Już jest! Zapraszamy do lektury poradnika dla nauczycieli i opiekunów szkolnych kół wolontariatu „E-wolontariat w szkole”!
W poradniku „E-wolontariat w szkole” zgromadziliśmy wszystkie istotne kwestie dotyczące społecznego angażowania uczniów za pośrednictwem internetu. Co w nim znajdziecie?
- kilka słów o potencjale e-wolontariatu,
- scenariusze lekcji,
- sposoby na zaangażowanie młodzieży,
- informacje formalnoprawne.
A poza tym, dodaliśmy infografiki i bazę inspirujących projektów, aby jak najbardziej urozmaicić naukę o e-wolontariacie. Poświęciliśmy też uwagę trudnościom, jakie mogą się pojawić podczas niesienia pomocy on-line. Wszystko to robimy po to, aby wyposażyć Was w niezbędną wiedzę oraz konkretne narzędzia, które ułatwią Wam skuteczne wdrażanie e-wolontariatu w szkole i przeprowadzanie dedykowanych mu lekcji.
Tutaj ściągniecie poradnik „E-wolontariat w szkole”!
Możecie pobrać same scenariusze zajęć w osobnych plikach PDF poniżej:
- Scenariusz I: E-wolontariat – jak mądrze pomagać, wykorzystując internet
- Scenariusz II: E-wolontariat – mikrozadania dla makrospraw (zajęcia praktyczne)
- Scenariusz III: E-wolontariat w praktyce – pomagamy organizacjom społecznym w zespołach
- Scenariusz IV: Planujemy e-wolontariat – zajęcia dla szkolnego koła wolontariatu, samorządu uczniowskiego lub na godzinę wychowawczą
Zaś infografiki, o których wspominamy na łamach publikacji, znajdziecie w naszym artykule „O e-wolontariacie dla młodzieży, czyli jak uratować świat, nie wstając z kanapy”.
Polecamy także inne publikacje na temat wolontariatu uczniów, po które warto sięgnąć. Przede wszystkim rekomendujemy lekturę materiałów stworzone z myślą o nauczycielach przez Ochotników Warszawskich. To między innymi publikacje “Wolontariat szkolny krok po kroku” oraz materiały dla nauczycieli stworzone w ramach projektu “Kto na ochotnika”.
Poradnik „E-wolontariat w szkole” został sfinansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”. Program utworzyła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji.