włączyć się w grupowe działania online i powoli rozwijać swoje kompetencje społeczne w zaciszu domowym. 🙂 Wolontariat online to także interesująca propozycja dla osób opiekujących się dziećmi czy osobami starszymi, gdy trudno im jest np. uczestniczyć w regularnych spotkaniach na żywo w siedzibie organizacji. E-wolontariusze to także nierzadko nocne marki, osoby o nietypowych godzinach pracy – wszyscy ci, którzy chętnie zrobią coś pożytecznego, ale np. w środku nocy. 🙂
  3. Co więcej, dobrze przemyślany e-wolontariat pozwala także na wymianę wiedzy między organizacjami i osobami (Grandi et. al. 2018). Internet to przecież skarbnica wiedzy i platforma ułatwiające szybką wymianę myśli.

Oprócz powyższych korzyści, dla wielu uczniów, studentów czy absolwentów wolontariat online umożliwia:

  • zdobycie pozytywnych referencji,
  • naukę podstawowych kompetencji z dziedziny czy branży, która nas interesuje,
  • otrzymanie dodatkowych punktów podczas rekrutacji do szkół (Prawo oświatowe, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej).

Jakie umiejętności można rozwijać podczas wolontariatu online?

Co jeszcze daje e-wolontariat? Otóż przede wszystkim, wolontariat online pozwala szlifować szereg umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami i działaniem w Internecie.

Dla przykładu, wolontariusze mogą:

  • uczestniczyć w tworzeniu stron internetowych,
  • przygotowywać newslettery,
  • zajmować się promocją w social media,
  • przygotowywać komputerowe gry edukacyjne,
  • angażować się w dzielenie się doświadczeniem podczas spotkań online,
  • komunikować się przy użyciu nowoczesnych narzędzi i aplikacji,
  • rozwijać fundraisning organizacji korzystając z nowoczesnych narzędzi,
  • organizować wydarzenia w przestrzeni online (np. warsztaty, webinaria, biegi charytatywne online).

Co to zatem oznacza? Otóż jest cały szereg umiejętności cyfrowych, które dzięki temu mogą rozwijać osoby zaangażowane online.

WordPress, Asana, Zoom, pakiet Google, Doodle… to tylko cząstka z ogromnej listy narzędzi, z którymi możemy się zapoznać! Ponadto, wolontariat online przyzwyczaja nas do netykiety czy umożliwia rozwój kompetencji miękkich podczas pracy zespołowej.

A jeśli mowa o kompetencjach miękkich, które rozwijamy podczas wolontariatu, zapraszamy na stronę Lever Basic! Chodzi o bezpłatny test kompetencji, umożliwiający badanie 13 kompetencji miękkich cenionych na rynku pracy. Z powodzeniem mogą z niego skorzystać wolontariusze oraz wszyscy inni, którzy chcieliby poznać swoje mocne strony. 🙂

Jak zaangażować się w e-wolontariat?

Czy podoba Wam się to, co daje e-wolontariat? Być może część z Was zapyta: jak znaleźć ofertę wolontariatu online? Jak mogę się włączyć w tak fajne działanie, które daje tyle korzyści?

Otóż zapraszamy na platformę TuDu.org.pl. Jest ona bezpłatnym narzędziem, pozwalającym na współpracę e-wolontariuszy i organizacji online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj: tudu.org.pl/o_projekcie.

Co więcej, serdecznie polecamy kontakt z regionalnymi centrami wolontariatu, które rozsiane są w całej Polsce. 🙂

A na koniec warto zajrzeć również na portal NGO.pl, gdzie organizacje z całej Polski publikują ogłoszenia dotyczące poszukiwania wolontariuszy. Co ważne, wolontariusze także mogą opublikować informację o tym, że pomogą organizacjom. 🙂

Jesteście zainteresowani? A zatem do dzieła! Na początek polecamy najnowsze zadania na platformie TuDu! Pomożecie?

Źródła:

Ackermann K, Manatschal A. (2018). Online volunteering as a means to overcome unequal participation? The profiles of online and offline volunteers compared. New Media & Society, 20(12), 4453-4472.

Amichai-Hamburger, Y. (2008). Potential and promise of online volunteering. Computers in Human Behavior, 24(2), 544–562.

Grandi, F., Lough, B., Bannister, T. (2018). Global Trends in Volunteering Infrastructure, knowledge.unv.org, [dostęp: 15.06.2021].

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek, isap.sejm.gov.pl, [data dostepu: 16.06.2021]

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, isap.sejm.gov.pl, [dostęp: 16.06.2021].