pexels-photo

Najtrudniejszy pierwszy krok

Zdobycie doświadczenia zawodowego to nie jest przysłowiowa „bułka z masłem”. Przy braku odpowiednich kwalifikacji warto rozpatrzeć alternatywne rozwiązania, które pomogą nabyć pożądane umiejętności. W pierwszym CV, gdzie w polu doświadczenie zawodowe zieje biała pustka, dobrym pomysłem jest opisać swoją osobę trochę szerzej. Czym się interesujecie, jakie są wasze mocne strony, w czym czujecie się pewnie. Na pewno przełoży się to na osobisty sukces. Grunt to zainteresować  swoją osobą potencjalnego pracodawcę.

Rynek pracy

Rynek pracy oferuje wiele ofert staży, praktyk i wolontariatów. Warto z nich korzystać by budować solidny fundament pod kolejne doświadczenia zawodowe. Wszystkie wymienione charakteryzują się często tym, że są wykonywane nieodpłatnie i łatwo je dostosować do codziennych zobowiązań jak np. szkoła. Mimo tego, że nie pobieramy wynagrodzenia za swoją pracę, warto podpisać ze zleceniodawcą porozumienie, które jasno określi wasze obowiązki i prawa. To zapobiegnie oszustwom i przekraczaniu ustaleń. Mimo tego, że realizujecie zadania w sposób nieodpłatny, nie oznacza to wcale, że zleceniodawca może angażować was do wszystkiego i zawsze.

Wolontariusz ceniony przez pracodawcę

Wolontariaty realizuje wiele ciekawych instytucji, a to przekłada się na różnorodność możliwości. Są okazją do zaangażowania się w ciekawe projekty i pomogą mocniej rozwinąć wasze zdolności. Do jednych z ważniejszych można zaliczyć tzw. umiejętności miękkie, czyli m.in. komunikację i umiejętności pracy w zespole. Rekruterzy niejednokrotnie przy wyborze kandydatów kierują się informacją o wolontariacie umieszczonym w CV. Jest to potwierdzenie na to, że zależy wam na rozwoju i zdobyciu doświadczenia, że jesteście zaangażowani i ambitni.

Baza kontaktów

Udzielanie się w wolontariacie jest też o tyle cenne, że wraz z angażowaniem się w projekty u wielu zleceniodawców, poszerzamy swoją bazę kontaktów. A to jest bardzo ważne bo, nie oszukujmy się, większość osób znajduje pracę po znajomości. To świetne zabezpieczenie na przyszłość i wsparcie przy poszukiwaniu pracy. Osoby wyróżniające się w trakcie działań w wolontariacie, zostają zapamiętane i bardzo często wraca się do nich przy okazji nowych projektów.
To świetny wyznacznik waszej jakości.

Zostań wolontariuszem

Mam nadzieję, że czujecie się zmotywowani. Rozważcie wolontariaty jako przepustkę do ciekawej kariery zawodowej. Ta nauka nigdy nie pójdzie na marne. Będziecie bogatsi o doświadczenie i będziecie mogli pochwalić się realizacją ciekawych przedsięwzięć.  A tym, którym przez myśl przeszło „Czy znajdę czas na wolontariat?” uświadamiam, że wolontariaty można wykonywać na wiele różnych sposobów. Można znaleźć i takie, gdzie wasza obecność w biurze organizacji nie jest wcale wymagana. Istnieją wolontariaty zdalne, internetowe tzw. e-wolontariaty, gdzie np. możecie zająć się pisaniem tekstów na strony internetowe czy blogi.
Macie w czym wybierać więc działajcie, a mówię to ja, e-wolontariuszka!

 

Ps. Odkryj swoje mocne strony z Modelem LEVER!

Komunikatywność, praca zespołowa, organizacja czasu – to tylko kilka kompetencji, które ćwiczysz, kiedy bierzesz udział w różnorodnych projektach społecznych, również tych online! Wielu wolontariuszy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że doświadczenie zdobywane w trakcie wolontariatu jest bardzo cenne ponieważ może pozytywnie wpłynąć na decyzję o zdobyciu wymarzonego stanowiska pracy.

Jeśli nigdy nie zastanawiałeś/-aś się, jakie są twoje mocne strony, czas to zmienić! Skorzystaj z naszego nowego narzędzia o nazwie LEVER BASIC, dzięki któremu:

  • przekonasz się, które kompetencje miękkie są twoją mocną stroną,
  • przygotujesz portfolio, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy,
  • samodzielnie ocenisz swoje kompetencje i wygenerujesz zaświadczenie LEVER BASIC.

Dowiedz się więcej na: https://leverbasic.pl/

 

Obrazek: Negative Space, Pexelr, CC0