Projekt

Radio In jest radiem internetowym tworzonym przez osoby niepełnosprawne z całej Polski.

Program Radia IN tworzą przemyślenia oraz pasje osób redagujących, przez które przemawiają historie pokonywania granic beznadziei, bezsilności, bólu i niepewności, strachu i różnych ograniczeń fizycznych i psychicznych. Słuchając tych różnorodnych i w treści i w formie audycji trudno domyślić się rodzaju niepełnosprawności autora. Wszystko, o czym mówią dziennikarze, jest takie normalne i zwyczajne. Redaktorzy Radia IN mówią bowiem o tym, co jest dla nich ważne, co ich pasjonuje, mówią co ich złości , co smuci, a co zdumiewa i mobilizuje do zmagania się własnymi słabościami.

Organizator: Caritas Polska

Strona projektu: www.radioin.pl

 

W jaki sposób Wasza inicjatywa angażowała e-wolontariuszy?
W projekt jest zaangażowanych kilkanaście osób z całej Polski.Tworzenie audycji w radiowych to dodatkowa pasja wolontariuszy Radia IN – wielu ma swoją pracę czy jeszcze się uczy. Czasem dziennikarze pracują w kilkuosobowych zespołach. Wszyscy spotykają się kilka razy do roku.

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z
nimi współpracę?
E-wolontariusze to kilkanaście osób z całej Polski, które zgłosiły chęć uczestniczenia w projekcie. Zainteresowała ich idea radia, z niektórymi znaliśmy się wcześniej z racji profilu instytucji, niektórzy zgłosili się do nas sami.

Ilu ich jest?
Jednym z najbardziej zaangażowanych e-wolontariuszy Radia In jest Piotr, niewidomy student z Bydgoszczy, który każdego tygodnia przygotowuje audycje „Sport w perspektywie”, przeprowadza wywiady ze sportowcami, bierze udział w konferencjach prasowych. Pomimo swojej niepełnosprawności, przekazuje słuchaczom rzetelne relacje z rozgrywek opatrując je często osobistymi komentarzami.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?
Do współpracy z radiem może zgłosić się każda osoba z niepełnosprawnością, która chce coś robić. Spotkamy się, rozmawiamy o pomysłach i sposobach ich realizacji. Potem przez jakiś czas pilotujemy naszych wolontariuszy udzielając mi instrukcji i wskazówek i pomagając w trudnych sytuacjach.

Jak dbacie o bezpieczeństwo i jakość udzielanej przez e-wolontariuszy pomocy?
Nasi wolontariusze swoją pracą i wkładanym wysiłkiem są przykładem dla innych osób niepełnosprawnych na to, że w życiu trzeba starać realizować swoje marzenia i nie poddawać się. Nasi wolontariusze swoje działania realizują głównie w swoich domach, są zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt radiowy.