Zrzut ekranu 2024-03-26 145523

Jak zostać skutecznym koordynatorem wolontariatu? Na wstępie warto podkreślić, że to praca pełna wyzwań, wymagająca różnorodnych umiejętności i kompetencji, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z tym obszarem, czy też chcecie doskonalić swoje umiejętności, istnieje kilka kluczowych aspektów zarządzania e-wolontariatem, na których warto się skupić. W tym artykule przyjrzymy się, co sprawia, że koordynator e-wolontariatu odnosi sukces, oraz jak można rozwijać niezbędną wiedzę, umiejętności i postawy.

 

  1. Jasno określ cele – zarówno swoje, jak i wolontariuszy

Skuteczny koordynator wolontariatu ma jasną wizję tego, co chce osiągnąć, jak ta wizja współgra z misją i celami organizacji oraz z motywacją i celami samych wolontariuszy. Zrozumienie motywacji i celów wolontariuszy jest istotne, bo tylko w ten sposób wspólne działanie może być satysfakcjonujące dla każdej ze stron. Wydaje się to jeszcze bardziej istotne właśnie wtedy, gdy koordynujemy nie klasyczny wolontariat, ale e-wolontariat. Współpraca przez Internet to współpraca, która może być niezwykle satysfakcjonująca, jednak nie da się ukryć, że skuteczna komunikacja i organizacja współpracy na odległość wymaga precyzji i przemyślenia. Pomocna w tym wszystkim na pewno będzie znajomość podstaw organizacji wolontariatu, o której możecie przeczytać m.in. w Bazie wiedzy serwisu Ochotnicy Warszawscy, jak i na naszym blogu.

 

  1. Dbaj o komunikację i standardy

Skuteczny koordynator wolontariatu potrafi przyciągać i zatrzymywać wolontariuszy, którzy są zmotywowani i zaangażowani. Korzysta z różnych kanałów i metod, aby dotrzeć do potencjalnych wolontariuszy (dobrym punktem wyjścia jest nasz portal TuDu). Kluczowa jest także dobra komunikacja i zrozumienie, że wolontariusze to nie pracownicy. Zapewniając im odpowiednie wsparcie, możecie razem wiele osiągnąć! W tym celu warto zapoznać się z tym, jak powinny wyglądać standardy pracy z wolontariuszami.

 

  1. Ucz się od innych!

Nie odkrywaj koła na nowo! Skuteczny koordynator wolontariatu potrafi nie tylko współpracować i nawiązywać kontakty z innymi specjalistami i organizacjami w swojej dziedzinie, ale także korzystać z ich doświadczeń. Pomocne w tym mogą być social media, takie jak Facebook czy LinkedIn. Warto także brać udział w szkoleniach oferowanych przez instytucje specjalizujące się w tematyce wolontariatu. W Warszawie można zapisać się na bezpłatną konsultację w Centrum Wolontariatu. Dla osób spoza stolicy ciekawym rozwiązaniem może być nasz bezpłatny minikurs mailingowy „E-wolontariat krok po kroku”, w którym pokazujemy podstawy zdalnej współpracy z wolontariuszami.

 

  1. Bądź kreatywny!

Koordynowanie, zwłaszcza e-wolontariatu, może wymagać kreatywnych rozwiązań. Nie bój się eksperymentować i szukaj inspiracji, chociażby rozmawiając z AI – ChatGPT czy Copilotem! Pomocne mogą być także różne cyfrowe narzędzia, o czym pisaliśmy w naszych poprzednich artykułach: 20 przydatnych narzędzi dla NGO i Narzędzia cyfrowe ułatwiające realizację projektów e-wolontariackich.

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, będziemy bardzo wdzięczni. Każde wsparcie pozwala nam utrzymać i rozwijać narzędzia wspierające organizacje społeczne i wolontariuszy.