wolontariat w czasie pandemii obrazek z laptopem grafika do artykułu

Jak wygląda wolontariat w czasie pandemii? Co wiemy o tym, jak działają organizacje społeczne i wolontariusze w dobie koronawirusa? Czy wolontariat online może być odpowiedzią na obecną sytuację? O tym dowiecie się z naszego nowego artykułu nt. wolontariatu w czasie pandemii!

Wolontariat w czasie pandemii w Polsce

Cóż, nie da się ukryć, że pandemia zmieniła sposób naszego życia. Zarówno organizacje społeczne, jak i osoby chcące działać na rzecz innych, mierzą się z nowymi wyzwaniami. Rozwój epidemii niewątpliwie wpłynął na zainteresowanie wolontariatem online (czyli e-wolontariatem) w Polsce i na świecie.

Co wiemy o nowych wyzwaniach, sposobie pracy organizacji, które współpracują z wolontariuszami? Jak e-wolontariat może służyć instytucjom, grupom i organizacjom?

Zacznijmy od sytuacji organizacji pozarządowych w Polsce: jak wiemy z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, utrzymanie oraz znalezienie personelu i wolontariuszy jest dla wielu z nich nie lada wyzwaniem.

A zatem: w 2018 roku aż 54% stowarzyszeń i fundacji deklarowało, że ma problem z utrzymaniem zespołu wolontariackiego. Co więcej, dla niemal 70% organizacji mających doświadczenie we współpracy z wolontariuszami i wolontariuszkami, wyzwaniem było znalezienie wolontariuszy.

Zaś podczas pandemii problem poszukiwania oraz motywowania wolontariuszy pogłębił się. Z jednej strony ponad połowa organizacji dostrzega zwiększenie ilości obowiązków i zadań, a z drugiej – aż 36% organizacji ubyło wolontariuszy (Rok w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych 2020/2021). Co więcej, niemal połowa fundacji i stowarzyszeń ma trudność w korzystaniu ze wsparcia wolontariuszy.

Ponadto, smuci fakt, że wśród powodów zawieszenia niektórych działań organizacje wskazują na brak rąk do pracy – brak zaangażowania działacze lub wolontariuszy.

Niemniej jednak, wiele organizacji podjęło nowe działania, starając się stawić czoła licznym wyzwaniom. Co ciekawe, 23% z nich podjęło nowe aktywności na rzecz samoorganizacji i wolontariatu. Zaś 12% fundacji i stowarzyszeń w ostatnim roku zaangażowało większą liczbę wolontariuszy, niż w przeszłości. Jak zatem to zrobić – już podpowiadamy!

E-wolontariat odpowiedzią na wyzwania

Choć nie każdy wolontariat można zastąpić lub uzupełnić działaniem online, jako Fundacja od lat zachęcamy i motywujemy tysiące osób i instytucji, by spróbowały swoich sił w e-wolontariacie.

Szczególnie w czasie pandemii, gdy:

  • tak wiele organizacji społecznych nie wie, jak szukać i jak angażować wolontariuszy,
  • wiele instytucji oraz osób potrzebuje różnorodnego wsparcia i kontaktu z innymi,
  • dużo osób chciałoby bezpiecznie, w wolnej chwili podzielić się swoimi kompetencjami i czasem z kimś innym…

wolontariat online jest niezwykle potrzebnym rozwiązaniem!

Kluczowe jest to, by dobrze przemyśleć, jak chcemy się zaangażować i poszukać miejsc, gdzie możemy działać.

Otóż platforma TuDu.org.pl łączy obecnie niemal 900 organizacji oraz 4000 e-wolontariuszy! Aż tyle osób i instytucji dołączyło do TuDu, rejestrując się, by włączyć się w e-wolontariat.

TuDu powstało:

  • aby umożliwić wolontariuszom wspieranie ciekawych projektów społecznych za pośrednictwem Internetu, z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie,
  • aby umożliwić organizacjom społecznym współpracę z wieloma wolontariuszami online.

Wiemy, że e-wolontariat wymaga umiejętności, przygotowań i cierpliwości. Dlatego też, jako Fundacja Dobra Sieć staramy się od wielu lat ułatwiać Wam rozpoczęcie ekscytującej przygody z e-wolontariatem!

Zatem zapraszamy do lektury wielu inspirujących treści na naszym portalu e-wolontariat.pl oraz do uczestnictwa w bezpłatnym, mailingowym minikursie „E-wolontariat krok po kroku”.

Wolontariat w czasie pandemii – dlaczego się angażujemy?

Bardzo ważnym elementem układanki jest to, dlaczego osoby angażują się jako wolontariusze. Oczywiście lista motywacji jest bardzo długa i zróżnicowana, bo przecież każdy z nas może nieco inaczej postrzegać swoje działania na rzecz innych. Chcemy się z Wami jednak podzielić kilkoma ciekawymi wynikami analiz. Dlaczego zatem warto być wolontariuszem? Jakie są powody zaangażowania?

Po pierwsze, warto wiedzieć, że motywacja wolontariuszy to bardzo ważny temat badań. Istnieje zatem szereg raportów, badań, analiz na ten temat – zarówno z perspektywy socjologii, psychologii, jak i nauk o zdrowiu.

Po drugie, mamy nadzieję, że w każdej organizacji współpracującej z wolontariuszami, ten aspekt jest równie istotny. Warto wiedzieć, co motywuje i inspiruje naszych wolontariuszy, by móc zbudować z nimi pozytywną relację oraz dobrze zarządzać zespołami wolontariackimi w organizacji.

Na podstawie wypowiedzi samych wolontariuszy, doniesień prasowych, analiz różnego typu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów motywacji do działania społecznego podczas pandemii.

Motywacje do wolontariatu w czasie pandemii

Co zatem sprawia, że chętniej się angażujemy? Co może zachęcić nas do wolontariatu w czasie pandemii (i nie tylko)?

Przede wszystkim, wolontariat online pomaga szlifować różnorodne kompetencje cyfrowe. Od czasów pandemii coraz więcej rzeczy robimy przez Internet. Dobrze przygotowany, ciekawy wolontariat online pozwala znacznie rozwinąć umiejętności działania online – dotyczy to zarówno organizacji, jak i wolontariuszy!

Ponadto, wiele osób czuje wyjątkową potrzebę niesienia pomocy podczas momentów kryzysowych. Pamiętajmy, że oprócz bezpośredniego wsparcia np. medycznego, w Internecie można działać cuda, tworząc lepszy świat! E-wolontariat umożliwia różnorodne działanie na rzecz innych także tym, którzy:

  • nie mogą/nie chcą narażać się na ryzyko (np. spotykając się bezpośrednio z grupą osób),
  • nie mają możliwości dotrzeć na miejsce wydarzeń (np. z uwagi na odległość od miejsca zamieszkania, ograniczoną mobilność),
  • mają ograniczone możliwości czasowe (m.in. chcą pomagać w nietypowych godzinach, elastycznie).

Zaangażowanie w e-wolontariat może także zmniejszyć poczucie izolacji, osamotnienia czy bezradności – włączając się w dobrowolne działania na rzecz innych czujemy, że jesteśmy częścią społeczności i niesiemy realną pomoc. To bezcenne!

Co więcej, e-wolontariat ma szansę wpłynąć pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości, dobry nastrój oraz empatię wobec innych.

Nie zapominajmy też o tym, że projekty e-wolontariackie mogą tworzyć nowe relacje między ludźmi, umożliwiać kontakt z drugim człowiekiem, gdy przestrzeni do spotkań jest mniej lub są ograniczone.

Czy angażujecie się jako e-wolontariusze? A może, jako przedstawiciele organizacji, zachęcacie osoby do bezinteresownego działania online? 🙂

Źródła:

Beata Charycka, Marta Gumkowska, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Praca w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych 2020/2021, Warszawa, marzec 2021, api.ngo.pl [dostęp: 04.05.2021]

Beata Charycka, Marta Gumkowska Stowarzyszenie Klon/Jawor, Rok w pandemii. Raport z badań organizacji pozarządowych 2020/2021, Warszawa, marzec 2021, api.ngo.pl [dostęp: 04.05.2021]

Beata Charycka, Marta Gumkowska, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Kondycja organizacji pozarządowych 2018, Warszawa, luty 2019, api.ngo.pl [dostęp: 04.05.2021]

Stephanie Tierney, Kamal R Mahtani, Volunteering during the COVID-19 pandemic: What are the potential benefits to people’s well-being?, University of Oxford, kwiecień 2020, www.cebm.net [dostęp: 04.05.2021].