Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET od kilku lat odkrywa przed polskim społeczeństwem świat w skali „nano”. Naszym głównym zadaniem statutowym jest promocja nowoczesnej przedsiębiorczości opartej na rozwiązaniach nanotechnologicznych oraz upowszechnianie wyników badań naukowych w tej dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach dyscyplinie nauki.


 

Za działalność Fundacji odpowiada obecnie zespół ok. 50 wolontariuszy z całej Polski (nie zatrudniamy na stałe pracowników). Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, całość środków uzyskanych w toku działalności przeznaczana jest na zadania statutowe. W realizacji działań zwłaszcza na polu promocji i upowszechniania wyników prac naukowych Fundacja współpracuje z licznymi krajowymi i zagranicznymi organizacjami badawczymi, prowadzi aktywny dialog z władzami publicznymi oraz wspiera przedsiębiorców działających na rynkach wysokiej techniki.

Fundacja wchodzi w skład Polskiego Komitetu Normalizacji ds. Nanotechnologii i Innowacji, jest współkoordynatorem Warszawskiej Nano Sieci oraz Wrocławskiego Klastra Nanotechnologicznego. Ważnym wyróżnieniem dla Fundacji było nadanie jej w 2011 r. statusu Krajowego Punktu Kontaktowego Europejskiej Platformy „Nanofutures” (w rmach 7 Programu Ramowego EU). Fundacja jest również założycielem oraz liderem Śląskiego Klastra Nanotechnologicznego.

Od 2006 r. Fundacja prowadzi pierwszy w Polsce portal w całości poświęcony tematyce nanotechnologii – www.nanonet.pl, który jest systematycznie rozbudowywany i unowocześniany, a dzięki aplikacjom angażującym użytkowników jest systemem otwartym na wprowadzanie nowych rozwiązań zwiększających jego funkcjonalność. Portale Fundacji odwiedza codziennie ok. 1500 unikalnych użytkowników! (w 2011 r. portal www.nanonet.pl odwiedziło łącznie ok. 90 000 osób, w 2012 r. odwiedzających było już blisko 107 000!).

Obok ww. portalu Fundacja uruchomiła również platformy towarzyszące: www.nanodialog.pl – podejmuje kwestie etyczne, prawne i społeczne wynikające z zastosowania nanotechnologii w naszym codziennym życiu, www.nanobroker.org – łączy świat nauki i biznesu, promując komercjalizację wyników badań i nowych technologii, oraz www.nanogallery.eu – platforma prezentująca świat nanotechnologii w formie multimedialnej.

W 2012 r. Fundacja objęła swoim patronatem 55 wydarzeń związanych z nanotechnologii, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Od 2011 r. jednym z naszych kluczowych parterów jest PAP Nauka w Polsce. Za działalność na polu promocji nauki Fundacja otrzymała nagrodę „Popularyzator Nauki 2011”.

Organizator: Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET

Nazwa projektu: NANONET

Strona: www.nanonet.pl

 

W jaki sposób Wasza inicjatywa angażowała e-wolontariuszy?
Wolontariusze z całej Polski biorą aktywny udział w tworzeniu platformy, wyszukują informacje, tworzą bazy wiedzy, organizują patronaty wielu europejskich konferencji i wydarzeń. Nawiązują kontakty z podobnymi organizacjami na terenie całej europy. Wyszukują nowe rozwiązania technologicznych oraz ciekawostek z całego świata (umowy o współpracy z wieloma portalami z UE) Tłumaczenie artykułów ( cały portal
prowadzony jest po polsku) . Dzięki temu jesteśmy na bieżąco z informacjami i w sposób rzetelny przekazujemy je do wiedzy społeczeństwa. Wolontariusze prowadzą również portale społecznościowe tzw frontpage fundacji na Facebooku, Goldenline.

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z nimi współpracę?
Wolontariusze to młodzi doktorzy, doktoranci, studenci uczelni technicznych gdzie działają w obszarze nanotehcnologii, liczną grupą są również studenci kierunków filologicznych – tłumacze.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?
Każdy z ochotników do działania otrzymuje komplet informacji o naszej organziacji, w zamian oczekujemy CV oraz opisu dlaczego chce dołączyć do naszej organizacji. Co go fascynuje, cym chciałby się zająć ( fundacja to nie tylko informacja, to również realizacja projektów, prowadzenie szkoleń, seminariów, organizacja konferencji etc) Po wymianie informacji w większości przypadków odbywa się rozmowa telefoniczna. Jeżeli wolontariusz spełnia nasze kryteria ( chęć do nauki, działania, aktywnej realizacji swoich celów) podpisujemy z wolontariuszem umowę wolontariacką na okres próbny 3 miesięcy. Po tym czasie , jeżeli dana osoba się sprawdziła zostaje z nami na dłużej.

Jak dbacie o bezpieczeństwo i jakość udzielanej przez e-wolontariuszy pomocy?
Nad bezpieczeństwem informacji, realizacją projektów oraz nad poszczególnymi działami w fundacji ( np tłumaczeń, projektów, konferencji etc..) czuwają wolontariusze, którzy są w Fundacji ponad 3 lata ( często ponad 6) to oni znając naszą organizację „od podszewki” wspierają, pomagają oraz ukierunkowują działania wolontariuszy. Dodatkowo najbardziej doświadczone osoby w temacie nanotehcnologii sprawują opiekę merytoryczną nad pojawiającymi się informacjami na stronach.