Okładka broszury "E-wolontariat w szkole" z rysunkami związanymi z internetem i komputeramiE-wolontariat dla szkół

Wyobraź sobie wolontariat, w którym nie liczy się wiek, płeć, miejsce zamieszkania, czy stopień niepełnosprawności. Każdy może być wolontariuszem i może wspierać projekty społeczne z całej Polski. Taki wolontariat jest bliżej, niż myślisz! Dzieli cię od niego kilka kliknięć. Podpowiemy ci, gdzie go szukać!

Problem

Od 1 września 2017 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące organizowania wolontariatu w polskich szkołach. Szkoły są zachęcane do zapewniania uczniom możliwości kształtowania postaw prospołecznych m.in. poprzez udział w działaniach z zakresu wolontariatu oraz do zapewniania warunków do działania wolontariuszy w szkole.

Czasem zdarza się jednak tak, że szkoły nie mają pomysłu na to, w jaki sposób mogą uatrakcyjnić ofertę wolontariatu i sprawić, aby każdy uczeń znalazł w niej coś, co będzie dobrze dopasowane do jego możliwości i zainteresowań. Powodem może być m.in. brak dostępu do organizacji pozarządowych zajmujących się różnorodną tematyką w miejscowości danej szkoły.

Rozwiązanie

Wzbogacenie oferty wolontariatu szkolnego o zadania dostępne na platformie TuDu.org.pl – pierwszej w Polsce platformie do wolontariatu wykonywanego za pośrednictwem Internetu. Dzięki niej:

  • Uczniowie mogą wspierać w charakterze wolontariuszy organizacje pozarządowe z całej Polski, wykonując zadania dopasowane do ich zainteresowań i umiejętności. Mają także szansę rozwijania swoich kompetencji (w tym kompetencji cyfrowych) oraz budowania portfolio, w którym zgromadzą oceny i podziękowania od organizacji.
  • Nauczyciele mogą zamieszczać swoje zadania dla wolontariuszy na TuDu.org.pl i – współpracując z uczniami za pośrednictwem platformy – pomagać im rozwijać kompetencje, zarówno  twarde, potrzebne do wykonywania określonego typu zadań, jak i miękkie, czyli umiejętności psychospołeczne, takie jak komunikatywność, czy zdolność do samodzielnego uczenia się.

Ofertę kierujemy do szkół różnego szczebla, nauczycieli i uczniów.

Nasza oferta:

Ofertę dopasowujemy indywidualnie do potrzeb szkoły. W ofercie mamy m.in.:

  • Szkolenia dla nauczycieli przygotowujące do założenia i prowadzenia szkolnych klubów wolontariusza (5h)
  • Szkolenie dla nauczycieli „TuDu.org.pl w szkole, czyli jak włączyć e-wolontariat do oferty szkolnego koła wolontariatu” (6h)
  • Prezentacja dla nauczycieli „E-wolontariat na TuDu.org.pl” (forma stacjonarna lub online)
  • Konsultacje „TuDu w naszej szkole” – wsparcie eksperta w zaplanowaniu strategii współpracy z e-wolontariuszami na TuDu.org.pl (ustalanie celów i zadań, tworzenie treści zadań, tworzenie treści powiadomień, budowanie społeczności e-wolontariuszy).
  • Dostęp do narzędzia do badania kompetencji wolontariuszy: http://certyfikatlever.pl.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Fundacja Dobra Sieć

biuro@e-wolontariat.pl

tel. 22 825 70 22