Ukraina – pomagam przez Internet

Od wybuchu wojny w Ukrainie Polki i Polacy angażują się we wszelką możliwą pomoc osobom szukającym schronienia w naszym kraju oraz tym walczącym i starającym się przetrwać u siebie.

Sieć ułatwia spontaniczne działania woluntarystyczne i  komunikację, z drugiej strony natłok informacji oraz liczba wątków mogą powodować w nas poczucie dezorientacji i chaosu. My też staramy się odnaleźć w informacyjnym gąszczu i porządkować wątki związane z e-wolontariatem, czyli pomaganiem przez Internet. Dzielimy się z Wami efektami poszukiwań: 

Angażujcie się w zbiórki

Jeśli możecie, warto oczywiście wpłacać pieniądze. Doświadczenia wielu organizacji pomocowych dowodzą, że jest to najszybsza i często najbardziej skuteczna forma pomocy, która nie obciąża dodatkowo zespołów organizacji czy wolontariuszy koniecznością transportowania rzeczy, etc.

  1. Po pierwsze można robić przelewy bezpośrednio na Ukrainę, wiele banków zrezygnowało z opłat za taką operację – Polskie banki znoszą opłaty za przelewy na Ukrainę – Infor.pl
  2. Po drugie możecie wesprzeć godne zaufania polskie lub międzynarodowe organizacje koordynujące pomoc. Przykładowo:

Poza wsparciem finansowym, zbiórki warto również cierpliwie promować – przekazujcie informacje o sprawdzonych źródłach swoim znajomym, każde działanie upowszechniające również ma moc!
Zbiórek jest mnóstwo, zachowajcie czujność i upewnijcie się, że wpłacacie na konto prawdziwej, rzetelnej organizacji. Polecamy również śledzenie Niebezpiecznika, na którym pojawiają się ostrzeżenia przed oszustami.

Zgłoście chęć zostania (e-)wolontariuszami – niektóre organizacje potrzebują również wsparcia online

  1. Dom Ukraiński zaprasza osoby gotowe do wsparcia uchodźców stacjonarnie i w miarę możliwości online: Formularz wolontariusza / Форма для волонтера (google.com),
  2. podobnie Fundacja Ocalenie: Zgłoszenia na wolontariat w związku z wojną w Ukrainie – Fundacja Ocalenie

Zrealizujcie wybrane zadanie e-wolontariackie
– E-wolontariat na rzecz Ukrainy – pomagam przez Internet

  1. Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne proszą wolontariuszy o wsparcie online w bardzo konkretnych sprawach na portalu TuDu.org.pl – w kontekście uchodźców,  na przykład o przetłumaczenie tekstu na język ukraiński. Jeśli znacie język rosyjski lub ukraiński, Wasze wsparcie jest teraz nieocenione. Możecie zgłosić chęć pomocy dołączając również do listy tłumaczy-wolontariuszy – Tłumacze dla Ukrainy (tlumaczedlaukrainy.pl) lub angażując się w działania Grupy Granica – Flee the war on Ukraine (grupagranica.pl).
  2.  Możecie również zaangażować się w przygotowanie materiałów informacyjnych dla uchodźców – piktogramów, karteczek czy plakatów dla dzieci ukraińskich, które próbują odnaleźć się w polskojęzycznych szkołach czy podstawowych zwrotów grzecznościowych zilustrowanych graficznie, które mogą wykorzystać osoby goszczące u siebie Ukrainki i Ukraińców oraz wolontariusze w miejscach publicznych.
  3. Jeśli jesteście specjalistami w szeroko pojętym sektorze IT – rozważcie zaangażowanie się w międzynarodowy projekt wsparcia Ukrainy w tym zakresie #TechForUkraine (techtotherescue.org)
  4. Sprawdźcie inne zadania dla e-wolontariuszy na TuDu.org.pl (nie tylko na rzecz Ukrainy), gdzie macie okazję między innymi projektować graficznie, poszukiwać informacji, promować konkretne akcje. etc.

Zgłaszajcie fake newsy!

Sianie dezinformacji w Internecie jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do destabilizowania przeciwnika i do budzenia paniki. W związku z sytuacją wojenna na Ukrainie obserwujemy wzrost fałszywych informacji również w polskiej przestrzeni medialnej. Warto zgłaszać wszelkie tego typu treści i materiały na przykład do Stowarzyszenia Demagog https://demagog.org.pl/zglos-do-weryfikacji/

Aktualizujcie bazy społecznościowe

Wiele osób i organizacji próbuje obecnie porządkować chaos organizacyjno-informacyjny, tworząc różnego rodzaju tabele, katalogi i bazy linków. Warto dodać swoją cegiełkę, jeśli tylko traficie na nowe, wiarygodne informacje.

  1. Czasami można to zrobić samodzielnie, na przykład zgłaszając się do bazy osób oferujących nocleg dla uchodźców, zamiast zamieszczać osobny wpis na facebookowych grupach – Ukraiński Dom w Warszawie (ukrainskidom.pl)
  2. Innym razem warto przesłać zdobyte informacje adminom czy koordynatorom danego projektu, którzy samodzielnie wprowadzają aktualizacje do swoich baz (jak w tej bazie potrzeb na warszawskich dworcach czy stale aktualizowanej bazie salonów fryzjerskich gotowych na przyjęcie pracowników+ z Ukrainy).

Podpiszcie petycję online

Jeśli treść którejś z petycji trafi Wam do przekonania, podpiszcie ją i prześlijcie znajomym. Przykładowe aktualne akcje zbierania podpisów:

Amnesty International: Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy! – Amnesty International
oraz Nie dla represji wobec osób niosących pomoc – Amnesty International

Kilku obywatelki i obywatelek Ukrainy wraz z zespołem Avaaz: Avaaz – $top napędzaniu wojny Putina!

Podawajcie informacje dalej! To również bardzo cenna aktywność!

Sytuacja jest niezwykle dynamiczna, Ukrainki i Ukraińcy przybywający do naszego kraju często mają trudności z dotarciem do aktualnych informacji dotyczących formalności, oficjalnego wsparcia, możliwości podjęcia w Polsce pracy czy przemieszczenia się w inne miejsce. Warto być na bieżąco i móc wesprzeć ich sprawdzoną informacją:

  1. Upowszechniajcie poradnik dla osób goszczących u siebie uchodźców – PORADNIK-DLA-OSOB-GOSZCZACYCH-UCHODZCOW-Z-UKRAINY.pdf (odpowiedzialnybiznes.pl)
  2. Zaglądajcie na stronę Fundacji Ocalenie, która publikuje i aktualizuje formalne informacje dla uchodźców: Ewakuacja z Ukrainy – o czym pamiętać, uciekając przed wojną – Fundacja Ocalenie
  3. Promujcie oficjalną rządowa stronę, która łączy potrzebującym z pomagającymi: #PomagamUkrainie
  4. Pamiętajcie o opcji bezpłatnego dostarczania darów do oddziałów PCK – Uber –  Pomoc dla Ukrainy – co możesz zrobić | Uber Blog
  5. Pokażcie innym mini słownik wizualny stworzony przez studentów School of Form – Czego potrzebujesz? – minisłownik wizualny dla uchodźców – School of Form (sof.edu.pl)
  6. Polecajcie ukraińskojęzyczne materiały dla dzieci, na przykład takie jak te opublikowane przez Wydawnictwo Dwie Siostry – Матеріали українською / Materiały w języku ukraińskim – Dwie Siostry (wydawnictwodwiesiostry.pl)
  7. Przekażcie potrzebującym informację o bezpłatnym kryzysowym wsparciu psychologicznym przez telefonBezpłatny telefon kryzysowy (forummigracyjne.org)
  8. Miejcie też na uwadze opcję darmowej pomocy prawnejPrawnik (forummigracyjne.org)
  9. Przesyłajcie znajomym wiarygodne zestawianie linków i informacji, jak to czy inne, opracowane przez Van Anh Dam i Kamila Śliwowskiego Wsparcie dla Ukrainy – linki zebrane (e-wolontariat.pl)

Ponadto możecie też samodzielnie łączyć w pary poszukujących pomocy (informacji, transportu, noclegu czy konkretnych rzeczy materialnych) i tę pomoc oferujących różnymi kanałami, choćby zamieszczających informacje na grupach na Facebooku. To drobna pomoc, ale konkretna. Na rozwiązania systemowe i długofalowe trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Sami czekamy choćby na możliwość zaangażowania się w zdalne nauczanie uchodźców języka polskiego. Jeśli znajdziecie podobną ofertę e-wolontariacką – będziemy wdzięczni za podesłanie nam linka. My też będziemy informować o kolejnych okazjach do angażowania się przez Internet.