E-wolontariat i wolontariat hybrydowy na rzecz zwierząt

Wolontariat na rzecz zwierząt zazwyczaj kojarzy się z wolontariatem tradycyjnym – takim jak np. wyprowadzanie psów w schronisku. Jednak wiele organizacji społecznych działających na rzecz zwierząt potrzebuje również wsparcia osób działających online lub hybrydowo.

Jeśli rozważacie zaangażowanie się w działania na rzecz zwierząt, zachęcamy do lektury artykułu! Zebraliśmy w nim dla Was pomysły na e-wolontariat i wolontariat hybrydowy na rzecz zwierząt – zarówno tych domowych, jak i hodowlanych czy dzikich.

E-wolontariat dla organizacji prozwierzęcych

Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt

Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt. Ten cel realizuje przez cały wachlarz działań – od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom przez szkolenia instytucji państwowych aż po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt. Zachęca też do adopcji zwierząt ze schronisk oraz piętnuje niehumanitarne i nieetyczne praktyki firm i osób prywatnych.

Jak można wesprzeć działania Fundacji?

 • Załóż grupę lokalną!
  Wolontariusze mogą promować prawa zwierząt i weganizm przyłączając się do kampanii prowadzonych przez Fundację.
 • Pisz artykuły!
  Lubisz pisać? Chcesz opisać fajne wege miejsca, swoją wege podróż, a może chcesz poruszyć temat ekologii i środowiska w kontekście weganizmu? Możesz napisać tekst na bloga!
 • Twórz grafiki!
  Cyrk bez zwierząt, promocja wege diety, zachęcanie do adopcji zwierząt – to tylko część zagadnień na temat których możesz tworzyć dla Fundacji grafiki. Odezwij się, a udzieli Ci ona więcej wskazówek.
 • Oferta edukacyjna dla szkół!
  Działaj w szkołach i na uczelniach. Zorganizuj pokaz filmów edukacyjnych, takich jak „W jak wybór”.

Stowarzyszenie Troskliwe Oko

Troskliwe Oko to stowarzyszenie, którego celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt. Bezdomność zwierząt to poważny problem społeczny, niestety nie zawsze poważnie traktowany przez samorządy. W ramach koalicji S-prawa zwierząt bezdomnych, wraz ze stowarzyszeniem Stukot, Troskliwe Oko pracuje nad zmianą prawa mającego na celu ograniczenie rozmnażania wolnobytujących zwierząt oraz edukacją społeczeństwa.

Stowarzyszenie szuka wolontariuszy, którzy chcą rozwijać się w:

 • fundraisingu – pozyskaniu funduszy dla organizacji,
 • pisaniu newsletterów i/lub treści na bloga,
 • tworzeniu filmów/treści na tiktoka,
 • analizie zebranych danych z ankiet nt. bezdomności zwierząt.

Stowarzyszenie poszukuje osób troskliwych, odpowiedzialnych, aktywnych, a także pomagającym zwierzętom. Wymaga dostępności w wymiarze min. 4h tygodniowo.

Więcej informacji w ogłoszeniu Stowarzyszenia na portalu TuDu.org.pl.

CHATUL – działaj na rzecz bezdomnych zwierząt na Śląsku

Działając razem zmieniamy świat. Siłą CHATUL jest wiara we wspólny cel. Mając go przed oczami zespół Fundacji potrafi sprawnie pracować ponad różnicami i podziałami. We wspólnej pracy dla zwierząt wspierają się, motywują i dopingują. Każde uratowane zwierzę jest sukcesem całej ekipy.

CHATUL szuka wolontariuszy z Bytomia i miast ościennych na Śląsku do działań lokalnych (więcej informacji dla osób zainteresowanych wolontariatem stacjonarnym tutaj), z całej Polski do działań online.

Główne zadania wolontariuszy działających przez internet:

 • tłumaczenie na język angielski
 • ogłaszanie zwierząt do adopcji
 • propagowanie akcji prowadzonych przez Fundację
 • wystawianie i obsługa chatulowych bazarków zajmujących się:
  • zbieraniem funduszy na działalność statutową Fundacji
  • pozyskiwaniem sponsorów
  • organizowaniem zbiórek
  • organizowaniem, prowadzeniem pogadanek/wykładów dla dzieci i młodzieży na temat działalności Fundacji, ochrony zwierząt i ich praw, ochrony środowiska
  • organizowaniem konkursów plastycznych, fotograficznych itp. na tematy związane z działalnością Fundacji CHATUL.

Otwarte Klatki – wolontariat na rzecz zwierząt hodowlanych

Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Stowarzyszenie wierzy, że zmiana sytuacji zwierząt jest możliwa. Zabiega o lepszą ochronę zwierząt zamykanych na fermach, a także o prawo konsumentów do pełnej wiedzy na temat warunków ich życia.

Sercem Otwartych Klatek są tacy ludzie jak Ty, którzy swoim czasem, umiejętnościami i pieniędzmi, chcą zapobiegać krzywdzie wobec zwierząt. Przykładowe działania, w których możesz pomóc:

 • Wydarzenia uliczne, stoiska, rozdawanie ulotek
 • Grafika komputerowa, skład broszur i ulotek
 • Fundraising, zbiórki pieniędzy
 • Nagrywanie i montaż filmów
 • Organizowanie wydarzeń kulinarnych i pokazów filmów
 • Prowadzenie zajęć w szkołach i na uniwersytetach
 • Pisanie tekstów, kontakt z mediami, PR
 • Pomoc prawna

Don Vittorio Foundation

Don Vittorio Foundation zajmuje się na co dzień ochroną dzikich zwierząt, poprzez m.in. budowę wybiegów dla najbardziej zagrożonych gatunków oraz współpracę z Poznańskim Zoo. Od pewnego czasu rozpoczęła również pracę nad programem Misie Dzieciom, mającemu na celu wsparcie przewlekle chorych dzieci, przebywających w szpitalach. Te dwie, różne od siebie misje fundacji, mają wspólny cel. Don Vittorio zbliża świat ludzi do świata zwierząt, pokazując przy tym, jak ważny jest kontakt człowieka z naturą.

Możesz zaangażować się w takie obszary działalności fundacji jak: grafika, informatyka, pisanie tekstów, social media, research, fundraising, współpraca z biznesem, promocja, tłumaczenia i fotografia. Ze względu na zdalny charakter pracy, masz możliwość wybrania sobie zadań, które będziesz wykonywać oraz czasu i miejsca pracy. Fundacja pozostaje w stałym kontakcie z wolontariuszem. Komunikuje się przez platformę do pracy projektowej, na której możesz przypisać sobie zadanie, poznać innych wolontariuszy, czy porozmawiać o swoim zadaniu z koordynatorem wolontariatu.

Wolontariat online i hybrydowy na rzecz bezdomnych zwierząt

Promocja zwierząt do adopcji

Jednym z najpopularniejszych form wolontariatu w schroniskach czy fundacjach jest wyprowadzanie psów na spacery. Warto jednak wspomnieć, że równie istotny dla wielu schronisk jest wolontariat online polegający na udostępnianiu ogłoszeń zwierząt szukających domu w internecie. Taki rodzaj e-wolontariatu jest idealny dla osób zabieganych, które chciałyby zrobić coś dobrego. Poświęcając kilkanaście minut na dodanie ogłoszeń na popularne portale internetowe, czy udostępniając je w grupach w mediach społecznościowych, realnie zwiększamy szansę zwierzęcia na znalezienie nowego domu. Warto skontaktować się z organizacjami w Waszej okolicy i dopytać, czy potrzebują takiego wsparcia. Często organizacje mają na swojej stronie informację o tym, jak można wesprzeć ich online, tak jak np. wspomniany wcześniej CHATUL.

Dom tymczasowy – czyli wolontariat hybrydowy we własnym domu

Osoby, które są zainteresowane wolontariatem hybrydowym na rzecz bezdomnych zwierząt, a jednocześnie np. nie mają możliwości dojeżdżać do schroniska, mogą rozważyć zostanie domem tymczasowym dla psa lub kota. Dom tymczasowy to taki, który opiekuje się zwierzęciem do czasu znalezienia mu domu stałego. Tymczasowi opiekunowie oswajają danego psa/kota z człowiekiem, dbają o jego zdrowie. Jednocześnie, istotnym elementem bycia domem tymczasowym jest wolontariat odbywany online. Tymczasowi opiekunowie przygotowują treść ogłoszenia adopcyjnego, często również robią zdjęcia zwierzakowi czy udostępniają ogłoszenie online. Więcej o domach tymczasowych przeczytasz na stronie Adopsy.pl.

Nie tylko psy i koty

Choć najpopularniejsze ogłoszenia adopcyjne to te dotyczące psów i kotów, warto pamiętać, że w Polsce i na świecie działa wiele organizacji na rzecz adopcji innych zwierząt domowych. A zatem, możecie zaangażować się w działania organizacji takich jak na przykład:

 • Lab Rescue – Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych to fundacja, która nawiązuje współpracę z laboratoriami, aby znaleźć domy dla zwierząt po doświadczeniach. Odbiera zdrowe zwierzęta, ratując je przed śmiercią, dając im szansę na drugie, lepsze życie. To jedyna taką fundacją w Polsce! Więcej informacji, jak można zostać wolontariuszem Fundacji, znajdziecie tutaj.
 • Stowarzyszenie Pomocy Królikom, które zrzesza osoby pragnące aktywnie angażować się w szeroko rozumianą pomoc królikom. Form wolontariatu może być wiele. Od druku i roznoszenia ulotek zaczynając, poprzez reklamowanie Stowarzyszenia za pomocą internetu, pomoc w miejscowych działaniach Stowarzyszenia – festynach, targach zoologicznych, jak również wykonywanie fotografii podopiecznych SPK, pomoc graficzna, informatyczna, prawna, dyżury w centrach adopcyjnych, oferowanie domu tymczasowego dla bezdomnego zwierzaka a także wiele innych.

Wolontariat na rzecz środowiska naturalnego

Wolontariat na rzecz zwierząt może też przyjąć formę działania na rzecz środowiska naturalnego. W naszej bazie projektów znajdziecie różnorodne projekty ekologiczne, w tym m.in. działania na rzecz ptaków takie jak Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury czy aplikację eBird.

Jeśli interesuje Was taki typ e-wolontariatu, zajrzyjcie też do artykułu E-wolontariat na Dzień Ziemiautorstwa Weroniki, w którym znajdziecie wybór ciekawych projektów na rzecz środowiska naturalnego.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!