#PomagamZDomu – grafika na portal

Czy pamiętacie może nasz poprzedni artykuł pod hasłem Pomagam z domu, który ukazał się w kwietniu tego roku? Niniejszy zbiór jest jego kontynuacją – w obecnym czasie epidemii wielu z nas nadal w miarę możliwości pracuje z domu, spędza w nim wolny czas, aby nie narazić siebie i innych. Nie oznacza to jednak brak możliwości ciekawego i społecznie aktywnego spędzania czasu – poniżej przedstawiamy siedem nowych pomysłów na pomaganie przez Internet!

7 pomysłów na pomaganie przez Internet

 Pomysł 1: połącz działanie online i offline!

 Na czym to polega?

⭐️ W czasie pandemii powstało wiele samopomocowych grup, zarówno ogólnopolskich, jak i lokalnych, takich jak np. Widzialna RękaPies w Koronie, czy Senior w Koronie. Członkowie grup wymieniają się informacjami, pomagają w codziennych czynnościach osobom na kwarantannie, koordynują pomoc.

🔵 Wyszukaj i dołącz do grupy wzajemnego wsparcia w swojej okolicy! To możliwość działania na rzecz bezpośredniej pomocy w obecnej, trudnej sytuacji. Możesz zarówno pomagać offline, jak i online – moderatorzy i koordynatorzy grup wykonują ogromną, niezwykle potrzebną pracę.


 Pomysł 2: podziel się pasją i wiedzą!

 Na czym to polega?

⭐️ Nauka zdalna wiąże się z wieloma wyzwaniami – zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jeśli jesteś studentem/studentką, możesz wziąć udział w akcjach, które łączą studentów i uczniów w celu pomocy w nauce czy po prostu podzielenia się swoją pasją.

🔵 Jeśli chcesz pomóc uczniom i uczennicom w nauce, możesz dołączyć do inicjatywy Studenci Uczniom – łączy ona studentów z uczniami, którzy potrzebują pomocy z materiałem przerabianym na zdalnych lekcjach. Możesz też poszukać, czy w Twojej okolicy nie ma podobnej, lokalnej inicjatywy.

🔵 Zaś jeśli chcesz po prostu podzielić się swoją pasją z dziećmi i młodzieżą, pokazać im ciekawe obszary działania i możliwość ich realizacji, możesz zaangażować się w akcję „Spotkania z Pasją” realizowaną przez Program Projektor.


 Pomysł 3: pomagaj jednym kliknięciem (lub dwoma)!

 Na czym to polega?

⭐️ Czasem, żeby pomóc, wystarczy minuta! Na pewno wielu z Was zna program Pajacyk.pl – dzięki kliknięciu na stronie można wesprzeć program dożywiania dzieci. Podobne inicjatywy to Okruszek.org.pl czy KarmimyPsiaki.pl.

🔵 Pomagać można też przy okazji zakupów internetowych, i to zupełnie za darmo. Dzięki FaniMani.pl za każdym razem, kiedy robicie zakupy online, sklep internetowy – partner portalu przekazuje darowiznę wybranej przez Was organizacji pozarządowej.


 Pomysł 4: porozmawiaj! (albo przekaż informacje o możliwościach wsparcia)

 Na czym to polega?

⭐️ Sytuacja epidemii, związanej z nią izolacji i niepewności, jest trudna dla wielu osób. Dlatego teraz tym bardziej ważny jest kontakt z naszymi bliskimi i wsparcie. Jeśli zastanawiasz się, jak wesprzeć osoby w kryzysie psychicznym, zajrzyj na stronę Porozmawiajmy przygotowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację eF kropka przy współpracy z Facebookiem. Znajdziesz tam poradnik dla osób dorosłych i dla młodzieży. A jeśli potrzebna jest pomoc specjalisty, na stronie znajdziesz także listę telefonów, gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne.

🔵 Jeśli masz więcej czasu i chcesz pomagać szerzej, możesz także zostać wolontariuszem TelefonPogadania.pl – to inicjatywa, która łączy ludzi starszych, często samotnych i cyfrowo wykluczonych, z wolontariuszami, którzy będą mogli z nimi porozmawiać przez telefon.


 Pomysł 5: wesprzyj szpitale! (i dziel się pomysłami)

 Na czym to polega?

⭐️ W szpitalach, Domach Pomocy Społecznej i jednostkach ratownictwa nadal brakuje sprzętów czy środków ochrony osobistej. Aby móc kierować wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, powstała platforma Wsparcie dla Szpitala. W akcję można włączyć się poprzez przekazanie darowizny lub zostanie lokalnym koordynatorem – łącznikiem między darczyńcami a placówką w Twojej okolicy.

🔵 A może jesteś reprezentantem/reprezentantką zawodów związanych z medycyną i masz pomysły na innowacje w tej dziedzinie? Możesz się nimi podzielić na platformie Patient Innovation – to serwis, który ułatwia dzielenie się nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie różnych schorzeń – zarówno COVID-19, jak i innych.


 Pomysł 6: zadziałaj rękodziełem!

 Na czym to polega?

⭐️ W obecnej sytuacji coraz więcej organizacji społecznych zbiera fundusze w ramach różnorodnych akcji charytatywnych poprzez tzw. bazarki charytatywne online, takie jak np. Bazarek charytatywny Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt. W wielu przypadkach każdy, kto chce wesprzeć organizację, może w nich wziąć udział.

🔵 Jeśli tworzysz rękodzieło lub prowadzisz inny rodzaj działalności artystycznej (i nie tylko), możesz wesprzeć bliską Tobie organizację czy przedsięwzięcie poprzez wystawienie własnoręcznie stworzonych przedmiotów na aukcję. Limitem jest tylko Twoja kreatywność! Przykładowo, czasami na bazarkach charytatywnych oferowane są również usługi takie jak korepetycje z języka obcego.


✅ Pomysł 7: zostań e-wolontariuszem/e-wolontariuszką!

❓ Na czym to polega?

⭐️ W ostatnich czasach e-wolontariat staje się coraz bardziej popularnym uzupełnieniem wolontariatu tradycyjnego. Zwłaszcza w czasie epidemii e-wolontariusze są ogromnym wsparciem dla wielu organizacji – współorganizują akcje pomocowe, tworzą strony internetowe i grafiki, wymyślają hasła promocyjne czy mapują potrzeby odbiorców działań organizacji.

🔵 Chcesz zaangażować się w e-wolontariat? Zastanów się, czym chciałbyś/chciałabyś się zajmować, ile czasu w tygodniu możesz na to poświęcić i jakie kompetencje chciałbyś/chciałabyś wykorzystać w swojej pracy. Jeśli chcesz pomóc konkretnej organizacji – zgłoś się bezpośrednio do niej! Jeśli nie, możesz przejrzeć ogłoszenia o wolontariacie na ngo.pl lub zarejestrować się na platformie TuDu.org.pl, która łączy e-wolontariuszy/e-wolontariuszki i organizacje, które potrzebują pomocy przy konkretnych zadaniach.


Opowiedz nam o swoich działaniach społecznych w Internecie i oznacz je hasztagiem #PomagamZDomu!

A może znasz inne ciekawe akcje społeczne, w które można się zaangażować przez Internet? Daj nam znać w komentarzu 👇

Pokażmy, że w Internecie dzieje się dużo dobrego!