Ilustracja do artykułu: ciekawe projekty e-wolontariackie

Niezależnie od tego, czy przygotowaliście skrupulatną listę postanowień noworocznych, czy nie praktykujecie tego zwyczaju, zachęcamy do zrobienia czegoś dobrego w tym roku! E-wolontariat daje możliwość dołączenia do projektów z całego świata, z dużą elastycznością jeśli chodzi o czas poświęcony na wykonanie zadań, ich zakresu i miejsca, z którego je wykonujecie. 🙂

W naszej bazie projektów systematycznie mapujemy dla Was projekty e-wolontariackie z Polski i ze świata. Mamy nadzieję, że dzięki temu każda osoba chcąca pomagać online znajdzie coś pasującego jej zainteresowaniom i umiejętnościom. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przeglądanie setek różnorodnych projektów może być onieśmielającym zadaniem. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę ciekawych projektów – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych – do których możecie dołożyć swoją cegiełkę. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie!

Współpracuj z organizacjami społecznymi z całej Polski

TuDu.org.pl to największa w Polsce platforma do e-wolontariatu. Dzięki TuDu organizacje i wolontariusze mogą współpracować zdalnie – zarówno przy krótkich, pojedynczych zadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) jak i kontaktować się w sprawie długofalowej, kompleksowej współpracy.

Działaj na rzecz praw człowieka

Interesujecie się prawami człowieka, kwestiami dostępności i sprawiedliwości społecznej? Mamy dla Was ciekawe propozycje projektów skierowanych do różnorodnych grup społecznych:

 • E-wolontariusze Amnesty Decoders wspierają Amnesty International w wykrywaniu i nagłaśnianiu przypadków łamania praw człowieka. Wykorzystują oni swoje komputery i urządzenia mobilne do do wsparcia badaczy i naukowców w przesiewaniu i analizowaniu zdjęć, informacji i dokumentów.
 • Audiopedia to projekt, który polega na upowszechnianiu wiedzy wśród dziewcząt i kobiet z krajów rozwijających się na temat zdrowia, odżywiania, planowania rodziny czy opieki nad dziećmi. Możesz włączyć się m.in. w tłumaczenia, nagrania, wsparcie IT albo fundraising.
 • E-wolontariat w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta obejmuje m.in. idzielanie informacji związanych z prawami pacjenta oraz systemem ochrony zdrowia przez Internet (livechat) czy opracowywanie i pomoc przy wydawaniu publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta.
 • Gorąco zachęcamy do dyskusji z kobietami z aresztu śledczego na warszawskim Grochowie, prowadzącymi bloga eWKratke. Dzięki blogowi któremu wykluczone z życia społecznego, kulturalnego i cyfrowego mają kontakt ze światem zewnętrznym. Opisują na blogu siebie i swoje sprawy, zadają pytania i dzielą się przemyśleniami i emocjami, starają się pokazać życie więziennej ze swojej perspektywy. Dla autorek postów bardzo ważne są reakcje czytelników i czytelniczek, dlatego warto poświęcić chwilę na uważny komentarz czy zadanie im pytania.

E-wolontariat w służbie nauki

Pomagając z domu możemy realnie przyczynić się do rozwoju różnorodnych dziedzin nauki, przy okazji zdobywając wiedzę z interesujących nas dziedzin. Mamy dla Was dwa ciekawe, zagraniczne projekty skupione wokół idei nauki obywatelskiej.

 • Zooniverse to największa i najbardziej popularna na świecie platforma społecznościowa wokół nauki. Prężne działanie platformy gwarantują e-wolontariusze – ponad milion ludzi na całym świecie, wspierających profesjonalnych badaczy. Do zaangażowania się na Zooniverse nie potrzeba żadnego specjalnego przygotowania naukowego. Dzięki platformie można na przykład analizować zdjęcia odległych galaktyk czy studiować nagrania obyczajów zwierząt w ich naturalnym środowisku.
 • Liczące ponad 55 tysięcy osób grono Smithsonian Digital Volunteers aktywnie pracuje nad powiększeniem dotychczasowego zbioru notatek, pamiętników, dzienników, starych banknotów, albumów ze zdjęciami, historycznych nagrań audio i innych cennych zbiorów. Udział w projekcie może być świetną okazją do nauczenia się profesjonalnej transkrypcji.

Projekty dla pasjonatów języków obcych

Lingwistkom i lingwistom, poliglotom i poliglotkom, oraz po prostu osobom zainteresowanym nauką języków obcych, polecamy następujące projekty:

 • Chodź na słówko to projekt, w ramach którego możesz poprowadzić konwersacje po polsku dla chętnej osoby online albo stacjonarnie, raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące. Nie musisz być nauczycielem ani polonistą – Polskie Forum Migracyjne pomoże Ci zacząć i da wsparcie metodyczne. Konwersacje odbywają się online raz w tygodniu przez minimum trzy miesiące, z opcją przedłużenia.
 • Wolontariusze-edytorzy w aplikacji Forvo do nauki języków obcych przyczyniają się do poprawy jakości aplikacji, np. edytując błędy w pisowni i wymowie, a także usuwając niedokładne lub nieistotne treści.

E-wolontariat na spacerze

Wolontariat online wcale nie musi odbywać się przed komputerem w domu! Możecie się włączyć w różnorodne projekty – ekologiczne i nie tylko – podczas spacerów w swojej okolicy.

 • Portal NaprawmyTo umożliwia mieszkańcom łatwe zgłoszenie usterek w swojej okolicy do samorządu. W ten sposób mieszkaniec zyskuje załatwione szybko sprawy, a samorząd wie, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy i może łatwiej wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.
 • Polskie Drzewa to internetowa mapa drzew – ochotnicy liczą, mierzą i sprawdzają kondycję drzew. Informacje wraz ze zdjęciem drzewa umieszczane są w bazie danych i udostępniane na stronie internetowej. Projekt opiera się przede wszystkim na pracy Wolontariuszy oraz specjalistów, którzy sprawują społeczną opiekę merytoryczną. Inwentaryzacja drzew ma również walor edukacyjny: zaangażowani Wolontariusze mogą poznawać nowe gatunki drzew, oceniać kondycję drzewostanu, choroby drzew i śledzić stopnie wzrostu.
 • eBird to internetowa, społecznościowa baza danych dotyczących obserwacji ptaków, zapewniająca naukowcom, badaczom i przyrodnikom-amatorom dane w czasie rzeczywistym na temat rozmieszczenia i liczebności ptaków w przeróżnych lokalizacjach na całym świecie.
 • Fundacja Szklane Pułapki prowadzi Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury, do którego każdy może dodać obserwację. Celem Rejestru jest poznanie i pokazanie rzeczywistej skali problemu kolizji ptaków ze szklanymi elementami infrastruktury oraz podjęcie realnych działań ochronnych, aby jak największa liczba szklanych powierzchni w Polsce stała się widoczna również dla ptaków.

Jeśli chcecie na bieżąco śledzić nowinki o społecznych działaniach w internecie, zachęcamy do polubienia i obserwowania naszych profili na Facebooku i Instagramie. Róbmy razem dobro w Sieci! ❤️

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e-wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!