Odkrywając wolontariat

Niedawno świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie ogólne ONZ w 1985 roku. Jako Fundacja Dobra Sieć wolontariatem „żyjemy” przez cały rok, nie tylko od święta. Jednym z dowodów jest to, że w listopadzie odbyła się premiera książki „Odkrywając wolontariat. Rozmowy”. Fundacja Dobra Sieć jest jej wydawcą.

Odkrywając wolontariat

„Odkrywając wolontariat” to znakomite podsumowanie procesu autorskiego podjętego przez Pawła Łukasiaka i Małgorzatę Mazur-Łukasiak. Zapraszając do pogłębionych, często zaskakujących rozmów o wolontariacie, odkrywają różnorodne oblicza wolontariatu. Przeczytajcie fragment książki:

„Budujemy muzea, filharmonie, sale koncertowe. Po co to robimy ?

Na przykład by poznać i zakosztować piękna, harmonii barw i dźwięków. Te doznania są dla nas czasami bardzo ważne. Przebywanie w takim miejscach i obcowanie ze sztuką sprawia przyjemność, daje ulotne poczucie szczęścia. W życiu powinniśmy nie tylko pozyskiwać informacje, poznawać różne zjawiska, uczucia, emocje, które wiążą się z ważnymi wartościami, lecz przede wszystkim ich doświadczyć.

Dlaczego jest to istotne? Ponieważ bez kontaktu z pięknem, harmonią, szczęściem nasze życie będzie uboższe i niepełne. To m.in. on daje nam poczuje sensu. Dążymy więc do tego, by znaleźć się w sytuacji czy miejscu – albo nawet sami je stwarzamy – w których możemy zaznać tego, co jest dla nas najważniejsze, najbardziej wzniosłe i najpiękniejsze. Pójdźmy więc za tą refleksją i zapytajmy, jak doświadczyć dobra, empatii, solidaryzmu – wartości tak ważnych w naszym życiu. Jak tworzyć przestrzeń na spotkanie z nimi? Czy możemy coś zrobić dla doświadczania tych,  a także wielu innych kluczowych wartości?

Taką szansę może dać wolontariat. To wolność wyboru, bezinteresowne relacje służące pomaganiu i dzieleniu się dobrem”

Publikacja „Odkrywając wolontariat” może okazać się przełomowa zarówno dla osób, dla których wolontariat to naturalny element dnia, jak i dla tych, którzy dopiero planują swoje społeczne zaangażowanie.

Ciekawi Cię lektura? Napisz na: ksiazka@filantropia.org.pl zapytanie dotyczące egzemplarza. 🙂

Odkrywajmy wolontariat razem!