Liczne instytucje alarmują, że borykamy się w Polsce z kryzysem dobroczynności i mniejszym zainteresowaniem wolontariatem. E-wolontariat i wolontariat hybrydowy mogą pomóc w zapełnieniu tej luki – oto kilka przykładów krajowych i lokalnych inicjatyw, które pokazują, że e-wolontariat działa.
Mamy nadzieję, że poniższe inicjatywy zainspirują Państwa do poszukania wolontariuszy internetowych za pośrednictwem własnych kanałów społecznościowych, lokalnych centrów wolontariatu lub na platformie TuDu.org.pl.
Klub Przedsiębiorczych Mam
Klub Przedsiębiorczych Mamotwiera się w nowej karcie to projekt Fundacji Rodzic w Mieścieotwiera się w nowej karcie, aktywizujący przedsiębiorczynie mające malutkie dzieci. Działania tej ogólnopolskiej społeczności kobiet, które prowadzą własny biznes lub planują jego założenie, koncentrują się wokół spotkań mentoringowych i inspiracyjnych. Część rozmów i dyskusji odbywa się zdalnie na facebookowych live’achotwiera się w nowej karcie, a każda chętna może stać się częścią projektu m.in. za pośrednictwem platformy edukacyjnej. Poza tym, mamy ambasadorki projektu spotykają się online, aby wzajemnie się wspierać oraz planować kolejne wydarzenia.
Klub otwarty jest na nowe członkinie, które chciałyby zainspirować inne mamy w swoim otoczeniu do podjęcia inicjatyw biznesowych.
Wielokulturowy Kraków
Wielokulturowy Krakówotwiera się w nowej karcie prowadzi Podcast Wielokulturowyotwiera się w nowej karcie, na łamach którego pracownicy Stowarzyszenia i zaproszeni goście przybliżają słuchaczom ideę różnorodnej Polski. Rozmowy z osobami z różnych stron świata pracujących w Krakowie i innych miastach oraz przedstawicielami mniejszości narodowych – Ormianami, Białorusinami – ukazują nasz kraj z różnych perspektyw, ujawniają historyczne kontakty, wzbogacają wiedzę o nas samych.
Na portalu dla e-wolontariuszy TuDu.org.pl chętni wolontariusze pomagają w transkrypcji odcinków podcastu, aby ten stał się dostępny dla szerszego grona odbiorców. Takie zadania cieszą się naprawdę dużą popularnością wśród zarejestrowanych na TuDu – w ciągu kilku tygodni udało się przetranskrybować niemal wszystkie odcinki.
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznegootwiera się w nowej karcie nie ograniczają się do potrzebnych i medialnie nośnych protestów na ulicach polskich miast – te są coraz częstsze i głośniejsze, ponieważ coraz gorsze są naukowe prognozy dla przyszłości planety. Aktywność MSK jest równie intensywna w internecie, ponieważ zdalnie odbywa się koordynacja wydarzeń (prowadzenie lekcji w szkołach, spotkania z politykami i mediami) oraz codzienna praca nad aktywizacją równolatków do podjęcia działań zorientowanych na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Mapa lokalnych grup systematycznie powiększa się o kolejne punkty – ich spis dostępny jest na stronie MSK.
Nie trzeba prowadzić rozległego, ogólnopolskiego projektu, aby skorzystać z pomocy e-wolontariuszy – o pomoc można poprosić także jednorazowo lub w sytuacjach, w których brakuje rąk do wykonania danych zadań na komputerze. Załączamy plakat wykonany przez e-wolontariuszkę dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni na dowód zaangażowania i umiejętności osób zarejestrowanych na TuDu.org.plotwiera się w nowej karcie!