OeW_dziekujemy-850×429

Drodzy E-wolontariusze, Drodzy Organizatorzy projektów e-wolontariackich, chcielibyśmy serdecznie podziękować wam za tę niezwykłą wspólną przygodę! Dzięki wam przez ostatnich 8 lat mogliśmy odkrywać e-wolontariat i badać jego ogromny potencjał. Jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy was poznać! 🙂

Konkurs „Odkryj e-wolontariat” od 2009 r. nagradzał projekty społeczne, które prowadzone były głównie w Internecie, a ich siłą napędową byli e-wolontariusze – osoby, które wspierają projekty w sposób dobrowolny i bez wynagrodzenia za pośrednictwem Internetu. Jego celem było promowanie e-wolontariatu poprzez edukowanie i pokazywanie dobrych praktyk oraz zbieranie materiału do badań nad e-wolontariatem.

Historia konkursu

Pomysł na konkurs zrodził się, ponieważ kiedy w 2009 r. rozpoczynaliśmy nasz Program E-wolontariatu, termin „e-wolontariat” nie był w Polsce rozpoznawalny. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób najlepiej byłoby nam dotrzeć do organizatorów projektów e-wolontariackich, żeby lepiej ich poznać i pomóc im promować ich działalność i „Odkryj e-wolontariat” wydał nam się doskonałym narzędziem do realizacji tego celu.

W trakcie pierwszych pięciu edycji konkurs nagradzał najlepsze praktyki, czyli istniejące i osiągające sukcesy projekty e-wolontarackie (opisaliśmy je w broszurce). Od szóstej edycji konkurs stał się konkursem grantowym, w którym nagradzane są najlepsze pomysły na projekty e-wolontariackie – ich autorzy dostają granty na wdrożenie tych pomysłów w życie.

Przez ten czas poznaliśmy mnóstwo bardzo kreatywnych osób, które dzięki nieprzeciętnym pomysłom, odwadze i współpracy z e-wolontariuszami pokazywali, jak tworzyć #DobryInternet. Wśród laureatów naszego konkursu znaleźli się m.in.:

Zobacz opisy pozostałych laureatów konkursu: http://konkurs.e-wolontariat.pl/laureaci-poprzednich-edycji/

Sukcesy konkursu

Dzięki konkursowi, organizowanemu w wersji polskiej oraz europejskiej, mogliśmy m.in.:

Od konkursu do narzędzia

Wiedza, którą zgromadziliśmy przez 8 lat realizacji konkursu „Odkryj e-wolontariat” zaowocowała uruchomieniem w 2015 r. TuDu.org.pl – pierwszego w Polsce narzędzia do e-wolontariatu, dzięki któremu e-wolontariusze mogą za pośrednictwem Internetu wspierać ciekawe projekty społeczne. Program E-wolontariatu składa się teraz z dwóch ważnych komponentów:Portalu E-wolontariat.pl, czyli wiedzy i inspiracji oraz platformy TuDu.org.pl – narzędzia i społeczności.

Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie konkurs „Odkryj e-wolontariat”. Dlatego dziękujemy wszystkim, dzięki którym konkurs „Odkryj e-wolontariat” mógł być realizowany! 🙂