Jak wdrożyć program wolontariatu w organizacji? Część II przewodnika

Jeśli planujecie wdrożyć program wolontariatu w Waszej organizacji, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie jeszcze zanim zaprosicie wolontariuszki i wolontariuszy do współpracy. Zastanowienie się nad Waszymi potrzebami i możliwościami, odpowiednie zaplanowanie rekrutacji i działań sprawi, że to doświadczenie wzbogaci zarówno Waszą organizację, jak i Waszych wolontariuszy.

W maju przedstawialiśmy Wam część pierwszą poradnika o tym, jak wdrożyć program wolontariatu w organizacji. W drugiej części, również opublikowanej na blogu Sektora 3.0, Ola z naszej Fundacji przedstawia pięć kroków do zaplanowania mądrej i skutecznej współpracy z wolontariuszami. Gorąco zachęcamy do lektury! W artykule znajdziecie nie tylko praktyczne porady, ale także klarownie przedstawione działania, które warto odhaczyć na Waszej liście zadań. Co więcej, Ola zebrała dla Was również narzędzia przydatne w pracy z wolontariuszami i zarządzaniu zespołem.

Jak zaplanować program wolontariatu?

A zatem, jak z sukcesem wdrożyć program wolontariatu w organizacji? Pierwszym krokiem jest odpowiednio zaplanowana rekrutacja. To dzięki niej możecie znaleźć wolontariuszy, którzy wzbogacą i wesprą Waszą organizację. Gdy już macie wybranych kandydatów i kandydatki do współpracy, kluczowe jest ich wdrożenie i przygotowanie odpowiednich dokumentów. Dobrze przeprowadzone spotkania integracyjne i organizacyjne, a także sprawne zarządzanie zespołem wolontariuszy przełoży się na satysfakcję z działania dla obu stron. Warto również zawczasu przygotować się na celebrowanie wspólnych sukcesów i odpowiednie zakończenie współpracy.

Jesteście ciekawi, jak w praktyce wdrożyć wszystkie powyższe punkty? Zajrzyjcie do artykułu Oli, który przeprowadzi Was przez wszystkie etapy wolontariackiej współpracy. Trzymamy za Was kciuki!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy zespołowi Sektora 3.0, z którym mamy ogromną przyjemność współpracować przy cyklu eksperckich artykułów! 🙂 Gorąco zachęcamy także do lektury innych artykułów na blogu Sektora 3.0 – znajdziecie tam mnóstwo przydatnych wskazówek i wiedzy z zakresu edukacji, pracy, technologii oraz komunikacji w NGO.

Zaś jeśli poszukujecie więcej ciekawych treści o (e-)wolontariacie kierowanych do organizacji społecznych, zapraszamy na naszego bloga!

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!