Untitled design (4)

Każdego dnia na świecie marnowane są miliony ton jedzenia: w hipermarketach, w restauracjach, podczas imprez masowych, w domach. Gdyby tylko istniał sposób na to, żeby teleportować jedzenie z miejsca, w którym jest jego nadmiar do miejsca, w którym go brakuje! …zaraz – już istnieje! Aplikacja nazywa się Copia i odnosi pierwsze spektakularne efekty. Może już niebawem usłyszymy o niej również w Polsce?Copia

Copia została stworzona przez Komal Ahmad, która jako studentka UC Berkeley doświadczyła momentu, który zmienił jej życie. Kiedy wracała z wakacyjnego treningu dla U.S. Navy, spotkała bezdomnego weterana wojennego, który nie jadł od 3 dni. W tym samym czasie po drugiej stronie ulicy tysiące kilogramów żywności były wyrzucane przez jej szkołę. Ahmad była tak wzburzona całą sytuacją, że postanowiła działać. „Ludzie, którzy marnują jedzenie i ci, którzy doświadczają głodu dosłownie żyją obok siebie, czasem wystarczy tylko przejść przez ulicę.” – mówiła Komal. – „To niedorzeczne!”.

Szukając sposobu na rozwiązanie tego problemu, Ahmad zaczęła zastanawiać się, w jaki sposób mogą być pomocne nowe technologie. I tak, po przeprowadzeniu projektu pilotażowego, powstała Copia, aplikacja do redystrybucji żywności, dzięki której już ponad 600 000 kg jedzenia zostało dostarczone do 720 000 osób w rejonie Bay Area. Używanie aplikacji promowane jest również podczas dużych wydarzeń, takich jak SuperBowl, podczas którego zebrano żywność przeznaczoną na straty i dostarczono ją do 41 000 osób.

JAK DZIAŁA COPIA?

Działanie Copii jest bardzo łatwe. Możesz używać jej jako osoba przekazująca jedzenie lub jako kierowca dostarczający jedzenie organizacjom pozarządowym przekazującym je potrzebującym.

“Każdy wygrywa,” – podkreśla Ahmad. “Wygrywamy, ponieważ karmimy setki tysięcy osób – włączając weteranów, dzieci i kobiety. A firmy redukują sumę marnowanej żywności oraz koszty wywozu żywności. Mają za to możliwość dzielenia się żywnością z osobami z ich społeczności, co jest naprawdę super. A przy okazji jeszcze dbają o środowisko.”.
Strona aplikacji: https://www.gocopia.com/

Źródło: http://www.shareable.net/blog/how-one-woman%E2%80%99s-food-redistribution-app-is-feeding-thousands

Leave a Comment

Your email address will not be published.