Dzień Koordynatora Wolontariatu

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu! Z tej okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim koordynatorkom i koordynatorom.❤️ Dzięki Waszej codziennej pracy, zaangażowaniu, umiejętnościom i entuzjazmowi wolontariusze na całym świecie mogą współtworzyć wspaniałe przedsięwzięcia.

Dzień Koordynatora Wolontariatu, a właściwie International Volunteer Managers Day (IVMDay) jest obchodzony już ponad 20 lat. Pierwszy raz ogłoszono go w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych, a od 2008 roku obchodzony jest na całym świecie właśnie 5 listopada – na miesiąc przed Dniem Wolontariusza.

Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu celebruje koordynatorki i koordynatorów, bo:

  • dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy, pomagają oni ludziom włączyć się i współtworzyć rozwiązania na rzecz ich społeczności,
  • zmieniają życie — zarówno życie samych wolontariuszy, jak i odbiorców działań wolontariuszy,
  • dobrze prowadzony program wolontariatu pokazuje zaangażowanie organizacji i siłę społeczności.

Jako mały prezent przygotowaliśmy dla Was zestawienie portali, narzędzi i źródeł, które – mamy nadzieję – pomogą Wam w codziennej pracy. Zapraszamy do lektury!

Ochotnicy Warszawscy: baza wiedzy i poradnictwo

Na portalu Ochotnicy Warszawscy znajdziecie bazę wiedzy dla koordynatorów wolontariatu. To zbiór artykułów, wskazówek i informacji związanych z organizacją wolontariatu. Baza obejmuje różnorodne obszary – od standardów współpracy z wolontariuszami, poprzez promocję idei wolontariatu, po regulacje prawne.

Co więcej, Centrum Wolontariatu oferuje indywidualne poradnictwo dla osób, które koordynują pracę wolontariuszy. To świetna okazja, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania czy wątpliwości, które ciężko Wam rozwiać samodzielnie. Zakres poradnictwa jest bardzo szeroki – obejmuje m.in. aspekty formalno-prawne, organizację pracy wolontariuszy czy budowanie relacji. Poradnictwo odbywa się online – za pomocą platformy Zoom – i jest całkowicie bezpłatne.

Przydatne narzędzia cyfrowe dla NGO

Narzędzia cyfrowe mogą być ogromną pomocą w realizacji projektów wolontariackich i e-wolontariackich. Przydają się w sprawnym wybraniu terminu spotkania, przeprowadzeniu burzy mózgów online czy w tworzeniu promocyjnych grafik i wideo. Jednocześnie, łatwo czuć się zagubionym wśród ogromnej ilości dostępnych stron i aplikacji. Zajrzyjcie do naszych artykułów: 20 przydatnych narzędzi dla NGO i Narzędzia cyfrowe ułatwiające realizację projektów e-wolontariackich, w których podpowiadamy, jakie narzędzia warto wypróbować.

Szukając odpowiednich narzędzi cyfrowych dla siebie, pamiętajcie też że lepiej iść w jakość niż w ilość. Warto dobrać takie narzędzia, które faktycznie ułatwią Wam pracę, z których korzystanie będzie przyjemne i wygodne dla wszystkich uczestników projektu. Dlatego też radzimy, żeby być otwartym na zmiany – jeśli jakieś narzędzie się nie sprawdza, lepiej z niego zrezygnować lub poszukać innego odpowiedniego. Koniec końców, narzędzia cyfrowe mają nam ułatwiać życie i pracę – a nie je komplikować!

Minikurs „E-wolontariat krok po kroku”

Zdalny wolontariat może być świetnym uzupełnieniem programu wolontariatu tradycyjnego w organizacji. Aby współpraca z e-wolontariuszami przebiegała sprawnie i dawała satysfakcję obu stronom, warto się do tego przygotować. W naszym bezpłatnym minikursie mailingowym „E-wolontariat krok po kroku” pokazujemy podstawy zdalnej współpracy z wolontariuszami. Dowiecie się m.in. jak ocenić, w których obszarach potrzebujecie wsparcia, jak zarządzać zdalną współpracą, gdzie szukać e-wolontariuszy i jak zadbać o to, żeby ta współpraca była ciekawą przygodą dla każdej z zaangażowanych stron.

Kurs daje dużą swobodę w przyswajaniu materiału i wykonywaniu zadań. Uczestnicy i uczestniczki otrzymują wiadomości-lekcje codziennie na swoją skrzynkę mailową przez 5 dni po zapisaniu. Jednak warto pamiętać, że naukę można rozłożyć sobie w innym tempie – tak, jak Wam najwygodniej. Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymują od nas miniporadnik w formacie PDF, który można pobrać, zapisać i wykorzystywać przy współpracy z e-wolontariuszami.

Mentoring dla koordynatorów wolontariatu

W ramach naszych działań, oferujemy mentoring dla koordynatorów wolontariatu, czyli serii spotkań z osobą o większym doświadczeniu w tej dziedzinie. W ramach sesji mentoringowych m.in. identyfikujemy mocne i słabe strony w kontekście bycia koordynatorem wolontariatu, wspieramy w wyzwaniach, rozmawiamy o wątpliwościach, wzmacniamy komepetencje. Mentoring to niepowtarzalna okazja do wzajemnej wymiany wiedzy, dobrych praktyk, czy pogłębionej dyskusji o nurtujących Was zagadnieniach.

Program mentoringowy jest „szyty na miarę”, dostosowany indywidualnie w zależności od potrzeb danej koordynatorki bądź koordynatora. Skontaktujcie się z nami, żeby porozmawiać o szczegółach!

Równowaga w pracy i dbanie o kondycję mentalną

Działanie społeczne – w tym praca koordynatora/koordynatorki wolontariatu – potrafi dawać ogromną satysfakcję, ale niestety może wiązać się także z dużym zaangażowaniem emocjonalnym w pracę, zostawaniem „po godzinach” i wypaleniem zawodowym. Zwłaszcza w kontekście obecnych kryzysów, jak wojna w Ukrainie czy katastrofa klimatyczna, ciężko uniknąć takiej sytuacji. Dlatego tym bardziej istotne jest znalezienie narzędzi, które pomogą w dbaniu o swój dobrostan psychiczny.

RegenerAkcja to fundacja która zajmuje się kwestiami wypalenia aktywistycznego czy przeciążenia w zaangażowaniu społecznym. W ramach swoich działań organizują grupy wsparcia, warsztaty czy konsultacje psychologiczne dla aktywistów i aktywistek. Na stronie znajdziecie także linki do publikacji i podcastu.

Jeśli szukacie źródeł również w języku angielskim, na stronie Burnout Aid znajdziecie m.in. kwestionariusze pomagające ocenić ryzyko wypalenia zawodowego, raporty z badań czy scenariusze warsztatów.

Polecamy także szkolenie „Jak zadbać o dobrostan koordynatora wolontariatu”, organizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Odbędzie się ono 28 listopada 2022 r., na platformie Zoom. Szkolenie podejmie trzy główne zagadnienia: odporność psychiczna w pracy koordynatora wolontariatu, droga do równowagi oraz BHP koordynatora wolontariatu.

***

Wiemy, że praca koordynatora jest często niewidoczna – jeśli coś działa sprawnie, najczęściej tego nie zauważamy. 😉 Zdajemy sobie jednak sprawę, że zarządzanie zespołem wolontariuszek i wolontariuszy – zwłaszcza, jeśli jest to liczna i rozproszona grupa – wymaga wielu różnorodnych kompetencji.

Koordynatorki i koordynatorzy są ogniwem łączącym potencjalnych wolontariuszy z konkretnymi zadaniami; muszą nie tylko być ekspertami od organizacji różnorodnych działań, ale często także służą wsparciem i poradą dla wolontariuszy, rozwiązują konflikty czy przezwyciężają niespodziewane trudności. To dzięki nim tak naprawdę wolontariat ma szansę zaistnieć. Dlatego jeszcze raz – dziękujemy i życzymy Wam satysfakcjonujących projektów, zaangażowanych wolontariuszy i czasu na niczym niezmącony odpoczynek. 🙂

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!