E-wolo nagłówki artykułów

Czym jest e-wolontariat kompetencji? Mówiąc krótko: to wolontariat kompetencji realizowany online. O ile idea e-wolontariatu jest Wam dobrze znana, o tyle warto powiedzieć kilka słów na temat wolontariatu kompetencji.

Wolontariat kompetencji – czym jest?

Wolontariat kompetencji to forma wolontariatu, w której wolontariusze nie tylko ofiarowują swój czas, lecz przede wszystkim dzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. W ramach wolontariatu kompetencyjnego wolontariusze dzielą się z beneficjentami, dobrowolnie i nieodpłatnie, swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami związanymi z ich ścieżką zawodową. Przykładem może być tłumaczenie tekstów, wykonywanie grafik czy edycja wideo – każde z tych działań wymaga konkretnego know-how (kompetencji językowych, wiedzy i umiejętności graficznych czy doświadczenia z edycją wideo).

Wolontariat kompetencji a wolontariat pracowniczy

Wolontariat kompetencyjny może być prywatny (wolontariusz poświęca swój wolny czas) lub wspierany i rozwijany przez pracodawcę wolontariusza (wolontariat odbywa się w ramach godzin pracy). W tej drugiej sytuacji jest on jedną z wielu możliwych form wolontariatu pracowniczego. On z kolei może mieć formy mniej lub bardziej zinstytucjonalizowane – być jednorazowym wydarzeniem bądź strategicznym działaniem, koordynowanym w ramach programu wolontariatu pracowniczego.

E-wolontariat kompetencji

E-wolontariat kompetencji będzie więc wolontariatem kompetencji przeniesionym do świata wirtualnego. Podobnie jak wolontariat kompetencji, może być jedną z form wolontariatu pracowniczego, ale nie musi. Choć na pierwszy rzut oka można by było przypuszczać, że powinien być związany przede wszystkim z kompetencjami i produktami cyfrowymi (jak programowanie czy projektowanie stron internetowych), to jednak może mieć o wiele szerszy zakres. Przykładowo, e-wolontariatem kompetencji będzie nieodpłatny i oparty na dobrowolności udział koronczarki koniakowskiej w webinarze online podczas którego będzie ona uczyć jego uczestników i uczestniczki jak wykonuje się serwety koronkowe.

Czy to tylko działanie na rzecz innych?

Warto podkreślić, że wolontariat kompetencji to nie tylko pomoc innym, ale także okazja do nauki. Praca na rzecz społeczności pozwala rozwijać umiejętności interpersonalne, zarządzania czasem, pracy w zespole oraz rozwiązywania problemów. Wszystkie te umiejętności są niezwykle cenne nie tylko w sferze społecznej, ale także zawodowej. Wolontariat kompetencji to zatem nie tylko sposób na pomoc innym, ale także doskonała okazja do osobistego rozwoju i wzrostu. Więcej o tym możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie: Czy wolontariat rozwija kompetencje?

Gdzie można zostać e-wolontariuszem kompetencji?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna Was zaskoczyć – oczywiście na TuDu.org.pl. Większość zadań, które tam znajdziecie, zdecydowanie można wpisać w ramy e-wolontariatu kompetencji.

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, będziemy bardzo wdzięczni. Każde wsparcie pozwala nam utrzymać i rozwijać narzędzia wspierające organizacje społeczne i wolontariuszy.