ulotka

E-wolontariusze TuDu chętnie pomagają w przygotowaniu różnych prac graficznych. Jeśli potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu ulotki, dziś podpowiadamy, w jaki sposób ich o nie poprosić.

Projektowanie ulotki z wolontariuszami TuDu

E-wolontariusze zarejestrowani na TuDu.org.pl* to profesjonaliści i amatorzy-pasjonaci posiadający różnorodne kompetencje.

Są wśród nich m.in. osoby, których pasją jest projektowanie grafiki i którzy mogą pomóc twojej organizacji na przykład w zaprojektowaniu ulotki. Aby tak się stało, musisz tylko przygotować dla nich dokładne wytyczne, a my – zespół TuDu – prześlemy twoją prośbę do osób posiadających odpowiednie kompetencje.

Kluczem do sukcesu jest dokładny, szczegółowy opis zadania dla e-wolontariuszy. Jest on bardzo ważny, ponieważ z e-wolontariuszami TuDu będziesz współpracował/-a na odległość, za pośrednictwem Internetu – musisz zatem bardzo dobrze opisać, jakiej pomocy od nich oczekujesz. Jeśli opis będzie zdawkowy lub niekompletny, e-wolontariusze nie będą w stanie pomóc twojej organizacji.

Jak przygotować dobry opis zadania? Podpowiadamy poniżej 🙂

Krok 1: Wymyśl dobry tytuł

Tytuł to pierwsza informacja, jaką widzą wolontariusze, dlatego musi być „chwytliwy”. Tytuły brzmiące „Projekt ulotki”, „Potrzebna pomoc”, czy „Poszukujemy grafika” nie są dobre.

Zamiast nich wybierz tytuł, który jasno informuje, czego dotyczy zadanie, np.: Zaprojektowanie ulotki do projektu XYZ.

Krok 2: Opisz cel zadania

Wolontariusze pomagają organizacjom pozarządowym, kiedy widzą sens swoich działań: kiedy mają świadomość, że ich działanie komuś pomoże lub zmieni coś na lepsze. Dlatego na wstępnie zadania opisz krótko, dlaczego potrzebujecie tej ulotki i jak będzie ona wykorzystana (np. w jakim projekcie? Co to za projekt i co się dzięki niemu zmieni na lepsze?).

Krok 3: Opisz zakres obowiązków

Aby móc zaprojektować ulotkę, grafik potrzebuje dokładnych wytycznych. W opisie zadania odpowiedz na następujące pytania:

 • Jaka treść powinna znaleźć się na ulotce? Prześlij ją w załączniku. Jeśli chcesz, aby wolontariusz stworzył treść ulotki, stwórz osobne zadanie – kliknij tu, aby przejść do opisu.
 • Czy posiadacie logotyp i/lub motywy graficzne, które chcecie wykorzystać na ulotce? Jeśli tak, prześlij je w załączniku do zadania lub podaj link do miejsca, z którego wolontariusz może je pobrać.
 • Czy posiadacie wzór lub szablon ulotki, z którego już korzystaliście? Jeśli tak, prześlij je w załączniku lub podaj link do miejsca, z którego wolontariusz może je pobrać.
 • Jakie ulotki wam się podobają?
 • Jakie kolory i układ preferujecie? W jakim formacie ulotka powinna zostać zaprojektowana?
 • Jakiego formatu pliku potrzebujecie? (.PNG, .JPG, inny).
 • Czy ulotka powinna być przygotowana w formacie do druku? W jakim rozmiarze ulotka będzie drukowana? Czy należy zaznaczyć tzw. „spady”?

Dzięki tak dokładnemu opisowi e-wolontariuszom łatwiej będzie ocenić, jaki nakład pracy i jakie umiejętności są wymagane do wykonania tego zadania.

Krok 4: Opublikuj zadanie na TuDu

Kiedy masz już gotowy dobry, szczegółowy opis zadania, możesz opublikować zadanie na TuDu. Aby opublikować zadanie:

 • zaloguj się na konto swojej organizacji na TuDu. Kliknij w zakładkę „Moje zadania”, a następnie w pomarańczowy przycisk „Dodaj zadanie” i wypełnij formularz.
 • jeśli twoja organizacja jeszcze nie ma konta na TuDu, załóż je, klikając w pomarańczowy przycisk z napisem „Organizacja”, znajdujący się na stronie głównej TuDu pod formularzem logowania (możesz też zerknąć do tego artykułu).

I gotowe! 🙂 Co dalej?

 • TuDu wyśle informację o twoim zdaniu do wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka będzie miał/-a pytania dotyczące zadania, opublikuje na stronie zadania komentarz, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka rozwiąże zadanie, opublikuje je na stronie zadania, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli zaakceptujesz przesłane rozwiązanie, zadanie zakończy się sukcesem. Zostaniesz poproszony/-a o wysłanie wolontariuszowi/wolontariuszce podziękowania, a wolontariusz/-ka – zostanie poproszony/-a o ocenę współpracy z twoją organizacją.

Warto wiedzieć:

 • Przygotowanie prac graficznych może być czasochłonnym zadaniem, więc zanim poprosisz e-wolontariuszy o przesyłanie projektów, możesz ich poprosić, aby na stronę zadania wkleili linki do próbek swojej pracy (np. do portfolio). Dzięki nim będziesz mógł/mogła ocenić, czy styl ich pracy jest tym, czego szukasz. Poinformuj wolontariuszy, że dzięki tym próbkom wybierzesz osobę do współpracy.
 • Wszystkie materiały publikowane na TuDu.org.pl objęte są licencją Creative Commons Uznanie Autorstwa. Kiedy Twoja organizacja będzie korzystała z jakiegoś materiału stworzonego przez e-wolontariusza, pamiętaj, aby informować, kto jest jego autorem/autorką, podając jego/jej imię i nazwisko.

Do dzieła!

Nie pozwól e-wolontariuszom TuDu się nudzić – opublikuj zadanie już dziś! 🙂

 

*TuDu – co to takiego?

TuDu to internetowa społeczność e-wolontariuszy – osób, które pomogą twojej organizacji w różnych zadaniach, które da się wykonać przez Internet.

Co ważne, TuDu to nie jest zwykła tablica ogłoszeń: na TuDu nie tylko zamieścisz zadanie, ale także odbierzesz rozwiązanie i wystawisz wolontariuszom ocenę. Z TuDu nie musisz już używać maila, telefonu, czy organizować spotkań z wolontariuszami, bo cała współpraca odbywa się online, na TuDu. Po prostu: zamieszczasz na TuDu zadanie i odbierasz na TuDu rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu!